قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۶۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عیادت رادیویی ها از یک پیشکسوت/ آریانپور: موسیقی باید اصیل و بومی باشد

گروه سازنده برنامه «خنیاگران» به مناسبت تولد یک پیشکسوت موسیقی ضمن دیدار با این هنرمند برنامه ای را به او اختصاص دادند.

عیادت رادیویی ها از یک پیشکسوت/ آریانپور: موسیقی باید اصیل و بومی باشد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، , عوامل برنامه رادیویی «خنیاگران» که از شبکه رادیویی فرهنگ به روی آنتن می رود به عیادت «امیراشرف آریانپور» پیشکسوت موسیقی رفتند.

بنا بر این گزارش، بردیا حسام با بیان اینکه خنیاگران به دنبال معرفی  هنرمندانی است که فرهنگ و نشان تاریخی پشت خود دارند و بیشتر موسیقی دانان و موزیسین هایی که صاحب سبک هستند و در عین حال آثار مکتوب از خود به جا گذاشته و خود مؤلف هستند را معرفی می کنیم، موزیسین هایی که در حوزه تألیف و نگارش هم صاحب اثر هستند.

وی ادامه داد: در این برنامه ما به مناسبت های مختلف نظیر زادروز اساتید هم توجه داریم و در همین راستا به عیادت استاد آریانپور آمدیم که مصاحبه ای با ایشان داشته باشیم تا در روز میلادشان پخش شود. استاد امیراشرف آریان پور نمونه دقیق و کامل از یک شخصیت آکادمیک در حوزه موسیقی است و هم اینکه ایشان اهل قلم هستند. یعنی سردبیر دوره سوم مجله موسیقی هستند که چهار دوره منتشر شده، در هنرستان موسیقی درس خواندند، در دانشگاه های مختلف و رشته های گوناگون  تحصیل کرده اند و در ایران نقش مهمی در نهادسازی موسیقی از جنبه های مختلف داشتند.

حسام افزود:  خیلی از دورهمی های موسیقی نیاز به ساماندهی داشتند که بیشتر ساماندهی ها در حوزه موسیقی را ایشان انجام دادند حتی کنسرت های موسیقی خارجی را ایشان در کشور روال کرد و در دانشگاه آزاد به همراه دکتر ریاحی گروه موسیقی راه اندازی کرد. سال ۱۳۹۲ کتابشان منتشر شد و ایشان روحیه نظری و آکادمیک را تجمیع کردند.

در ادامه ضبط این برنامه سید مجتبی حسینی معاون هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که به طور تلفنی مهمان این برنامه شده بود درباره برخورد با این پیشکسوتان گفت: سرزمین ما به خاطر آفتاب بی دریغی که دارد باعث شده تا ما در طول تاریخ در جستجوی سایه باشیم  و درختان سایه دار برایمان مغتنم بودند. بزرگان ما هم سروهای سایه گستری بودند که برای رشد کردن و معنا یافتن توانستیم از سایه انها استفاده کنیم ؛ اساتید بزرگ و بلند آوازه مثل استاد آریان پور درخت سایه گستری هستند که چهره های نوی هنری  زیر سایه آنها رشد و پرورش یافتند.

وی ادامه داد: در سال گذشته برای سالروز یکصدمین سال تاسیس هنرستان موسیقی در ایران برنامه ای طراحی شد و از استاد آریان پور به عنوان رئیس افتخاری دعوت شد و از راهنمایی های ایشان بهره بردیم  و ایشان به عنوان راوی تاریخ بی دریغ هنرستان رهنموهایشان مورد توجه شورای سیاست گذاری بود.

معاون هنری وزیر ارشاد در آستانه  تولد ۹۱ سالگی استاد آریانپور به تشکیل موسسه هنرمندان پیشکسوت اشاره کرد و گفت: امروز که جشن ۹۱ سالگی استاد آریانپور است جا دارد بگویم که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی با تشکیل مؤسسه ای برای پیشکسوتان امروز بیش از ۷۰۰ عضو دارد و اعضای آن هنرمندان بلند آوازه کشور هستند که در شیوه هنری خود صاحب سبک و روش ویژه هستند و این موسسه  برای تکریم و خدمت رسانی آنها تشکیل شده است.

وی ادامه داد: ما در این مؤسسه به گرداوری خاطرات در قالب صوت و تصویر نیز مبادرت داریم و همچنین به طور ویژه در کتاب ویژه صدمین سال هنرستان موسیقی در ایران  از تاریخ و خاطرات آریان پور استفاده شد.

حسینی در ادامه به تعامل با شورای شهر تهران اشاره کرد و اظهارداشت: با توجه به اقبال اعضای شورای شهر تهران امیدواریم که در سال جاری روند نام گذاری کوچه ها و خیابان ها به نام اساتید بزرگ فرهنگ و هنر کشورمان با سرعت و کیفیت بیشتر پیگیری شود.

در این دیدار امیراشرف آریان پور نیز گفت: من موسیقی را دوست دارم و هر جا موسیقی بوده من به دنبالش رفته به عنوان دانش آموز و دانشجو بودم و هنوز کنسرت می روم. من متولد ۱۳۰۷ هستم  از کودکی عاشق موسیقی بودم و والدینم با فعالیت های موسیقیایی من مخالف بودند و می گفتند میخواهی مطرب شوی و در این باره نظر خوبی نداشتند.

این استاد موسیقی در ادامه اظهارداشت: من برای موسیقی خدمتی نکردم و دوستدار موسیقی بودم. کلاس دهم بودم که موسیقی را با ارگ چهار اکتاوی که با اجازه پدرم ۳۰۰ تومان خریدم شروع کردم و سال بعد پدرم اجازه دادند ضبط صوت بخریم که بسیار سنگین بود و برای اینکه هفته ای یک بار موسیقی گوش کنیم باید دو نفره از این محله به آن محله می بردیم که بتوانیم سمفونی پنجم بتهون یا دریاچه قو را بشنویم. برای شنیدن موسیقی نزدیک سفارت روسیه مغازه ای بود صفحه گرامافون می آورد و سمفونی ۵ بتهون ۷ صفحه بود که هرکدام ۵ دقیقه بود و ما چندین بار اینها را گوش می کردیم و لذت می بردیم.

 

آریان پور درباره داشتن یک خانواده هنری هم اظهارداشت: کاشی ها اهل مطالعه هستند. قبل از انقلاب ۴ وزیر در کابینه مصدق از فامیل های ما بودند. من هنرستان موسیقی رفتم و دایی ام ابراهیم سپهری رئیس تشکیلات رادیوی ایران بود که به احترام دایی ام من را پذیرفتند. آنجا گفتند صدای قشنگی داری اما آموزش ندیده ای. من در آواز کلاسیک آموزش دیدم و مخالف موسیقی غربی بودم چون موسیقی باید اصیل و بومی باشد. این مسیر نواقص دارد اما باید آن را رفع کنند نه حذف کنند و بالاخره  این اتفاق افتاد.

امیر اشرف آریان پور، از مدرسان، پژوهشگران و مدیران موسیقی در ایران است؛ وی یکی از نخستین مروجان هنر اپرا در ایران است ف آریانپور (موسیقی دان، پژوهشگر و نویسنده) دارای دکترای موزیکولوژی (موسیقی شناسی) از دانشگاه وین، نویسنده کتاب ارزشمند «موسیقی ایران از انقلاب مشروطیت تا انقلاب جمهوری اسلامی ایران» که جدا از سابقه سال ها تدریس در دانشگاهای تهران، هنر، صداوسیما، آزاد، سوره و تالیفات متعدد، در کارنامه کاری اش معاونت و مدیریت هنری تالار رودکی (وحدت) و تلاش در جهت رونق و گسترش هنر اپرا در سال های پیش از انقلاب هم دیده می شود اول تیر ماه،۹۱ ساله می شود.

آریان پور از سال های دهه ۲۰ شمسی تاکنون در بطن مهم ترین جریان ها و رویدادهای هنر موسیقی در ایران قرار داشته است. بر اساس همین سوابق این مدرس پیشکسوت کتاب «موسیقی ایران از انقلاب مشروطیت تا انقلاب جمهوری اسلامی ایران» را به رشته تحریر درآورد.

خنیاگران به تهیه کنندگی فریده گودرزی و سردبیری زهرا حبیبی زاده با اجرای مهدی محمدیان و کارشناسی بردیا حسام  با موضوع پیوند کتاب و موسیقی  به معرفی پژوهش های مکتوبی که در حوزه موسیقی در ایران فرهنگی انجام شده است می پردازد.

این برنامه شنبه ها ساعت ۱۷ از رادیو فرهنگ روی موج اف ام ردیف ۱۰۶ مگاهرتز  پخش می شود.

انتهای پیام/ 

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha