قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۷۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مسیح مهاجری: عده ای تلاش می کنند بهشتی را متعلق به یک جناح فکری معرفی کنند / می خواهند خود را حق و دیگران را باطل جلوه دهند

حجت الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری نوشت: عنوان «شهید مظلوم» برای آیت الله بهشتی که برگرفته از سخنان امام خمینی درباره این متفکر بزرگ است در خود سخن ها دارد. عجیب است که هرچه زمان می گذرد این مظلومیت آشکارتر و حتی بیشتر می شود. ظلم جدیدی که اکنون در حق شهید بهشتی روا داشته می شود اینست که عده ای تلاش می کنند او را متعلق به یک جناح فکری معرفی کنند و با استناد به مطالبی که از او نقل می کنند خود را حق و دیگران را باطل جلوه دهند. از نظر کسانی که با بهشتی زندگی کردند، قطعاً چنین روشی مردود است و ما باید آن را ظلم دیگر بر این شهید مظلوم بدانیم و اجازه ندهیم بار دیگر عده ای این عالم جامع نگر که در وسعت نظر و سعه صدر در عصر ما نمونه بود را در چارچوب های تنگ نظرانه و انحصارگرایانه خود محصور کنند که این ظلم جدیدی به این شهید مظلوم است.

مسیح مهاجری: عده ای تلاش می کنند بهشتی را متعلق به یک جناح فکری معرفی کنند / می خواهند خود را حق و دیگران را باطل جلوه دهند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حجت الاسلام و المسلمین مسیح مهاجری، مدیرمسئول روزنامه جمهوری اسلامی در یادداشتی نوشت: عنوان «شهید مظلوم» برای آیت الله بهشتی که برگرفته از سخنان امام خمینی درباره این متفکر بزرگ است در خود سخن ها دارد. عجیب است که هرچه زمان می گذرد این مظلومیت آشکارتر و حتی بیشتر می شود.

اولین مظلومیت بهشتی، نسبت «انحصارطلب» بودن بود که منافقین و سایر مخالفان به ایشان دادند. این، بی انصافانه ترین تهمتی بود که به او زده شد و متأسفانه بسیار گسترده نیز تبلیغ شد. تأسف بالاتر اینکه بسیاری از جوانان هم تحت تأثیر این تبلیغات مسموم و بشدت ظالمانه قرار گرفتند و خود نیز به ابزاری برای گسترش آن تبدیل شدند.

ظلم ها در قالب های گوناگون ادامه یافت و ترور شخصیت تا آنجا پیش رفت که بعد از شهادت آیت الله بهشتی وقتی مردم در حسینیه جماران به دیدار امام خمینی رفتند و بر شهادت بهشتی گریستند، امام به آن ها گفتند شهادت آقای بهشتی در برابر مظلومیت او ناچیز است. او مظلوم زیست و مظلوم مرد.

مردم انصافاً در طول سال های متمادی بعد از فاجعه انفجار دفتر مرکزی حزب جمهوری اسلامی و شهادت ۷۲ تن که آیت الله بهشتی در رأس آنان قرار داشت و سیدالشهدای انقلاب اسلامی نام گرفت، برای این شهدا سنگ تمام گذاشتند و در تمام شهر ها و حتی بسیاری از روستا ها هرساله برای آن ها مجالس بزرگداشت برگزار کردند و تا آنجا که در توان داشتند در معرفی آن ها و به ویژه آیت الله بهشتی که انسان فوق العاده ای در عصر ما بود، تلاش کردند. بسیاری از وزارتخانه ها و سایر دستگاه های دولتی و حتی دانشگاه ها، شرکت ها و مؤسسات خصوصی نیز در ایام هفته اول تیر مجالسی برای آشنا ساختن نسل های بعدی با فاجعه هفتم تیر و مسببان و قربانیان آن برگزار می کردند. این تلاش ها تا دو دهه بعد از فاجعه هفتم تیر ۱۳۶۰ ادامه یافت و بعد ها به دلیل اوج گرفتن منازعات سیاسی، که همه را سرگرم مسائل دنیائی و جنگ قدرت کرده بود، به تدریج روبه افول گذاشت.

در سال های اخیر، به مناسبت هفتم تیر مجالسی محدود برگزار می شود که بعضی از آن ها تشریفاتی و بی فروغ هستند و بعضی دیگر بسیار محدود و محصور در تفکری خاص. این نگرش به شهید بهشتی متأسفانه درحال محصور ساختن این مرد بزرگ به تفکری خاص و نگرشی محدود است که با واقعیت وجود و جوهر شخصیتی آیت الله بهشتی فاصله زیادی دارد. بهشتی، یکی از جامع نگرترین شخصیت های زمانه خود بود که به تمام مردم حتی به دگراندیشان و مخالفین خود نیز فکر می کرد و برای آن ها نیز دل می سوزاند. او انقلاب و نظام جمهوری اسلامی را متعلق به تمام مردم کشور و خود را نیز متعلق به همه می دانست. شاید یکی از دلایل این جمله امام خمینی که در وصف شهید بهشتی گفتند «بهشتی یک ملت بود برای ملت ما» همین بود که او را عالمی جامع نگر و با سعه صدر می دانستند و با این توصیف درصدد بودند به بی انصاف هایی که او را انحصارطلب معرفی می کردند پاسخ بدهند.

ظلم جدیدی که اکنون در حق شهید بهشتی روا داشته می شود اینست که عده ای تلاش می کنند او را متعلق به یک جناح فکری معرفی کنند و با استناد به مطالبی که از او نقل می کنند خود را حق و دیگران را باطل جلوه دهند. از نظر کسانی که با بهشتی زندگی کردند، قطعاً چنین روشی مردود است و ما باید آن را ظلم دیگر بر این شهید مظلوم بدانیم و اجازه ندهیم بار دیگر عده ای این عالم جامع نگر که در وسعت نظر و سعه صدر در عصر ما نمونه بود را در چارچوب های تنگ نظرانه و انحصارگرایانه خود محصور کنند که این ظلم جدیدی به این شهید مظلوم است.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha