پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۷۷۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

كرسي هاي آزادانديشي مورد بی مهری برخی دانشگاه ها قرار گرفته است

فعال جنبش دانشجوی آذربایجان شرقی با بیان اینکه کرسی های آزاداندیشی اگر به مطالبات به حق و به روز جامعه پاسخ دهد، مورد اقبال عمومی قرار خواهد گرفت، گفت: امروزه بسیاری از گره های پیش روی کشور را می توان با برگزاری كرسي هاي آزادانديشي باز کرد، گره هائی که نه در فضای رخوت آلود جلسات اداری، بلکه در محیط پویای دانشگاه ها و مراکز علمی قابل حل شدن است.

كرسي هاي آزادانديشي مورد بی مهری برخی دانشگاه ها قرار گرفته است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از تبریز، نزدیک 10 سال از ابلاغ آیین نامه تشکیل کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور می گذرد. راه اندازی این کرسی ها که ابتدا از سوی مقام معظم رهبری مطرح شد، یک کار ابتکاری در حوزه فعالیت های دانشجویان به شمار می رفت که بعد از ابلاغ آیین نامه تشکیل کرسی های آزاداندیشی اواخر سال 89، قرار بود با توجه به اهداف و راهبردهای که در آن دیده شده، این کرسی ها در تمامی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی برگزار شود، اما به عقیده فعالان و کارشناسان این حوزه برگزاری این کرسی ها در برخی دانشگاه ها با بی مهری و اعتمادی در میان اعضای هیات علمی و دانشجویان دانشگاه ها نسبت به اینکه سخنان، بحث ها و اظهارنظرهایی که در خصوص موضوعات حساس صورت می گیرد، وجود دارد و دانشجویان نگران تبعات قضائی و امنیتی آن هستند در نتیجه هنوز استقبال جدی در راه اندازی کرسی ها از سوی دانشجویان و حتی اساتید صورت نگرفته است.

از این رو، برای بررسی و کنکاش این موضوع گفت وگوی تفصیلی با علی توسلی فعال جنبش دانشجوئی استان آذربایجان شرقی و دبیر سابق جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه بناب صورت گرفته است که از منظرتان می گذرد.
 

کرسی های آزاداندیشی مورد بی مهری برخی دانشگاه ها قرار گرفته است

آیین نامه تشکیل کرسی های آزاد اندیشی اواخر سال 89، در راستای منویات رهبر معظم انقلاب اسلامی به دانشگا ه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور ابلاغ شده، به نظر شما بعد از گذشت نزدیک 10 سال، چقدر دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در تحقق آن تلاش کردند؟

کرسی های آزاداندیشی در راستای منویات رهبری به منظور تقویت روحیه حقیقت جویی، آزادگی و قانون گرایی، ایجاد فضای مناسب برای طرح و بیان اندیشه های نو و نهادینه سازی آزادی بیان و تضارب آرا در دانشگاه ها برگزار می شود.

از این رو، اجرای آئین نامه برپایی کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور، زمانی موثر واقع می شود که کرسی های آزاداندیشی که در جهت نظریه پردازی، بیان دیدگاه ها، نظرات و سخنان دانشگاهیان پیرامون هر موضوعی بنا نهاده شده است، مورد توجه جدی قرار بگیرد، چرا که تدبیر فوق العاده رهبر معظم انقلاب که در جهت بیان سخنان و طرح بحث های مختلف در محیطی عقلانی و غیر احساسی بنا نهاده شده که می تواند به تضارب آرا و بیان نظرات دانشگاهیان برای حل مشکلات جامعه و تمدن نوین اسلامی باشد. هر چند متاسفانه برخی مواقع این موضوع با بی توجهی و رویکردهای سلیقه ای افراد با سلایق مختلف به فراموشی سپرده می شود.

چرا که کرسی های آزاداندیشی محل تضارب آرا است و اینکه سخنان هر فرد بدون سانسور و خارج از فضای احساسی در قالب های مختلف که در آیین نامه تشکیل کرسی های آزاداندیشی به آن تاکید شده است، با شیوه های مختلف و هنرمندانه مطرح شود. فرصت خوبی فراهم می شود تا اینکه کارکردهای دروس و مطالب بیان شده در محیط  دانشگاهی بررسی و تحلیل شوند. هر چند در اجرای این آئین نامه هم گاهی کم کاری ها در جهت محقق شدن بندهای این آئین نامه مثل برنامه ریزی در جهت تحقق اهداف سطح دانشگاه مربوطه، صدور مجوز و تعیین سطح کمی و کیفی مخاطبان در سطح محیط های تخصصی یا عمومی که از وظایف هیات نظارت بر کرسی های آزاداندیشی موسسات است کم لطفی هایی صورت می گیرد.

 

ایجاد جریان سیال فکری، تضارب آرا و تعامل علمی و فرهنگی از جمله راهبرد برگزاری کرسی های آزاداندیشی دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور اعلام شده و نیز ترویج آزادی اندیشه که سنت دانشگاه تمدن ساز اسلامی- ایرانی است، از این رو به نظر جنابعالی جامعه دانشگاهی برای رسیدن به این اهداف چقدر موفق عمل کرده است؟

فضای کشور و برپائی نظام و تمدن اسلامی به فرموده رهبر معظم انقلاب محق نمی گردد، مگر با کسب علم و دانش که اگر در محیط های علمی و پژوهشی و کسب علم و دانش صورت نگیرد، ملتی تو سری خور خواهیم داشت، از این رو تمدن نوین اسلامی  را زمانی می توان ترسیم  کرد که در بحبوحه تمدن غربی که ملت ها به پایان یافتن و رو به زوال بودن آن پی برده اند، راهکارها و راهبردهای تمدن نوین اسلامی برای اندیشمندان جهت روشنگری و تنویر افکار عمومی روشن گردد؛ چراکه به فرموده رهبر انقلاب  یکی دیگر از کارهایی که باید در زمینه مسائل گوناگون اجتماعی، سیاسی و علمی انجام بگیرد، میدان دادن به دانشجوست برای اظهارنظر. بنابراین از اظهارنظر هیچ نباید بیمناک بود. این کرسی های آزاداندیشی که ما گفتیم در دانشگاه ها باید تحقق پیدا کند و باید تشکیل بشود. اگر چنانچه بحث های مهم تخصصی در زمینه های سیاسی، اجتماعی و زمینه های گوناگون حتّی فکری و مذهبی و محیط های سالمی بین صاحبان توان و قدرتِ بحث مطرح بشود، مطمئناً ضایعاتی که از کشاندن این بحث ها به محیط های عمومی و اجتماعی ممکن است پیش بیاید، دیگر پیش نخواهد آمد و راه حل نهایی برای بر آورده شدن این هدف و تحقق آن خواهد بود.
 

برای تقویت نظریه پردازی و کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها چه باید کرد؟

رهبر انقلاب در دیدار اخیرشان با دانشجویان به تشکیل کارگروه هایی در جهت تحقق بیانیه گام دوم و بررسی آن در محیط های علمی و پژوهشی با کارگروه های تخصصی اشاره کردند که این موضوع در آئین نامه کرسی های آزاداندیشی نیز جزو تکالیف برای تشکیل و تقویت کرسی های آزاداندیشی برای موسسات آموزش عالی است، این در حالی است که کارگروه های مختلف که باید توسط تشکل ها، جمع های دانشجوئی و اساتید انجام شود، نیازمند مشو هایی است تا علاوه بر نیازهای اجتماعی و فرهنگی نیازهای علمی را در محیط عاقلانه و ناصحانه صورت پذیرد، چرا که این کرسی ها می توانند جایگزین کنفرانس ها و سمینارهایی شوند که در اغلب اوقات نیازهای جامعه را بر طرف نمی کند.

از طرفی کرسی های آزاداندیشی اگر دغدغه مندی برای حل مشکلات روز جامعه نباشد، کم کم رو به کرختی و سستی می گراید، از این رو نیاز اساسی برای تقویت این کرسی ها توجه کردن و ایجاد انگیزه های مختلف در فضای دانشگاهی برای مشکلات و معضلات روز جامعه  و از طرفی ایجاد، تقویت و تشویق ایجاد کارگروه هایی برای بررسی و ارائه راهکار برای این مشکلات است.
 

کرسی های آزاداندیشی گره گشای بسیاری از مشکلات کشور است

مهم ترین مشکل در عدم تحقق و برگزاری تشکیل کرسی های آزاد اندیشی در دانشگاه ها با توجه به اهداف تعیین شده آن چیست؟

متاسفانه برخی برخوردهای سلیقه ای مانع عدم تحقق این مطالبه اساسی رهبر انقلاب می گردد. هر چند در این میان عدم جذابیت موضوعات کرسی های آزاداندیشی و عدم برگزاری مناسب و منظم این کرسی ها در فضای دانشگاه ها و بروکراسی های مختلف و پیچیده اداری جهت برگزاری این کرسی ها از مشکلاتی هستند که علت عدم تحقق کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه هاست.

هر چند در این میان افت اساسی تفکر عده ای در فضای دانشگاه هاست که از مطالبه گری جوانان، دانشجویان و قشر دانشگاهی  همیشه بر حذر بوده و برای جلوگیری از آن با روش های مختلف مانع شده اند و این در کرسی های آزاداندیشی اساسی ترین رکن آن را یعنی آزاداندیشی را حذف می کند.
 

ضرورت راه اندازی کرسی های آزاداندیشی در دانشگاه ها را در چه می بینید؟

کرسی های آزاداندیشی اگر به مطالبات به حق و به روز جامعه پاسخ دهد، مورد اقبال عمومی قرار خواهد گرفت. حتی اگر برخی افراد در این مسیر کارشکنی هایی هم داشته باشند. اما اگر این رویه و این مطالبه به حق رهبر معظم انقلاب در جهت برآورده شدن قرار بگیرد، بسیاری از گره های پیش روی کشور باز خواهد شد. گره هائی که نه در فضای رخوت آلود جلسات اداری، بلکه در محیط پویای دانشگاه ها و مراکز علمی قابل حل شدن است.

گفت وگو از موسی کاظم زاده

انتهای پیام/ 60023 /س

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha