پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۲۵۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

چرا روسیه با فروش آلاسکا به ایالات متحده اشتباهی بزرگ مرتکب شد؟

این روزها روسیه و ایالات متحده با یکدیگر بده بستان های متعددی ندارند و حتی روابطی محدود دارند اما جالب است بدانید که روسیه در سال 1867 یک قرارداد پر سود را به نفع آمریکا امضا کرد. قراردادی که بعید به نظر می رسد اگر تاریخ به عقب برمی گشت دوباره امضا می شد.

چرا روسیه با فروش آلاسکا به ایالات متحده اشتباهی بزرگ مرتکب شد؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، این روزها روسیه و ایالات متحده با یکدیگر بده بستان های متعددی ندارند و حتی روابطی محدود دارند اما جالب است بدانید که روسیه در سال 1867 یک قرارداد پر سود را به نفع آمریکا امضا کرد. قراردادی که بعید به نظر می رسد اگر تاریخ به عقب برمی گشت دوباره امضا می شد.

قلمرو آلاسکا برای ایالات متحده آمریکا قلمرو می توانست نقشی استراتژیک در آینده این کشور داشته باشد و این در حالی بود که در آن زمان این منطقه برای روسیه مشکلات بسیاری ایجاد کرده بود و روسیه نگران بود که به علت شکست برابر بریتانیا این بخش ها را بدون هیچ سودی از دست دهد. بنابراین تصمیم گرفت آلاسکا را به مزایده بگذارد.

شاید امروز و با نگاهی ساده به این ماجرا بتوان به سرعت تشخیص داد که این حرکت تا چه حد اشتباه بوده است. اما در آن زمان اجباری و مصلحتی به نظر می رسید. به هر ترتیب روسیه آلاسکا را با مبلغ 7.2 میلیون دلار فروخت و این روزها با گذشت حدود 5 دهه از آن زمان، آمریکایی ها 100 بار بیش از این مبلغ را از آلاسکا به دست آورده اند.

این مبادله با کمک یک چک. تاریخی انجام شد و بر اساس آن حدود ششصد هزار مایل مربع از زمین های دولت روسیه در ازای تنها 7.2 میلیون دلار به آمریکایی ها رسید. وقتی این قرارداد امضا شد واکنش های کاملا متضادی از سوی مقامات دو کشور مطرح شد. عده ای این اقدام ایالات متحده را دوراندیشی ارزیابی کردند و عده ای دیگر معتقد بودند اصلا آلاسکا هیچ سودی برای ایالات متحدده ندارد.

در همان زمان یکی از روزنامه های آمریکایی پرسید: "چرا آمریکا به این جعبه یخ نیاز دارد و 50 هزار اسکیموی وحشی که ماهی را برای صبحانه می خورند خریداری کرده است؟" حتی کنگره نیز چندان روی خوشی به این ماجرا نشان نداد.در سال 1896، تب طلای کلوندایک رخ داد و در نتیجه آلاسکا به عنوان یک ارزش افزوده در ایالات متحده دیده می شد. عطش یافتن طلا، صدها میلیون دلار برای ایالات متحده به ارمغان آورد. ماهیگیری نیز  یک جاذبه دیگر بود که درآمد قابل توجهی را به ایالات متحده هدیه کرد. بنابراین، در بیش از 50 سال، ایالات متحده توانست از خریدش سود فراوانی ببرد.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha