قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۷۸۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آتش در کمین ۳۴ بیمارستان مشهد/ بیمارستان امام رضا(ع) و قائم(عج) تاییدیه آتش نشانی ندارند

واکاوی علل مرگ سه زن بر اثر نشت گاز در یک واحد اقامتی در مشهد، پرده از آمار تکان دهنده ای مانند وجود دو هزار و ۱۵۶ ساختمان ناایمن، ۳ هزار و ۷۰۰ واحد اقامتی غیرمجاز، ۳۵ بیمارستان و ۲۰۶ مجتمع تجاری و بازار و پاساژ فاقد تاییدیه آتش نشانی در مشهد، برداشت.

آتش در کمین ۳۴ بیمارستان مشهد/ بیمارستان امام رضا(ع) و قائم(عج) تاییدیه آتش نشانی ندارند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از مشهد، حادثه تلخ مرگ سه زن مسافر در اثر نشت گاز co2 در یکی از واحد های اقامتی مشهد که ظهر جمعه گذشته به وقوع پیوست، بیشتر از همه، دل مردم مشهد و مجاوران امام رئوف را به درد آورد، دیگران گفتند فوت سه زن، اما همسایگان امام رئوف خواندند فوت سه میهمان!

 پدیده مرگ شاید تنها موضوعی در دنیا باشد که قابل جبران نیست اما به منظور جلوگیری از حوادث مشابه با مسؤولان ذی ربط در این موضوع به بحث و گفت و گو نشستیم تا با بررسی و واکاوی علل و احیانا کم کاری ها و سهل انگاری های صورت گرفته، از تکرار این اتفاق تلخ برای دیگر میهمانان شهرمان جلوگیری شود.

این پیگیری اما پای را به یک پرونده بزرگتر باز کرد، بیمارستان هایی که قرار است ما را نجات دهند اما خودشان برای لحظه خطر و حادثه معلوم نیست ایمن باشند!

دو هزار و ۱۵۶ ساختمان ناایمن در مشهد وجود دارد

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در خصوص علت وقوع این حادثه به در مشهد گفت: بحث گاز گرفتگی در محیط را بررسی کردیم و دستگاه های گازسنج ما وجود گاز در محیط را ثبت کرد، علت این نشت گاز از آبگرمکن در هنگام استفاده یکی از این افراد از حمام بوده است.

امیر عزیزی افزود: این سه زن متوفی به مدت چند روز در این واحد اقامتی به سر برده اند، مسؤول این واحد اقامتی بعد از اینکه متوجه خبری از رفت و آمد این سه مسافر نمی شود اقدام به بازگشایی در می کند که موفق نمی شود و با همکاران ما در آتش نشانی تماس می گیرد.

وی اظهار کرد: دو هزار و ۱۵۶ ساختمان ناایمن در مشهد وجود دارد و متاسفانه خیلی از مراکز همکاری لازم را با کارشناسان آتش نشانی ندارند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی بیان کرد: همکاران ما به صورت ادواری با تمام واحد های اقامتی شناخته شده و مجوزدار مکاتبه می کنند و بازدید های دوره ای دارند اما متاسفانه بعضی موارد همکاری لازم را با کارشناسان ما ندارند و از طرفی آن دسته از واحد های اقامتی که تاییدیه یک ساله از ما می گیرند در طول سال نسبت به رعایت موارد و نکات ایمنی باید اقدامات لازم را انجام دهند.

عزیزی خاطرنشان کرد: ساختمانی ناایمن محسوب می شود، که مستعد بروز حادثه است و از امکاناتی نظیر عرض استاندارد پله ها و راه های خروج و سیستم های اعلام و اطفاء حریق بهره مند نباشد.

وی ادامه داد: تعداد زیادی از بیمارستان های مهم مشهد، واحد های اقامتی، مراکز و پاساژهای خرید متاسفانه فاقد تاییدیه ایمنی از سوی سازمان آتش نشانی هستند و  این زنگ خطر را به صدا درآورده که در آینده شاهد، اتفاقاتی نظیر این حادثه ناگوار و سایر حوادث ناشی از رعایت نکردن نکات ایمنی در ساختمان های سطح شهرمان باشیم.

۳۵ بیمارستان در مشهد فاقد تاییدیه سازمان آتش نشانی است

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد در شرح این موضوع گفت: هم اکنون از مجموع ۳۵ بیمارستان در شهر مشهد، تنها یک بیمارستان تاییدیه ایمنی آتش نشانی را داراست، ۳ بیمارستان در سال ۹۷ برای تاییدیه اقدام کرده اند و ۳۱ بیمارستان دیگر تا کنون هیچ اقدامی برای این موضوع نداشته اند که بیمارستان های امام رضا(ع) و قائم(عج) از آن جمله هستند. 

عزیزی با بیان اینکه ۲۰۶ مجتمع تجاری و بازار و پاساژ نیز در مشهد ناایمن هستند، ادامه داد: مراکز خریدی همچون  زیست خاور و سرای عزیز الله اف و بازار مرکزی ۲ و ۱ سال ها است اقدامی برای ارتقای سطح ایمنی خود اقدامی انجام نداده اند.

 وی با بیان اینکه هتلی مانند هتل پارس در خیابان امام خمینی(ره) جزو ساختمان های ناایمن محسوب می شود، افزود: از حدود 130 هتل سطح شهر حدود 10 درصد از هتل ها از سازمان آتش نشانی تاییدیه گرفته اند و مابقی در صدد اخذ تاییدیه هستند و در مجموع دارای ایمنی نسبی هستند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد با بیان اینکه حدود 50 درصد از 800 مهمانپذیر و هتل آپارتمان در مشهد در سال های اخیر از سازمان تاییدیه گرفته اند، عنوان کرد: مابقی نیز در حال اقدام هستند و پیشنهاد می شود تمامی اماکن اقامتی هر سال نسبت به اخذ تایید ایمنی اقدام کنند.

 مستاجر به صورت غیرمجاز، مسافر آورده است

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری مشهد با بیان اینکه به دستور مقام قضایی، واحد اقامتی غیرمجازی که منجر به مرگ سه مسافر شد، پلمپ شده است، گفت: این واحد اقامتی در واقع یک واحد مسکونی است و تا یک ماه پیش که مالک آن را به مستاجر داده، تعطیل بوده است.

حسن زمانی با بیان اینکه مستاجر به صورت غیر مجاز مسافر آورده و در این محل اسکان داده است، ادامه داد: این واحد در مقطعی در سال ۹۳ مجوز خانه مسافر داشته است و بعد از گذشت موعد قانونی این مجوز ابطال شده است و عملا بدون مجوز مشغول به کار بوده است.

وی تصریح کرد: واحد اقامتی تعریف خاص خودش را دارد، وقتی واحدی به سیستم اماکن عمومی وصل باشد همواره نظارت ها و بازرسی های ما روی این واحدها انجام می شود، اما این واحد در واقع یک واحد مسکونی غیرمجاز بوده و به همین علت مورد بازرسی های کارشناسان ما قرار نگرفته است.
 
رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری مشهد با بیان اینکه هیچ حادثه مشابهی در اماکن اقامتی مجاز و استاندارد ما رخ نداده است، اظهار کرد: متاسفانه به علت بی دقتی مسافران برای اقامت در واحد های دارای مجوز، در سال های گذشته نیز شاهد وقوع چنین حوادثی بوده ایم.

زمانی ادامه داد: اخیرا معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری به شکل جدی تری به موضوع اماکن اقامتی غیرمجاز ورود کرده است و اقدامات اجرایی ستاد خدمات سفر در برخورد با این واحد های اقامتی در تابستان تشدید شده است.

وی با بیان اینکه برخورد قاطع و اقدامات قضایی شدید همچون پلمپ واحد مزبور و تعطیلی این واحد ها سرنوشتی است که در انتظار واحد های اقامتی خاطی است، بیان کرد: به علت فراوانی و تعداد بالای این واحد های اقامتی نظارت بر روی تمامی این واحد ها و کشف و شناسایی آن ها از سمت کارشناسان ما مشکل است.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری مشهد با اشاره به اینکه سهل الوصول بودن و قیمت ارزان این واحد ها باعث جذب مسافر به آن ها شده است، بیان کرد: برخورد های قضایی با این واحد خاطی انجام شده و به دستور مقام قضایی واحد مزبور پلمپ شده است.
 
سه هزار و ۷۰۰ واحد غیرمجاز اقامتی در مشهد مشغول فعالیت هستند 

زمانی ادامه داد: متاسفانه سه هزار و ۷۰۰ واحد اقامتی غیرمجاز در مشهد تاکنون شناسایی شده است که اغلب نیز کاربری مسکونی دارند. 

وی با بیان اینکه این واحد های اقامتی با کاربری مسکونی باید هرچه زودتر برای اخذ مجوز های قانونی اقدام کنند، تصریح کرد: صاحبان این واحد ها می توانند با ورود به چرخه قانونی و کسب مجوز های ایمنی، بهداشتی و انتظامی مجوز قانونی اسکان مسافر را اخذ کنند، در غیر این صورت باید در انتظار برخورد های قضایی و پلمپ واحد مذبور باشند.

رئیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری مشهد خاطرنشان کرد: با وجود تعداد بالای هتل ها و هتل آپارتمان ها در مشهد ما زیاد موافق «خانه مسافر» نیستیم و هم اکنون ۶۰۰ خانه مسافر در مشهد داریم، در واقع ما در مقابل کار انجام شده قرار گرفتیم چرا که طرح خانه مسافر مصوبه هیأت وزیران است و ما موظف به اجرای آن هستیم.

اجرای نیمه تمام طرح توسعه اراضی اطراف حرم مطهر، باعث افزایش واحدهای اقامتی غیرمجاز شده است

رئیس سازمان میراث فرهنگی و صنایع گردشگری مشهد ادامه داد: به علت بحث توسعه محدوده اطراف حرم مطهر، خانه های مسکونی پیرامون حرم در محدوده ثامن خالی از سکنه شده است.

زمانی یادآور شد: در گذشته حدود ۵۵ هزار نفر از مردم مشهد ساکن بهترین نقطه جهان اسلام در محدوده طرح توسعه اراضی اطراف حرم سکونت داشتند اما هم اکنون به علت اجرای نیمه تمام این طرح این منطقه خالی از سکنه شده است و ساکنان آنجا به شکل حاشیه نشینی و امکانات کم در این محدوده ساکن هستند، به طوری که این جمعیت از ۵۵ هزار نفر به ۱۴ هزار نفر کاهش داشته است.

وی با تاکید بر اینکه بسیاری از این خانه ها هم اکنون خالی از سکنه است، تصریح کرد: عدم اجرای کامل طرح توسعه پیرامون حرم باعث شده بر تعداد این خانه ها افزوده شود و مالکان و مستاجران در فصل افزایش زوار اقدام به اسکان غیرقانونی مسافر و زائر در این خانه ها کنند.

پیگیری های از سازمان میراث فرهنگی، نشان داد این واحد اقامتی مجاز نبوده و از سال ۹۳ به بعد مجوز «خانه مسافر» آن ابطال شده است و وظیفه نظارت بر این واحد های اقامتی بر عهده اداره اماکن است، از این رو در گام بعدی با رئیس مرکز اطلاع رسانی و خبر ناجا تماس گرفته شد تا هماهنگی های لازم برای گفت و گو با رئیس اداره اماکن نیروی انتظامی انجام شود که متاسفانه تمام تلاش های ما جهت این ارتباط نافرجام باقی ماند.

رشد افسارگسیخته هتل های لاکچری در مشهد و کاهش تعداد مهمانپذیرها و مسافرخانه ها و از طرفی نابسامانی اوضاع معیشتی مردم ایران و کاهش ارزش پول ایران باعث می شود سهم زوار ایرانی در مشهد بیغوله های بدون مجوز در اطراف حرم مطهر رضوی با تبعاتی مانند کمبود امنیت و در نهایت مرگ باشد.

هر عقل سلیمی مؤید این مطلب است که اقامت در هتل های پرستاره خیابان های منتهی به حرم مطهر، امن تر و راحت تر است اما مشکل آنجاست که در شرایط بد اقتصادی و رکود، آن مادر و دو دختر جوانش مجبور شدند با جیب هایشان تصمیم بگیرند و معلوم نیست این سرنوشت تلخ برای چند نفر دیگر باید رقم بخورد تا مسؤولان این شهر و استان نسبت به تدارک واحدهای اقامتی امن و ارزان برای زائران امام رئوف اقدام کنند!

==================

گزارش از: میثاق اشرافیان

==================

انتهای پیام/ ۷۰۰۶۸

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha