قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۹۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

با تلاش محققان کشور صورت گرفت

ساخت سامانه تهویه شناور با خاصیت بهینه سازی مصرف انرژی

یکی از واحدهای فناور مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان سیستم تهویه ای به نام سامانه تهویه شناور ساخته که مبتنی بر سیستم هوشمند است. این سامانه شامل سنسورهایی است که افراد حاضر در یک اتاق را تشخیص داده و متناسب با حضور افراد و کاربری محل، برودت و میزان حجم هوا را تعیین می کند.

ساخت سامانه تهویه شناور با خاصیت بهینه سازی مصرف انرژی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، محمد طلوع عسکری، رئیس مرکز رشد واحدهای فناور دکتر حسابی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان با اشاره به اینکه مرکز رشد این دانشگاه از دی ماه ۹۴ شروع به کار کرده و ۱۲ واحد فناور و ۲ هسته فناور تحت نظر آن فعالیت می کنند، گفت: تفاهم نامه ای با پارک علم و فناوری سمنان واقع در شاهرود به امضا رساندیم و در حال حاضر منابع مالی ما از طریق پارک علم و فناوری استان سمنان تأمین می شود و تاکنون به ارزش ۴۰۰ میلیون تومان به واحدها تسهیلات ارائه کرده ایم.

وی سپس به معرفی برخی محصولات واحدهای فناور این مرکز از جمله "اسکنر کتاب"، "گیاه باریجه"، "سامانه تهویه شناور"، "دستگاه شبیه ساز رله و حفاظت" و… اشاره و در خصوص حمایت های صورت گرفته از این واحدها توضیح داد: مراکز رشد همچون محفظه اکسیژن عمل می کنند. شرکت قبل از آنکه بخواهد به مرحله ورود به بازار برسد، باید با ریسک های محصول آشنا باشد و مراکز رشد نیز از طریق ارائه خدمات مشاوره ای خود، ریسک ورود شرکت ها به بازار را پایین می آورند. پس از آن شرکت ها محصول خود را بر اساس تسهیلات حمایتی که به آن ها ارائه می شود، آماده کرده و به تدریج تجاری سازی و به بازار فروش عرضه می کنند.

عضو هیأت علمی گروه برق و قدرت دانشگاه آزاد واحد سمنان ادامه داد: اعطای تسهیلات به واحدها بر اساس بخشنامه پارک ها یکسان و سقف آن برای واحدهای فناور تا ۴۰ میلیون تومان است. این در حالی است که در صورتی که نمونه محصول شرکت "های تک" (High Tech) یا دارای تکنولوژی بالا تشخیص داده شود، حمایت های دیگری از سوی پارک صورت می گیرد که به عنوان مثال می توان به حمایت مالی تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان اشاره کرد.

طلوع عسکری با اشاره به اینکه ورود شرکت ها به پارک مستلزم آن است که محصول به مرحله ورود به بازار رسیده باشد، یادآور شد: حمایت های اصلی ما در بخش مشاوره و خدمات از جمله اتاقی شامل وسایل اولیه کسب و کار، امکان دسترسی به اتاق همایش، کنفرانس و کارگاه و نیز بخش تسهیلات مالی خلاصه می شود که سقف آن ۴۰ میلیون تومان و برای محصولات "های تک" تا ۱۰۰ میلیون تومان است. بر این اساس تسهیلات به شرکت ها از جنس وام هایی با بازپرداخت و تنفس ۳ تا ۵ سال خواهند بود.

ساخت سامانه تهویه شناور به منظور بهینه سازی مصرف انرژی

وی سپس به محصول یکی از واحدهای فناور این مرکز، "سامانه تهویه شناور" اشاره کرد و توضیح داد: این سامانه کنترل هوشمند تهویه ساختمان ها را بر عهده دارد و کنترل تهویه ساختمان را با توجه به میزان ترددی که در ساختمان انجام می شود، انجام می دهد؛ به عنوان مثال زمانی که تردد کمتر باشد، این سامانه به صورت حداقلی فعالیت کرده و به لحاظ بهینه سازی انرژی مؤثر است. نمونه اولیه این محصول در حال حاضر ساخته شده است.

رئیس مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان خاطرنشان کرد: کاهش مصرف انرژی، افزایش عمر دستگاه های تهویه و دستیابی به شرایط مطلوب در تهویه ساختمان از جمله مزایای این محصول است.

عرضه گیاه باریجه به عنوان اسانس اولیه عطر و ادکلن

وی ضمن اشاره به عرضه "گیاه باریجه" و خام فروشی آن از سوی یکی از واحدهای فناور مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان، توضیح داد: گیاه باریجه تنها در برخی نقاط جهان به عمل می آید که خوشبختانه یکی از این نقاط منطقه فیروزکوه و منطقه حفاظت شده "پرور" در استان سمنان است.

رئیس مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان از جمله موارد کاربرد این گیاه را عرضه آن به عنوان اسانس دارویی و همچنین نگه دارنده بو در عطر و ادکلن دانست و گفت: در حال حاضر یکی از واحدهای فناور در مرحله فرآوری گیاه و تولید آن است تا آن را به عنوان اسانس اولیه عطر در بازار عرضه کنیم.

ارائه "سامانه یکپارچه مدیریت پروپوزال و پایان نامه" به ۴۰ واحد دانشگاهی

وی ضمن اشاره به دو محصول دیگر مرکز رشد واحدهای فناور دانشگاه آزاد اسلامی، افزود: یکی از واحدها "سامانه یکپارچه مدیریت پروپوزال و پایان نامه" ایجاد کرده که با هدف نظم دادن به سیستم پژوهشی دانشگاه ها از جمله فرآیندهای تحویل پروپوزال و تأیید آن از سوی استاد، ایجاد شده و تاکنون به ۴۰ واحد دانشگاهی ارائه شده است. محصول یکی دیگر از واحدها، "دستگاه شبیه ساز رله و حفاظت" است که به عنوان یک مجموعه آموزشی عمل کرده و محیط شبیه سازی شده آزمایشگاه رله و حفاظت را بدون نیاز به تجهیزات واقعی و صرف هزینه فراهم می کند.

رئیس مرکز رشد دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان با بیان اینکه نمونه اولیه محصول اسکنر کتاب (Book scanner) نیز ساخته شده است، تشریح کرد: واحد فناوری که اسکنر کتاب را ساخته، در حال حاضر از مرکز ما جدا شده و در پارک علم و فناوری استان سمنان مستقر شده است. این دستگاه اسکن کتاب را به صورت هوشمند و با کیفیت بالا (به صورت دستی) انجام می دهد و می تواند در پروژه هایی همچون راه اندازی کتابخانه های دیجیتال به کار گرفته شود.

طلوع عسکری فعالیت یکی دیگر از واحدهای فناور این مرکز را در حوزه حجیم سازی ظروف تزئینی برای هتل های چهار و پنج ستاره و المان های شهری عنوان کرد و افزود: این شرکت نیز در مرکز رشد استقرار داشته و علاوه بر آن یک فضای کارگاهی در دانشگاه را به فعالیت های خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: در حال رایزنی هستیم که محصول ظروف تزئینی را به عراق بفروشیم که این موضوع مستلزم شرکت دادن محصولات در نمایشگاه های بین المللی است. با توجه به محدودیت بودجه دانشگاه آزاد، غالب حمایت ها در این راستا از سوی پارک علم و فناوری استان سمنان صورت می گیرد؛ در عین حال دانشگاه هم حمایت های خودش را انجام می دهد.

عضو هیأت علمی گروه برق و قدرت دانشگاه آزاد واحد سمنان در پایان به خاطرنشان کرد: یکی از هسته های فناور مرکز نیز اپلیکیشنی به نام "غرفه" را طراحی کرده که محصولات صنایع دستی استان را که در بازارهای کوچک عرضه می شود، به فروش می گذارد.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha