قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۴۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تحلیلگر ارشد چتم هاوس: ترامپ چشم به مذاکره با ایران دوخته است

تحلیلگر سیاسی و پژوهشگر ارشد مؤسسه انگلیسی "چتم هاوس" (Chatham House) گفت: ترامپ با دستور توقف حمله به ایران، همچنان چشم به مذاکره با تهران دوخته و درصدد است در میان مشاوران تندرو خود، نقش "پلیس خوب" را ایفا کند.

تحلیلگر ارشد چتم هاوس: ترامپ چشم به مذاکره با ایران دوخته است
تحلیلگر مسائل امنیت ملی شبکه تلویزیونی سی ان ان در ارتباط با تصمیم اخیر دونالد ترامپ مبنی بر درگیری با ایران گفت: تمامی خطوط قرمزی که ترامپ ترسیم کرده بود ایران از آن گذشت و شخص رئیس جمهوری به جای خطوط قرمز دارای "خطوط مبهم" است.

"سامانتا وینوگراد" (Samantha Vinograd) افزود: دونالد ترامپ بارها سلف خود "باراک اوباما" را در مورد اقدام نکردن به خطوط قرمزی که ترسیم می کند مورد انتقاد قرار داده، اکنون عمل نکردن خود وی در قبال خطوط قرمزی که تعیین کرده وی را فردی مردد و دارای سیاستی نامسنجم نشان می دهد.

وی ادامه داد: البته این تصمیم درستی بود که رئیس جمهوری دستور به لغو حمله را به چند دلیل داد.‬ یکی از این دلایل پاسخ قوی ایران است. شخص رئیس جمهوری و وزیر خارجه آمریکا و دیگران به خوبی می دانند که ایران در منطقه تمایل و توان لازم برای پاسخ دادن به آمریکا را دارد.

این تحلیلگر مسائل امنیتی سی ان ان ادعا کرد: آمریکا اخیراً برخی پرسنل و خانواده کارکنان سفارت خود را در بغداد خارج کرد زیرا تهدید ایران در آنجا محسوس بود.

وینوگراد گفت: اگر آمریکا به ایران حمله می کرد، ایران به گونه ای آسیب زننده پاسخ می داد و حتی به متحدان آمریکا در منطقه ضربه می زد.

عضو سابق شورای امنیت ملی آمریکا ادامه داد: سئوال دیگر این است که آیا رئیس جمهوری آمریکا هیچ مبنای قانونی برای حمله به ایران را دارد. این یک بحث بسیار مهم در داخل آمریکا است که خوشبختانه این حمله پشت سرگذاشته شد، اما کنگره و بخصوص دمکرات ها به این خواهند پرداخت که قصد و طرح رئیس جمهوری ترامپ برای راه انداختن این جنگ مبتنی بر کدام مبنای قانونی است، چیزی که ترامپ آن را در جیب خود پنهان ساخته و به جلو می رود.

رسانه تصویری آمریکایی از وی پرسید: برخی نمایندگان جمهوریخواه به دفاع از تصمیم رئیس جمهوری پرداخته اما دیگران وی را مورد انتقاد قرار داده اند که مانند سلف خود باراک اوباما عبور از خطوط قرمز را به اجرا نگذارده آیا این موضوع قابل قیاس است.

وینوگراد پاسخ داد: بسیار درد سر ساز است، بویژه آنکه رئیس جمهوری ترامپ در گذشته به شدت باراک اوباما را مورد انتقاد قرار داده بود، بله درست است رئیس جمهوری ترامپ به جای داشتن "خطوط قرمز" دارای "خطوط مبهم" است.

وی افزود: ترامپ تاکنون درباره ایران خطوط قرمز زیادی ترسیم کرده از جمله برنامه هسته ای و اکنون ساقط شدن پهپاد آمریکایی که خط قرمزی بود که از آن گذشت و دستور حمله را کنار گذاشت.

وینوگراد گفت: ترامپ از داستان های خطوط قرمز باراک اوباما درس نگرفته است، اظهارات دفاعی وی فایده ای ندارد و اکنون رئیس جمهوری ترامپ را فردی مردد با سیاستی نامشخص و مبهم نشان می دهد، اما بار دیگر تاکید می کنم که تصمیم ترامپ در کنار گذاردن حمله به ایران تصمیم درستی بوده است.

سی ان ان درادامه از وی پرسید: ترامپ در مصاحبه با "ان. بی. سی نیوز" گفته که بدنبال جنگ با ایران نیست اما اگر درگیری رخ دهد قلع و قمعی رخ خواهد داد که تا پیش از این کسی ندیده است، چه برداشتی از آن دارید.

وینوگراد گفت: هرچند ترامپ می گوید که تمامی گزینه ها بر روی میز است اما وی همچنین گفته که خواهان گفت و گو با ایران بدون هیچ پیش شرطی است.

وی ادامه داد: از نظر من در این برهه زمانی این یک حرکت عاقلانه ای است و خوشحالم که وی چنین حرفی می زند، حدود یک سال پیش "مایک پمپئو" وزیر امور خارجه آمریکا ۱۲ پیش شرط را برای مذاکره با ایران تعیین کرد این درست زمانی بود که آمریکا توسط دونالد ترامپ از توافق هسته ای ۲۰۱۵ خارج شده بود، حال با گفتن مذاکره بدون پیش شرط از سوی ترامپ، وی اکنون درست برعکس آن چیزی است که در یک سال پیش بود.

پهپاد جاسوسی «گلوبال هاوک» آمریکا در نخستین ساعات روز پنجشنبه، پس از تجاوز به حریم هوایی ایران در منطقه روبروی کوه مبارک استان هرمزگان، هدف آتش پدافند هوایی کشورمان قرار گرفت و سرنگون شد.

در پی این اقدام، رئیس جمهوری آمریکا عصر جمعه مدعی شد که ارتش آمریکا قصد حمله به سه سایت در ایران را داشته اما وی به دلیل تلفات انسانی این حمله، ۱۰ دقیقه پیش از اجرا آن را متوقف کرده است.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha