پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۴۸۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

جولان ساخت و ساز غیرمجاز در روستای «فخرآباد» گرگان/ متخلفان منتظر تاوان عبور از قانون

در سایه خلاء نظارت های قانونی شاهد جولان بی رویه ساخت و ساز غیرمجاز در روستای فخرآباد، گلند تاریکی هستیم، اقداماتی که اگر جلوی آن گرفته نشود قهر طبیعت را به دنبال دارد، با این همه آیا متخلفان، تاوان عبور از قانون را خواهند داد؟.

جولان ساخت و ساز غیرمجاز در روستای «فخرآباد» گرگان/ متخلفان منتظر تاوان عبور از قانون

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از گرگان، «فخرآباد» یا «گلند تاریکی» نام روستایی در قسمت جنوب شهر گرگان در محور بلوار صیاد شیرازی به سمت ناهارخوران قرار گرفته است، براساس آخرین سرشماری جمعیت نفوس و مسکن جمعیت این روستا بالغ بر 2 هزار و 437 نفر شامل 630 خانوار است این روستا همچنین دارای پنج عضو شورای اسلامی روستایی است.

روستای گلند تاریکی دارای امکاناتی نظیر آب، برق، گاز، اینترنت، خانه بهداشت و زمین ورزشی است و در حال حاضر تامین آب شرب این روستا چشمه های «دوبرار» تامین می شود، اکثر افراد ساکن در این منطقه را قومیت سیستانی تشکیل می دهند سایر اقوام نیز در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی در دل این منطقه روستایی دارند، شغل اکثر روستائیان کشاورزی، دامداری و کارگران ساختمانی است.

حدود ۳۰۰ هکتار زمین کشاورزی در روستای «فخرآباد» وجود دارد که به صورت دیم کشت می شود و ۵۰ هکتار باغات مرکبات و سیاه ریشه در مرحله اولیه صدور سند توسط جهاد کشاورزی است.

* جهادکشاورزی پاسخگوی ساخت و ساز غیرمجاز در خارج از بافت روستایی باشد

بخشدار مرکزی گرگان در گرگان در خصوص مهمترین مشکلات روستای «فخرآباد» گفت: پراکندگی بافت روستا، نظام مند نبودن محدوده قانونی و مشخص نبودن چگونگی گسترش و پیشرفت فیزیکی روستا همچنین عدم ساماندهی ساخت و سازهای غیرمجاز از مهمترین مشکلات روستای فخرآباد است.

محمود آهنگر با بیان اینکه ساخت و ساز در داخل بافت روستا حتی خارج از بافت به صورت غیرمجاز به چشم می خورد، افزود: حوزه جهادکشاورزی باید پاسخگوی موضوعات ساخت و ساز غیرمجاز در خارج از بافت روستایی باشند و برابر قانون با متخلفان برخورد شود.

وی تاکید کرد: اما داخل بافت روستایی در حیطه طرح هادی است و هرگونه ساخت و سازی که می شود حتماً باید با هماهنگی دهیاری صورت بگیرد.

بخشدار مرکزی گرگان ادامه داد: دهیاری مرجع صدور پروانه برای ساخت و ساز است که با همکاری بنیاد مسکن این موضوع را پیگیری می کنیم و امکانات را برابر قانون به آنها می دهیم.

آهنگر با تاکید بر اینکه دهیاری به هیچ عنوان اجازه ندارد در خارج از بافت روستایی به کسی مجوز ساخت و ساز بدهد، تصریح کرد: در خارج از بافت اصلا پروانه ای صادر نمی شود، دهیاری فقط مجوز ساخت و ساز را در حیطه طرح هادی می تواند بدهد در غیر این صورت عمل خلاف قانون مرتکب شده است.

* خانه های غیرمجاز تخریب می شوند

مدیر بنیاد مسکن شهرستان های گرگان و آق قلا نیز در گرگان پیرامون ساخت و سازهای غیرمجاز در «گلند تاریکی» گفت: همه روستاها دارای دهیار هستند مرجع صدور پروانه ساختمانی دهیاری است، با استعلام از بنیاد مسکن سیکل مراحل انجام می شود خیلی از متقاضیان در داخل «گلند تاریکی» با رعایت قانون و ارائه مدارک از تسهیلات و امکانانات با اخذ پروانه بهره مند شدند.

داوود خسروی با بیان اینکه متاسفانه آمار ساخت و ساز غیرمجاز در روستای «گلند فخرآباد» بسیار بالاست، از شورا و دهیار خواست حتما با متخلفان برخورد کنند.

وی ادامه داد: آمار ساخت و ساز غیرمجاز در منطقه «فخرآباد» روز به روز در حال افزایش است، کسی که پروانه ساختمانی می گیرد از همه امکانات و تسهیلات برخوردار می شود اما خانه های غیرمجاز تخریب می شوند، مردم باید در محدوده قانونی طرح هادی اقدام به ساخت و ساز کنند.

* طرح جدید در روستای «گلند فخرآباد» در حال تهیه و ابلاغ است

مدیر بنیاد مسکن شهرستان های گرگان و آق قلا با بیان اینکه تغییر طرح هادی و بافت روستایی هر ۱۰ سال یکبار انجام می شود، ابراز کرد: با توجه به اینکه اعتبارات محدود است برخی روستاها در این مدت مبادرت به اجرای طرح هادی کردند و برخی در این مدت نتوانستند انجام دهند، در این راستا طرح جدید در روستای «گلند فخرآباد» در حال تهیه و ابلاغ است.

خسروی در خصوص گلایه مردم روستای «فخرآباد» از عدم آسفالت منطقه تصریح کرد: انجام آسفالت مستلزم همکاری مردم است، در 80 روستا در گرگان طرح هادی را اجرا کردیم، بنا داریم 4 هزار و 500 متر مربع خاکبرداری و زیرسازی انجام دهیم و تا هفته دولت آماده آسفالت شود تا رفاه مردم را تامین کنیم.

وی بیان کرد: بسیاری از معابر در «گلند تاریکی» نیازمند عقب نشینی است، مردم باید همکاری کنند تا معبر بازگشایی شود و ما نسبت به جدول گذاری و عملیات زیرسازی آسفالت اقدام کنیم.

انتهای پیام/83001

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha