قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۸۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رژیم غذایی ویژه برای مبتلایان به سرطان

افراد مبتلا به سرطان بیشتر از حد معمول به پروتئین نیاز دارند. بعد از جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی پروتئین اضافی برای ترمیم بافت ها و مبارزه با عفونت مورد نیاز است.

رژیم غذایی ویژه برای مبتلایان به سرطان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، افراد مبتلا به سرطان بیشتر از حد معمول به پروتئین نیاز دارند. بعد از جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی پروتئین اضافی برای ترمیم بافت ها و مبارزه با عفونت مورد نیاز است.

بسیاری از بیماران مبتلا به سرطان از مشکلات تغذیه ای رنج می برند. این مشکلات ممکن است ناشی از خود بیماری و یا از عوارض درمان های ضد سرطان باشد.

هنگامی که افراد مبتلا به سرطان تحت شیمی درمانی و پرتو درمانی قرار می گیرند علاوه بر سلول های سرطانی، برخی سلول های سالم آنها نیز آسیب می بینند و این آسیب ها می توانند باعث بروز عوارض درمان شوند.

اسهال یا یبوست، کاهش شدید اشتها، زخم دهان یا حنجره، خشکی دهان، مشکلات دندان و لثه، تغییرات چشایی و بویایی، تهوع، استفراغ، احساس خستگی زیاد و افسردگی عوارض شایع در این بیماران می باشد که می تواند غذا خوردن را در این افراد دچار مشکل نماید و فرد را مستعد سوء تغذیه کند.

سوءتغذیه به هر دلیلی که ایجاد شده باشد به شدت کیفیت زندگی بیماران را کاهش می دهد و مهم تر از آن ممکن است موجب تشدید عوارض ناشی از درمان و حتی قطع درمان شود.

بنابراین داشتن تغذیه خوب می تواند کمک شایانی به کاهش مشکلات بیمار و افزایش سرعت بهبودی نماید.

 

تغذیه مناسب در بیماران مبتلا به سرطان باعث می شود که بیمار:

* احساس بهتری داشته باشد.

* انرژی و قدرت خود را حفظ کند.

* وزن و ذخایر معدنی بدن خود را حفظ کند.

* عوارض مرتبط با درمان را بهتر تحمل کند.

* خطر ابتلا به عفونت کاهش یابد.

* سریع تر معالجه شده و بهبود یابد.

تغذیه مناسب در این بیماران شامل خوردن غذاهای متنوع می باشد که مواد مغذی مورد نیاز برای مقابله با سرطان را تأمین نماید.

این مواد مغذی شامل: پروتئین، کربوهیدرات، چربی، آب، ویتامین و مواد معدنی می باشد.

پروتئین

ما به پروتئین برای رشد، ترمیم بافت ها و حفظ سلامت سیستم ایمنی نیاز داریم. افراد مبتلا به سرطان بیشتر از حد معمول به پروتئین نیاز دارند.

بعد از جراحی، شیمی درمانی یا پرتو درمانی پروتئین اضافی برای ترمیم بافت ها و مبارزه با عفونت مورد نیاز است.

منابع خوب پروتئین شامل: ماهی، مرغ، بوقلمون، گوشت قرمز لخم، لبنیات کم چرب، آجیل (بدون نمک)، حبوبات و فرآورده های سوبا مثل کنجاله سویا، آحیل سویا، شیر سویا و غیره می باشد.

 

افزایش نیاز به آب

همه سلول های بدن برای عملکرد مناسب به آب نیاز دارند. افراد باید روزانه حدود دو لیتر آب مصرف کنند.

در این بیماران به دلیل اسهال و استفراغ ناشی از درمان سرطان نیاز به مایعات افزایش می یابد.

انواع سوپ، چای کم رنگ و آبمیوه های طبیعی می تواند کم آبی را در این بیماران برطرف نماید.

 

چربی

چربی و روغن ها از اسیدهای چرب ساخته شده و منبع غنی برای تأمین انرژی بدن هستند.

در ابن بیماران توصیه می شود که از مصرف چربی های اشباع و ترانس خودداری کنند و در مقابل از چربی های مفید مانند چربی های تک غیر اشباع و چند غیر اشباع استفاده نمایند.

در میان چربی های مفید، اسیدهای چرب امگا 3 اثرات بسیار مفیدی در تأمین سلامتی، بویژه در بیماران مبتلا به سرطان دارند.

اگرچه منابع غذایی این اسیدهای چرب مثل ماهی های چرب، سالمون، بذرکتان و انواع مغزها بویژه گردو حاوی مقادیر بالایی از این ماده مغذی هستند اما گاه نیاز به مصرف مکمل آن وجود دارد.

 

کربوهیدرات

کربوهیدرات منبع اصلی انرژی بدن است و انرژی مورد نیاز برای فعالیت بدنی و عملکرد مناسب بدن را تأمین می کند.

منابع خوب کریوهیدرات شامل میوه ها، سبزی ها و غلات هستند که می توانند نیاز سلول های بدن به ویتامین ها، مواد معدنی، فیتونوترینت ها و فیبر را تأمین کنند.

بهتر است افراد مبتلا به سرطان غلات کامل و سبوس دار که حاوی بخش های حیاتی و مواد مغذی دانه ها می باشند، را بیشتر مصرف کنند در حالیکه مصرف نان، برنج، سیب زمینی، ماکارونی، شیرینی ها و شکر که مقدار خیلی کم ویتامین، مواد معدنی و فیتونوترینت با خود دارند، در این بیماران توصیه نمی شود.

فیبر رژیمی به فراوانی در میوه و سبزی یافت می شود. دو نوع فیبر وجود دارد:

فیبر نامحلول که به دفع سریع مواد زاید از بدن کمک می کند و فیبر محلول که به آب می چسبد و به نرم شدن مدفوع کمک می کند، بنابراین جهت بهبود یبوست ناشی از مصرف دارو در این بیماران مفید می باشد.

 

ویتامین ها و مواد معدنی

ویتامین ها و مواد معدنی در استفاده از انرژی غذاها به بدن کمک می کند.

اگر فردی رژیم متعادل با انرژی و پروتئین کافی داشته باشد، معمولاً مقدار زیادی از ویتامین ها و مواد معدنی را دریافت می کند.

اما رعایت رژیم متعادل در طی درمان سرطان می تواند مشکل ساز باشد، بویژه اگر بیمار عوارض طولانی مدت داشته باشد.

ویتامین ها و مواد معدنی از راه های متفاوتی بر روند سرطان اثرگذار می باشند، بسته به نوع سرطان و شدت آن توصیه به مصرف ویتامین و املاح در افراد متفاوت می باشد.

اما مطالعات بسیاری نشان داده اند که مصرف منابع غذایی بسیاری از ویتامین ها بویژه ویتامین D و کلسیم در بهبود شرایط عمومی این بیماران نقش اساسی را ایفا می کند.

اگرچه مصرف منابع غذایی ویتامین و مواد معدنی در افراد مبتلا به سرطان توصیه می شود اما استفاده از مکمل های تجاری در این افراد بحث برانگیز می باشد.

بعضی افراد مبتلا به سرطان مقادیر بالای ویتامین و مواد معدنی و دیگر مکمل های رژیمی را مصرف می کنند تا سیستم ایمنی خود را تقویت کنند یا سلول های سرطانی را تخریب نمایند.

غافل از اینکه این مواد ممکن است مضر باشند به ویژه اگر در مقادیر بسیار زیاد مصرف شوند.

به طور مثال مصرف فولات در این بیماران به شمشیر دو لبه شباهت دارد به طوری که مقادیر کم و زیاد آن باعث تشدید شدن عوارض درمان سرطان می شود در حالیکه مصرف متعادل آن در بهبود حال بیماران مفید می باشد.

همچنین مصرف متعادل آهن از منابع غذایی می تواند خستگی ناشی از کمخونی در افراد تحت شیمی درمانی و پرتودرمانی را بهبود بخشد با این حال مصرف مکمل آهن معمولاً دراین افراد توصیه نمی شود.

در حقیقت مصرف بالای برخی ویتامین ها و مواد معدنی از طریق مکمل ها ممکن است شیمی درمانی یا پرتو درمانی را کم اثر کند.

آنتی اکسیدان ها

در بدن ما به طور مداوم موادی تولید می شود که موجب آسیب سلول های بدن از طریق اکسید کردن مواد فعال بدن ما می شود، به این مواد اکسیدان ها می گویند.

بدن ما به کمک موادی که آنتی اکسیدان نامیده می شود با اکسیدان ها مبارزه می کند. گروه بزرگی از آنتی اکسیدان ها، فیتونوترینت نامیده می شوند که به نظر می رسد برای حفظ سلامت مفید می باشند.

این ترکیبات در غذاهای گیاهی مانند میوه جات، سبزیجات، چای و دم نوش ها یافت می شوند.

مطالعات متعددی نشان داده اند که مصرف آنتی اکسیدان ها از ابتلا به سرطان جلوگیری می نماید.

ویتامین های E، C، A و مواد معدنی روی و سلنیم مهم ترین انتی اکسیدان ها برای بدن می باشد.

قرص ها و مکمل های حاوی این مواد، به اندازه غذاهای حاوی این ترکیبات مفید نمی باشد.

باوجود اثر پیشگیری کننده آنتی اکسیدان ها در برابر سرطان، به افراد مبتلابه سرطان توصیه می شود که از مصرف آنتی اکسیدان ها به خصوص فرم مکمل های تجاری آن ها در طول درمان خودداری نمایند.

زیرا آنتی اکسیدان ها اثر شیمی درمانی، پرتودرمانی و برخی داروهای های ضد سرطان را کاهش می دهد.

 

نکات مهم در مصرف وعده های غذایی

برخی افراد مبتلابه سرطان به دلیل پرتودرمانی دچار زخم دردهان و گلو می شوند، در این افراد بهتر است غذاهای نرم مانند سوپ های مغذی با استفاده از نی استفاده شود.

همچنین به دلیل کاهش حس چشایی، بویایی و به طورکلی کاهش اشتها در این افراد بهتر است در هنگام آماده سازی غذا از ادویه استفاده شود.

تهوع و استفراغ در این افراد شایع می باشد پس بهتر است محل پخت غذا و خوردن غذا جدا باشد که فرد دچار تهوع نشود.

مواد غذایی بارنگ های نارنجی، زرد می تواند اشتهای این افراد را افزایش دهد پس پیشنهاد می شود که در تهیه غذای این افراد از هویج و زعفران استفاده شود.

* کارشناس ارشد تغذیه

 

زندگی آنلاین

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha