قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۹۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ذاکریان: تحریم ظریف و رهبری سیاسی است/ ترامپ در اجرای فشار حداکثری ناکام بوده است

یک کارشناس مسایل بین الملل گفت: تحریم های اخیر آمریکا نشان می دهد آن ها خودشان به ناکارآمدی تحریم های اعمال شده تا کنون برای خارج کردن ایران از مسیرش باور دارند.

ذاکریان: تحریم ظریف و رهبری سیاسی است/ ترامپ در اجرای فشار حداکثری ناکام بوده است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مهدی ذاکریان با اشاره به تحریم های آمریکا علیه ایران که شامل مقام معظم رهبری و نهاد رهبری و نیز چند تن از فرماندهان نظامی و وزیر امور خارجه می شود، گفت: این رویکرد و اقدامات آمریکا به ویژه شخص ترامپ حاکی از آن است که تحریم هایی که بازگشت و جدید اعمال شد دقیق و درست نبوده است. آنها دائماً بر طبل فشار حداکثری کوبیدند و این که این تحریم ها و فشارها باعث شده تا از نفوذ ایران در منطقه کاسته شود و مدعی شدند که ایران آماده مذاکره شده است اما اکنون با این حجم رایزنی و پیام و واسطه فرستادن برای مذاکرات از یک سو و تحریم ها آن هم به این شکل بی سابقه مشخص می شود که در اهدافشان از اعمال تحریم ها و فشارها ناکام بوده اند.

وی ادامه داد: ترامپ با اقداماتش نشان داده است که صرفاً لباس رئیس جمهور را به تن کرده است چرا که هیچ یک از تصمیماتش مبتنی بر تحقیق یا از سوی یک سیاستمدار نیست.

این کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اظهارات ترامپ درباره چگونگی متوقف کردن تصمیم حمله به ایران در پی سرنگونی پهپاد آمریکایی اظهار کرد: افکار عمومی در ایران، اروپا، ژاپن، آسیا و هند و غیره مثل افکار عمومی آمریکا نیست؛ آنها حرف های ترامپ را کنار هم قرار می دهند و ارزیابی می کنند. شاید به این اظهارات از سوی مردم آمریکا خیلی موشکافانه نگاه نشود اما مردم در نقاط دیگر حتماً می پرسند که چگونه است که تصمیمی اتخاذ می شود بدون اینکه تلفات آن محاسبه شود و بعد ده دقیقه مانده به اجرا یادشان می افتد تلفاتی خواهد داشت.

ذاکریان گفت: ما نمونه چنین رئیس جمهوری را در دو دوره گذشته داشتیم. آقای احمدی نژاد تصمیمات و مواضعی اتخاذ می کردند که بعد نتیجه عکس می داد از جمله در رابطه با قطعنامه های شورای امنیت که آنها را کاغذ پاره می دانست و متوجه نبودند که این قطعنامه ها چه بر سر کشور خواهد آورد به شکلی که دو سال مذاکره فشرده و سخت انجام شد و اساساً برجام برای از بین بردن این قطعنامه ها بود. از این رو باید گفت ملت آمریکا شاید اکنون متوجه اقدامات و مواضع و رفتارهای ترامپ نباشند اما چند سال آینده اثرات مخرب آن را دریافت خواهند کرد.

وی درباره تحریم وزیر امور خارجه و رهبری ایران با بیان این که این تحریم ها ابعاد سیاسی دارد نه اقتصادی ادامه داد: همان طور که تحریم سپاه ابلهانه بود و دنیا نسبت به آن همراهی نکرد در این رابطه نیز دنیا با آن همراهی نخواهد کرد.

این کارشناس مسائل بین الملل خاطرنشان کرد: بزرگ ترین مشکل ترامپ این است که اتاق فکر ندارد و از اندیشکده های مرتبط نیز کمک نمی گیرد. او خودش را تصمیم گیر نهایی می داند و این برای کشوری مثل آمریکا بسیار بد است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha