قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۷۶۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

قانون رسیدگی به دارایی های مقامات

امیر محبیان: شفاف سازی مسئولان حتما مورد توجه مردم قرار خواهد گرفت

یک تحلیلگر مسائل سیاسی گفت: اگر مسئولان فراتر از قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران نظام، شجاعانه درآمدهای خود را در معرض سنجش و ارزیابی شفاف بگذارند، حتماً مورد توجه مردم قرار خواهند گرفت.

امیر محبیان: شفاف سازی مسئولان حتما مورد توجه مردم قرار خواهد گرفت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، امیر محبیان ، در پاسخ به این پرسش که آیا اجرای قانون رسیدگی به دارایی مقامات می تواند به شفافیت و سلامت عملکرد مالی مسئولان کمک کند؟ اظهار کرد: تردیدی وجود ندارد که عدم شفافیت می تواند به شکل گیری و گسترش فساد بیانجامد بویژه در نقاطی که می تواند رانت شکل گیرد.

وی ادامه داد: کنترل نقطه شروع و پایان یا ورود و خروج یک مسئول به مقام یا پست و کشف صحت فرآیند حتماً می تواند در شفافیت امور مؤثر باشد. واقعاً امیدوارم قوه قضائیه و رئیس جدید آن این روند را عملیاتی کنند زیرا آبروی نظام بخاطر کوتاهی ها در این مورد در خطر است.

محبیان همچنین در پاسخ به این پرسش که اینکه اطلاعات درباره اموال و دارایی مسئولان محرمانه بوده و در اختیار عموم قرار نمی گیرد، ضعف این قانون است؟ بیان کرد: البته معنای این امر این نیست که فعلاً جزئیات تمامی فعالیت ها و درآمدها بصورت آنلاین اعلام گردد ولی اگر فراتر از این قانون افرادی از مسئولان شجاعانه درآمدهای خود را در معرض سنجش و ارزیابی شفاف بگذارند، حتماً مورد توجه مردم قرار خواهند گرفت.

براساس آئین نامه اجرایی قانون رسیدگی به دارایی مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوری اسلامی ایران، ۲۸ گروه از مقامات، مسئولان و کارگزاران موظفند حداکثر ظرف ۳ ماه آتی، فهرست دارایی های خود، همسر و فرزندان شان را به قوه قضائیه اعلام کنند. این آئین نامه را رئیس قوه قضائیه ابلاغ کرده است. فهرست دارایی مقامات مسئول و سمت ها و مشخصات افراد مشمول و اسناد و اطلاعات مربوط به آنکه به قوه قضائیه ارائه می شود، محرمانه بوده و افشای آن ممنوع است اما مقامات مسئول می توانند شخصاً اطلاعات خود را افشا کنند. همچنین رئیس قوه قضائیه می تواند نتیجه رسیدگی به دارایی رهبری، رئیس جمهوری، معاونان رئیس جمهوری، وزیران و همسر و فرزندان آنان را منتشر کند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha