قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۵۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مقام آمریکایی: احتمال ورود پهپاد گلوبال هوک به حریم ایران، علت لغو دستور حمله ترامپ بود

نشریه آبزرور در سر مقاله خود با اشاره به اقدامات اخیر دولت آمریکا علیه کشورمان نوشت: بارها به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هشدار داده شده که سیاست های تهاجمی برای اعمال فشار حداکثری بر ایران و تشدید حضور نظامی خطر وقوع یک جنگ ناخواسته را به همراه دارد. به نظر می آید که فرماندهان آمریکایی اشتباهات بیشتری مرتکب شده اند اما بزرگ ترین اشتباه زمانی صورت گرفت که آمریکایی ها در سال ۲۰۱۶ چنین رئیس جمهوری را انتخاب کردند.

مقام آمریکایی: احتمال ورود پهپاد گلوبال هوک به حریم ایران، علت لغو دستور حمله ترامپ بود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،  

یک مقام ارشد دولت آمریکا گفت: این احتمال وجود دارد که پهپاد گلوبال هوک یا پهپاد آمریکایی دیگری وارد حریم هوایی ایران شده باشد و به همین دلیل رئیس جمهور این حمله را لغو کرد.

نشریه آبزرور در سر مقاله خود با اشاره به اقدامات خصمانه اخیر دولت آمریکا علیه کشورمان نوشت: بارها به دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هشدار داده شده که سیاست های تهاجمی برای اعمال فشار حداکثری بر ایران و تشدید حضور نظامی خطر وقوع یک جنگ ناخواسته را به همراه دارد. به نظر می آید که فرماندهان آمریکایی اشتباهات بیشتری مرتکب شده اند اما بزرگ ترین اشتباه زمانی صورت گرفت که آمریکایی ها در سال ۲۰۱۶ چنین رئیس جمهوری را انتخاب کردند.

به نوشته آبزرور تنش ها میان تهران و واشنگتن در هفته های اخیر شدت گرفت و هفته گذشته با ساقط شدن پهپاد جاسوسی آمریکا توسط نیروهای ایرانی به اوج خود رسید. پنتاگون مدعی است که این هواپیما در حریم هوایی بین المللی در حال پرواز بوده است اما ایران تاکید دارد که حریم هوایی اش نقض شده است. آمریکا نقشه هایی منتشر کرد و ایران نیز نقشه های خود را ارائه داد و به قدری از خود اطمینان دارد که اعلام کرده است آن را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه می دهد.

آبزرور همچنین نوشت: رئیس جمهور آمریکا ساعاتی پس از این حادثه گفت که قصد حمله به ایران در پاسخ به سرنگونی پهپاد خود را داشته اما ناگهان از آن منصرف شده است. در شرایطی که واشنگتن برای توجیه لغو حمله اش تلاش می کند سوالاتی درباره علت واقعی آن مطرح می شود.

این نشریه انگلیسی در ادامه نوشت: تصاویر پنتاگون از مسیر پهپاد در ابتدا شامل توضیحاتی غلط درباره مسیر پرواز هواپیما بود. مقامات آمریکایی روز جمعه با تأخیر اظهارات ایرانی ها را تائید کردند که با فاصله کمی از این پهپاد یک هواپیمای نظامی آمریکایی (P-8A) با چندی سرنشین در حال پرواز بوده است، چیزی که ابتدا آن را اعلام نکرده بودند. در این میان، ایران تصاویری را منتشر کرد که نشان دهنده باقیمانده این پهپاد بود که از آب های داخلی خود جمع آوری کرده است.

آبزرور افزود: دونالد ترامپ و حامیانش سپس در مصاحبه های خود ادعا کردند که این حمله را برای حفظ جان قربانیان احتمالی لغو کرده اند، چراکه احتمالاً یک فرمانده ایرانی با اختیار خود دست به چنین کاری زده است. اما یک مقام ارشد دولت آمریکا که خواست نامش فاش نشود اظهاراتی مطرح کرد که به نظر می آید به واقعیت نزدیک تر باشد. وی گفت که این حمله به دلیل نگرانی ها درباره احتمال نقض حریم هوایی ایران توسط پهپاد گلوبال هاوک، پهپاد دیگری از آمریکا یا P-8A متعلق به نیروی دریایی لغو شده است.

به نوشته نشریه آبزرور، این سطح از سردرگمی و بی کفایتی در عملیات های ارتش آمریکا نباید موجب تعجب باشد. طبق آمارهای سازمان ملل در عراق و افغانستان نیز اشتباهاتی به ویژه از سوی نیروی هوایی آمریکا رخ داد که تلفات جانی گسترده ای در میان غیر نظامیان داشته است. همچنین در سال ۱۹۸۸ یک موشک کروز نیروی دریایی آمریکا یک هواپیمای مسافربری ایران را منهدم کرد که منجر به کشته شدن ۲۰۹ نفر شد. پنتاگون ابتدا در آن زمان از پذیرش مسئولیت سرباز زد اما سپس ادعا کرد که این هواپیما تهدیدآمیز بوده است.

آبزرور در مقاله خود تصریح کرد: آنچه تعجب برانگیزتر و حتی شوک آور است، روند تصمیم گیری در این باره در اتاق بیضی (دفتر رئیس جمهوری آمریکا در کاخ سفید) است. چرا ترامپ پیش از تصمیم خود از تعداد تلفات احتمالی مطلع نشده بود؟ مشاوران جنگ طلب او فکر می کنند از این حملات چه چیزی به دست می آورند؟ ترامپ می خواهد به اقدامات تلافی جویانه علیه نیروها و متحدانش در منطقه چه پاسخی بدهد؟ آیا این واقعیت دارد که یک مهمان از فاکس نیوز که ظاهراً محرم اسرار رئیس جمهور است، او را متقاعد کرده که دست از حمله بردارد؟

این نشریه در پایان نوشت: این ماجرا در کاخ سفید اگر تا این حد جدی نبود، قطعاً یک داستان کمدی به شمار می آمد. آخرین مسخره بازی ترامپ نیز نزدیک بود به قیمت ثبات خاورمیانه و جهان تمام شود. این، نشان دهنده ضرورت بازگشت به دیپلماسی صادقانه و تصویب دوباره توافق هسته ای با ایران است. این یک زنگ خطر برای کنگره است تا روند محدود کردن اختیارات رئیس جمهور برای جنگ را تسریع کند و به علاوه بر عدم صلاحیت ترامپ برای این سمت تاکید می کند. ترامپ می گوید که خواهان جنگ نیست. خط مشی و رفتار او به گونه ای است که ممکن است جنگ ناگزیر باشد.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha