قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۶۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ترامپ نتوانست شرکایش در ناتو را برای اعتراض به ترکیه همراه کند

رئیس جمهوری آمریکا موفق نشد، کشورهای فرانسه، آلمان و ایتالیا را به دلیل خرید سامانه اس۴۰۰ توسط ترکیه، علیه این کشور همراه کند.

ترامپ نتوانست شرکایش در ناتو را برای اعتراض به ترکیه همراه کند

به نقل از  سایت روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم، پیرامون مساله خرید سامانه های دفاع موشکی اس ۴۰۰ از روسیه توسط ترکیه، آمریکا در ارتباط با دیگر متحدان غربی خود با مشکلاتی مواجه است. در این راستا، فرانسه با بیان اینکه این تصمیم ترکیه یک تصمیم حاکمیتی است، اعمال تحریم ها در ارتباط با این موضوع علیه ترک ها را بعید دانست.

ترکیه از دو سال پیش تصمیم گرفته است، سامانه موشکی اس۴۰۰ را از مسکو خریداری کند و پس از سفر کارشناسان ترکیه به روسیه برای آموزش نحوه استفاده از این سامانه، آنکارا نخستین سری از موشک هارا طی ماه میلادی جاری تحویل می گیرد. دلیل خرید این سامانه توسط ترکیه این است که اس ۴۰۰ قیمت معقولی داشته و بر سامانه پاتریوت برتری دارد و روسیه نیز پذیرفته است که ساخت این موشک ها در آینده میان دو طرف به صورت مشترک انجام شود.

در پی این اقدام ترکیه، آمریکا اعتراض و آنکارا از استفاده از جنگنده اف ۳۵ پیشرفته محروم کرد که قصد داشت ۱۰۰ فروند از این جنگنده ها را خریداری کند. واشنگتن تهدید کرد، در صورت خرید اس ۴۰۰، یعنی سامانه ای که با تسلیحات غرب و به ویژه اف۳۵ مغایرت دارد، ترکیه را تحریم نظامی و اقتصادی می کند اما تاکنون موفق نشده است باقی هم پیمانانش در پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) را برای مشارکت در این تحریم ها ترغیب کند.

با وجود نشست اخیر ناتو برای بررسی چالش های جدید، اکثر اعضای این پیمان تمایلی به انتقاد از ترکیه به دلیل تصمیمش نشان ندادند. در این میان اظهارات فرانسه نیز غافلگیرکننده بود که تصمیم خرید اس ۴۰۰ توسط ترکیه را تصمیمی مربوط به تمامیت ارضی خواند و حق آنکارا دانست که برای برای دفاع از خاک خود، تجهیزات مناسبی داشته باشد.

فرانسه از انتقاد از ترکیه اجتناب کرد، اقدامی که آمریکا و به ویژه دونالد ترامپ، رئیس جمهوری این کشور و جان بولتون، مشاور امنیت ملی وی در پیش گرفته و اظهاراتی آمیخته از تهدید و ترغیب را ایراد می کنند.

آلمان هم به خاطر اینکه وارد بحرانی با مسکو و آنکارا نشود، تمایلی به ورود در مساله خرید اس۴۰۰ توسط ترکیه ندارد و تنها به ایراد اظهارات نیمه خنثی اکتفا کرده و امیدوار است ترکیه در تصمیم خود تجدیدنظر کند اما اعمال تحریم ها به دلیل این مساله علیه آنکارا را بعید دانست.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha