قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۳۳۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

لغو پرواز هواپیماهای روسی به گرجستان با دستور پوتین

درپی بروز ناآرامی ها در تفلیس پایتخت گرجستان و توهین به روسیه در این اعتراضات، رئیس جمهوری روسیه امروز شنبه دستور توقف پروازهای مسافربری از این کشور به گرجستان را صادر کرد.

لغو پرواز هواپیماهای روسی به گرجستان با دستور پوتین

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،  

درپی بروز ناآرامی ها در تفلیس پایتخت گرجستان و توهین به روسیه در این اعتراضات، رئیس جمهوری روسیه امروز شنبه دستور توقف پروازهای مسافربری از این کشور به گرجستان را صادر کرد.

بر اساس دستور ولادیمیر پوتین، شرکت های هوایی روسی از روز هشتم ماه جولای آینده (۱۷ تیر ماه) از انتقال مسافران از روسیه به گرجستان منع خواهند شد.

در فرمان رئیس جمهوری روسیه، دولت این کشور موظف شده است که تدابیری را برای بازگرداندن گردشگران روس از گرجستان به روسیه اتخاذ کند.

بر اساس گزارش آژانس دولتی گردشگری روسیه، در زمان حاضر حدود پنج هزار گردشگر روس به طور سازمان یافته و از طریق شرکت های گردشگری روسی در گرجستان بسر می برند البته تعداد کل گردشگران روس در این کشور بیشتر از رقم اعلام شده است که ممکن است تا ۱۵ هزار نفر هم برسد.

به گفته دمیتری پسکوف سخنگوی رئیس جمهوری روسیه، در شرایطی که وضع گرجستان آرام و عادی شود، ممنوعیت پروازهای مسافربری به این کشور نیز لغو خواهد شد.

پسکوف در گفت وگو با کانال تلویزیونی روسی ار.ب.کا گفت که وضعیت گرجستان باید بهبود یابد و هر گونه تهدید برای امنیت شهروندان روس از بین برود.

درهمین حال شبکه تلویزیونی روسیه ۲۴ اعلام کرد که شرکت های هوایی روسی، پروازها به گرجستان برای انتقال مسافران روس به این کشور را متوقف کرده اند و هواپیماها فقط برای انتقال شهروندان روس از گرجستان به کشور خود پرواز می کنند.

در گزارش این رسانه روسی گفته شد که سال گذشته حدود یک و نیم میلیون گردشگر روس به گرجستان سفر کردند.

بر اساس این گزارش شرکت های هوایی روسی، پول بلیت افرادی را که بلیت سفر به گرجستان خریداری کرده اند به آنها بازگردانده می شود یا با بلیط پرواز به ایروان معاوضه خواهد شد.

در زمان حاضر شرکت ایروفلوت بزرگترین شرکت هوایی روسیه، پروازهای مسافربری برای انتقال مسافران روس به این کشور را متوقف کرده است.

این شرکت در تابستان هفته ای ۱۴ پرواز به شهرهای گرجستان داشت و در زمان حاضر پروازها فقط برای خارج کردن شهروندان روس از این کشور انجام می گیرد.

یادآور می شود که نا آرامی ها در گرجستان از روز پنجشنبه و برای آن آغاز شد که سرگئی گاوریلوف از نمایندگان دومای روسیه که ریاست یک مجمع پارلمانی به نام مجمع پارلمانی کلیسای ارتدوکس را برعهده دارد در پارلمان گرجستان سخنرانی کرد.

سخنرانی گاوریلوف به زبان روسی و اینکه در کرسی رئیس پارلمان نشسته بود با اعتراض مخالفان دولت این کشور مواجه شد و جمعی از فعالان سیاسی معترض، سخنرانی وی را برهم زده و گاوریلوف مجبور به ترک پارلمان شد.

مخالفان دولت گرجستان در مقابل پارلمان این کشور اجتماع کرده و با نیروهای پلیس درگیر شدند که بر اثر آن دهها نفر مجروح شدند که در بین مصدومین چند شهروند روس ازجمله خبرنگاران نیز قرار داشتند.

بر اساس گزارش شبکه رن تی وی، میخاییل ساآکاشویلی رئیس جمهوری پیشین گرجستان تحریک کننده اعتراضات تفلیس بود و وی که در کییف پایتخت اوکراین بسر می برد از طرفداران خود خواسته بود که علیه دولت گرجستان تظاهرات کنند.

این نا آرامی ها که با شعارهای ضدروسی از جمله «روسیه اشغالگر جایی در گرجستان ندارد» همراه بود منجر به استعفای رئیس مجلس گرجستان شد.

سالومه زورابیشویلی رئیس جمهوری گرجستان نیز که در خارج از کشورش بسر می برد روسیه را به دست داشتن در ناآرامی ها متهم کرد.

بنظر می رسد که دور جدید تنش ها بین روسیه و گرجستان پس از چند سال روند ترمیم روابط بار دیگر ازسرگرفته شده است.

پس از اینکه روسیه در سال ۲۰۰۸ و پس از مناقشه اوستیای جنوبی که با ورود نیروهای گرجستان به این منطقه خودخوانده آغاز شد استقلال اوستیای جنوبی و آبخازیا را به رسمیت شناخت، تفلیس روابط دیپلماتیک با مسکو را قطع کرد و این کشور را اشغالگر خواند.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha