پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۴۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سقوط هم زمان پهپاد و دلار آمریکایی

بازارهای مالی شهر روز خود را در آرامشی کامل سپری کردند و هم زمان با سقوط پهپاد آمریکایی، دلار نیز در سراشیبی قیمت قرار گرفت.

سقوط هم زمان پهپاد و دلار آمریکایی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از اصفهان، بازارهای مالی شهر روز خود را در آرامشی کامل سپری کردند و این در حالی بود که تعطیلی های آخر هفته قبل، مملو از اخبار هیجانی و مؤثر بود.

این آرامش در حالی بر کلیه بازارها سایه افکند که سرنگونی پهپاد آمریکایی در آب های ایران، مهم ترین خبر جهان محسوب می شد، این اقدام مقتدرانه جمهوری اسلامی ایران در بامداد روز پنج شنبه باعث شد تا خبرگزاری های معتبر جهانی، گمانه زنی های متعددی در خصوص افزایش تنش ها بین ایران و آمریکا و حتی وقوع جنگ مطرح کنند و در طرف مقابل، رئیس جمهور آمریکا نیز که هژمونی پوشالی کشور خود را در خطر می دید، در یک رشته توئیت، مبنی بر عزم حمله محدود به ایران و لغو آن در 10 دقیقه پایانی، بر استیصال خود و هم پیمانان خود در این اتفاق، صحه گذاشت.

دخالت نهاد بالادستی، بازار را زمین گیر کرد

به هر روی، واکنش بازارهای مالی به این بازار گرمی آمریکایی ها و جریان رسانه ای آن ها چند هیجانی نبود و در حالی که برخی رسانه های داخلی همچنان واژه جنگ و ترس از اقدامات ایضایی ترامپ را در سر تیتر خود قرار داده بودند، معاملات بازار بورس با آرامش کامل دنبال شد، این در حالی بود که در فضای مجازی برخی معتقد به ریزش سنگین بازار و قفل شدن معاملات در صفوف فروش میلیونی بودند، اما آن چیز که موجب کاهش هزار واحدی شاخص کل در معاملات امروز شد، قانون خلق الساعه جدید سازمان بورس در خصوص مدیریت اعتبارات بود.

در این قانون، از شروع معاملات تا ساعت 11:30، هیچ گونه خریدی از سوی خریداران حقیقی و حقوقی نمی تواند بدون داشتن مانده اعتبار در حساب آن شخص حقیقی یا حقوقی صورت پذیرد و در حقیقت کدهای بدون اعتبار برای خرید خود حتماً باید فروش دیگری انجام دهند که این امر باعث کاهش شدید تقاضا در بازار شد.

بر همین اساس، ارزش معاملات امروز بورس به 964 میلیارد تومان رسید که نسبت به روز قبل کاهش 40 درصدی را نشان می داد و بیشترین حجم معاملات نیز در خساپا با حجم 517 میلیون سهم ثبت شد.

در گروه فلزات اساسی، با وجود کاهش قیمت شمش فولادی به 3 هزار و 500 تومان، معاملات متعادل و مثبتی رقم خورد و دلیل آن، عملکرد فراتر از انتظار فولاد مبارکه در تحقق سود 85 تومانی در سال 97 بود. معاملات این نماد پرطرفدار فلزی به رشد نیم درصدی قیمت منجر شد و ارزش معاملات در این سهم به 2.3 میلیارد تومان رسید. ذوب آهن به دلیل شفاف سازی در خصوص فروش اموال مازاد، متوقف شد و فملی نیز تحت تأثیر رشد قیمت جهانی مس، با 1.5 درصد رشد به 425 تومان رسید.

در گروه خودرویی، خساپا بر خلاف همه نمادهای گروه، مثبت معامله شد و به قیمت 170 تومانی رسید اما ایران خودرو، بیش از 4 درصد افت را تجربه کرد و تمامی نمادهای قطعه سازی نیز به درصدهای منفی رسیدند.

از دید فعالان بازار، مهم ترین تهدید بازار سرمایه در حال حاضر نه ریسک اتفاقات بین المللی، بلکه ریسک مدیران بورسی است که هر هفته با قوانینی جدید، ریسک کلیت بازار را افزایش داده و سرمایه سرگردان را در این شرایط تورمی، از بازار سرمایه فراری می دهند.

سقوط هم زمان پهپاد و دلار آمریکایی

بازار ارز، فارغ از همه هیاهوی غرب، با آرامش کامل معاملات خود را سپری کرد و نرخ دلار در صرافی بانک ملی امروز به 13 هزار تومان رسید. در بازار غیر رسمی نیز، هر دلار آمریکا قیمت 13 هزار و 200 تومانی به خود دید و حواله دلار سلیمانیه نیز به 13 هزار و 250 تومان کاهش یافت. افت قیمت دلار در بازار ایران در حالی ادامه یافت که در بازار جهانی نیز، شاخص جهانی دلار به کمترین میزان در 5 هفته اخیر رسید و داده های نامناسب از اقتصاد آمریکا و تداوم جنگ تجاری این کشور با چین، بر شدت افت این شاخص افزود.

در بازار طلا اما رکورد شکنی های قیمت جهانی مانع از سقوط قیمت ها شد و هر سکه تمام بهار آزادی از 4 میلیون و 640 تومان فراتر رفت. ربع سکه یک میلیون و 640 هزار تومان قیمت گذاری شد و نیم سکه به 2 میلیون و 450 هزار تومان رسید.

از دید تحلیلگران جهانی، قیمت جهانی طلا به واسطه جنگ تجاری چین و آمریکا و آغاز ورود اقتصاد جهانی به فاز رکودی، آماده ثبت رکوردهای جدید است و احتمال تحقق اونس هزار و 500 دلاری بسیار بالاست.

انتهای پیام/63062/ج20/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha