پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۷۸۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نقش عروسک در الگوسازی ذهنی دختربچه ها / نقش ویژه زنان و دختران در سلامت روان جامعه

مسئول واحد خواهران جامعه اسلامی دانشجویان با اشاره به نقش عروسک در الگوسازی ذهنی دختربچه ها، گفت: کودکان در سنی هستند که شخصیت و هویتشان در حال شکل گیری است و بدون شک استفاده آنان در قالب مدل نوعی کودک آزاری مدرن است.

نقش عروسک در الگوسازی ذهنی دختربچه ها / نقش ویژه زنان و دختران در سلامت روان جامعه

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حتماً شما هم جدیداً باخبر شده اید که در مواردی در شهرهای ایران مجالسی برگزار می شود که کودکان را با آرایش بر چهره و لباسی که نماد تمدن بیگانه است به نمایش می گذارند.

مهدیه ملک محمدی در مصاحبه با در این زمینه گفت: سؤالی که در این موضوع پیش می آید این است که مگر کودکان کالا هستند که آن ها را زرق وبرق دهیم و در ابتدای دوران زندگی شان جلوه گری برای چشم های بیگانگان را ارزشی فاخر برایشان قلمداد کنیم و وادارشان کنیم برای دیده شدن و به نمایش گذاردن تن و زیبایی شان به صحنه آیند؟

مسئول واحد خواهران جامعه اسلامی دانشجویان ادامه داد: کودکان به ویژه دختران خردسالی که روی فرش قرمز راه می روند تا لباس، زیورآلات و به طورکلی پوشاکی که بر تن دارند را به معرض نمایش تماشاگران حاضر در مراسم بگذارند شاید این کار برایشان جذاب بیاید که میان مردم میایند و آن ها هم تشویقشان می کنند ولی مطمئناً از آسیب های نهفته ای که این سوت و کف زدن ها برایشان به ارمغان خواهد آورد باخبر نیستند چون دنیای کودکان صادق تر از دنیای بزرگ ترهاست و آن ها از نقشه هایی که بزرگ تران برای دنیای آن ها کشیده اند بی خبرند.

وی تأثیر این گونه اعمال در آینده کوکان گفت: استفاده از لوازم آرایش در سنین پایین برای دختران خردسال و برگزاری چنین مراسمانی برای آن ها در آینده خود و خانواده هایشان را یا مخاطراتی روبرو خواهد کرد و این والدین باید انتظار داشته باشند در آینده دخترانشان به رفتارهای افراطی روی آورند، کودکانی که در دنیای کودکانه خود بازیچه دنیای بزرگ ترها می شوند و بزرگ ترها برایشان هدف تعیین می کنند و آن ها را در راهی که ممکن است در آینده برایشان خوشایند به نظر نیاید قرار می دهند، چون سن آن ها کم است و نمی توانند مصلحت را تشخیص دهند و به همین دلیل با چشمان بسته پا در دنیای بزرگ ترها می گذارند.

باورهای عقب مانده فمینیستی

محمدی با انتقاد از کسانی که این گونه برنامه ها را برگزار می کنند، گفت: چرا در حق کودکان خود خیانت کنیم و اجازه بدهیم عده ای جاهل و ناآگاه و بیگانه از کودک و نیازهای او و نیز کج فهم، با باورهای عقب مانده فمینیستی با اجرای برنامه هایی مانند برگزاری فشن شوها و ترغیب دختران وزنان به سنت شکنی ازجمله دوچرخه سواری در شهر از دنیای پاک کودکان سوءاستفاده کنند.

وی ادامه داد: برگزارکنندگان این شوی لباس ها می خواهند با استفاده از این کودکان و زیر سایه خواب عمیق متولیان فرهنگی قوانین و شرع را دور بزنند البته سن برخی از این کودکان بیشتر از سن تکلیف آنان است بماند که واژه سن تکلیف هم دارد به واژه ای غریبه برای فرزندانمان تبدیل می شود.

این فعال فرهنگی با اشاره به فرهنگ و سبک زندگی مردم دیار دارالعباده گفت: در فرهنگ و روش مردم دارالعباده یزد، در این سن و سال دخترکان دست در دست مادرانشان با چادرنمازی که به رنگ چادرنماز مادر بود به مساجد محله می رفتند و جلوه گری در برابر خالق را از مادر می آموختند نه اینکه به تقلید از فرهنگ منحطی که خود به دنبال راه چاره برای مسائل اجتماعی و فرهنگی خودش است، باشند و متأسفانه فرهنگ و ارزش های جامعه برای برخی تغییر شکل داده اند، تغییر شکلی که از روی ناآگاهی و تقلید کورکورانه از فرهنگ ازهم پاشیده غرب است.
ملتی رفت چون آیین ز دست

مثل خاک اجزای او از هم شکست

امروز تهاجم فرهنگی عظیم علیه اسلام است

محمدی با اشاره به کلام مقام معظم رهبری(حفظه الله تعالی) گفت: ایشان در سخنانی می فرمایند: امروز یک تهاجم فرهنگی عظیم علیه اسلام است که این مستقیماً به انقلاب ارتباطی ندارد و وسیع تر از انقلاب است و علیه اسلام است.

وی والدین را خطاب قرار داد و گفت: وقتی اکنون الگوی کودکانتان را فشن شوها و مدل های غربی قرار می دهید آنان را به جلوه گری روی صحنه در برابر دیدگان عموم قرار می دهید چگونه می خواهید پس از سن تکلیف آموزه های اصیل اسلام را به او بیاموزید چگونه معنای حیا و عزت را برای او تعریف می کنید کودکی که به عنوان مدل روی صحنه نمایش رفته است چگونه می تواند خود را با آموزه های اسلامی که لطافت و عزت زن را می طلبد و او را در پس پرده حیا و عفت می خواهد بپذیرد؟

این فعال فرهنگی ادامه داد: یکی از علایق و دوست داشتنی های انسان زیبایی است؛ خداوند متعال در قران می فرماید خدا زیباست و زیبایی را دوست دارد اما مطلب مهمی که اینجا مطرح می شود این است که زیبایی برای بروز دادنش نیاز به شرایط، زمان، مکان و مخاطب خاص دارد و زیبا بودن با تبرج و مانکن شدن فرق دارد.

کودک آزاری مدرن

محمدی در ادامه با این سؤال که آیا والدین این کودکان می دانند به کارگیری کودکشان در نقش مدل چه آسیب های روان شناختی را می تواند به کودکشان وارد کند؟ گفت: کودکان در سنی هستند که شخصیت و هویتشان در حال شکل گیری است، بدون شک استفاده آنان در این گونه مراسم نوعی کودک آزاری مدرن است،کودک آزاری تنها به صورت سیلی خورده یا زباله گردی کودکان نیست بلکه به کارگیری کودکان در قالب مدل هم می تواند از منظر روانی و رفتاری آزارهای زیادی را به کودکان وارد نماید که ممکن است آثار آن تا سال ها در روح و جسم کودک باقی بماند، اضطراب، نگرانی و فشارهای روحی واردشده بر کودکان در چنین فضایی غیرقابل انکار است.

عروسک باربی، همدم دختربچه هایمان 

وی با اشاره به فعالیت فرهنگی دشمن گفت: دشمن بسیار جدی تر از قبل به عرصه آمده است و به همین جهت مسئله سبک زندگی موردتوجه سیاست مداران آمریکا قرارگرفته است، مجموعه ای که به وسیله آن بتوان برای لحظه لحظه زندگی مردم برنامه داشت یعنی چگونگی خوراک، پوشاک، تفریح، معماری ارتباط با دیگران لوازم زندگی،... و در این میان توجه ویژه دشمن به نقش زنان و دختران در ترویج فرهنگ موردنظرشان حائز اهمیت و تأمل است مسئله مهمی که در این خصوص باید به آن توجه کرد عروسکی است که چند سال است به عنوان همدم دختربچه هایمان درآمده است.

مسئول واحد خواهران جامعه اسلامی دانشجویان ادامه داد: کارکرد الگویی و تربیتی عروسک قابل توجه است چراکه در حساس ترین مقطع سنی یعنی دوران کودکی مورداستفاده قرارگرفته است و نقش بسیار مهمی در الگوسازی ذهنی دختربچه ها دارد عروسکی مانند عروسک باربی برخلاف سایر عروسک ها دارای چهره بچه گانه نیست و تداعی کننده یک زن بیست ساله آمریکایی با تمام مشخصات اندامی آن است خریداران باربی با خرید یک عروسک کارشان تمام نمی شود و مجبورند تمام وسایل مکمل آن از قبیل لباس مهمانی و وسایل آرایش را تهیه نمایند. بدین صورت دختران مأنوس با باربی باسلیقه باربی رشد می کنند و زمانی که به سن انتخاب می رسند سلیقه ای همانند سلیقه باربی دارند.

محمدی در پایان با اشاره به نحوه عملکرد دشمن گفت: هر آنچه در تمدن غرب برای انحطاط بیشتر تولید و عرضه می شود قبلاً ذائقه و احساس نیاز به آن را با هزینه مصرف کنندگان به وجود آورده اند و ما برای مقابله با این هجوم گسترده باید به این نکته مهم توجه داشته باشیم که زنان و دختران از جایگاه ویژه ای برخوردار هستند و سلامت روان آنان سلامت روان جامعه محسوب می شود.

انتهای پیام/3404

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha