پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۲۴۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران:

روزانه ۸۰۰ مادر به دلیل خون ریزی حین زایمان جان خود را از دست می دهند

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به شعار اهدای خون اهدای زندگی است، گفت: روزانه ۸۰۰ مادر در دنیا به دلیل خون ریزی حین زایمان جان خود را از دست می دهند که اگر خون رسانی صورت گیرد حدود ۲۴۰ نفر از این تعداد نجات پیدا می کنند.

روزانه ۸۰۰ مادر به دلیل خون ریزی حین زایمان جان خود را از دست می دهند

علی اکبر پور فتح الله در مراسم روز جهانی اهدای خون که امروز شنبه ۲۵ خرداد در باشگاه میلاد کرج برگزار شد، با اشاره به اینکه خون اهداکنندگان کشور از استانداردهای بین المللی برخوردار است، اظهار کرد: همه استان های ایران تولید و ممیزی بین المللی اهدا خون، پلاکت و پلاسما را طی کرده اند و خون اهداکنندگان ایرانی از سالم ترین خون ها است.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به وضعیت پلاسماهای مصرفی در ایران افزود: تا کنون بیش از دو میلیون پلاسمای ایرانی برای آزمایش به اروپا ارسال شده و تمام آزمایش های تخصصی روی آنها صورت گرفته که نتیجه آنها نشان می دهد کیفیت پلاسماهای ایرانی با استانداردهای معین همخوانی دارد.

وی با اینکه کیفیت خون دریافتی در هیچ کجای کشور با هم فرق ندارد، ادامه داد: در محروم ترین نقاط کشور هم خون اهداکنندگان با دستگاه های مجهز و با کیفیت دریافت می شود و در فرآیند خون گیری هیچ فرقی بین تهران با بقیه مناطق کشور وجود ندارد.

این مسئول توضیح داد: مفهوم عدالت اجتماعی در قالب استانداردهای لازم در دریافت و انتقال خون در تمام کشور اعمال شده است.

وی با اشاره به اینکه ایران یکی از کشورهایی که مردم به صورت داوطلبانه و بدون دریافت وجه خون خود را اهدا می کنند، گفت: در بسیاری از کشورهای توسعه یافته اهداکننده در قبال دریافت پول خون خود را اهدا می کند ولی در ایران تمامی مراحل به صورت رایگان انجام می شود و همین ارزش کار اهداکننده را بالا می برد.

این مسئول با تاکید بر ترویج فرهنگ اهدای خود در کشور اضافه کرد: اهدای خون باید به فرهنگی فراگیر بین تمامی واجدین اهدای خون تبدیل شود تا شاهد روزی باشیم که هیچ استانی با کمبود خون و فرآورده خونی مواجه نشود.

پورفتح الله افزود: فرهنگ اهدای خون باید از صدا و سیما و با ساخت برنامه های ویژه و همچنین در مدارس ترویج شود تا افراد از سنین کودکی با اثرات این کار خداپسندانه آشنا شوند.

مدیرعامل سازمان انتقال خون ایران با اشاره به وضعیت اهدای خون در ایران افزود: از ابتدای تأسیس سازمان انتقال خون تاکنون ۵۰ میلیون واحد خون در کشور اهدا شده است.

وی با بیان اینکه شاخص اهدای خود در کشور برای هر هزار نفر ۲۷ واحد است، گفت: ۶۰ درصد از اهداکنندگان خون کشور به طور مستمر این شاخص را رعایت می کنند.

رئیس سازمان انتقال خون کشور اضافه کرد: از نظر شاخص رشد اهدای خون ایران جز کشورهای متوسط دسته بندی می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر به جایی رسیدیم که به سایر کشورها پلاسما ارسال می کنیم، گفت: سلامت خون اهدایی در کشور ما طی ۱۰ الی ۲۰ سال گذشته مثبت بوده و در این حوزه به جایی رسیدیم که پلاسماهای مازاد خود را به سایر کشورها ارسال می کنیم.

پورفتح الله با اشاره به اینکه داروی پلاسما در ایران ارزان تر از سایر نقاط دنیا است، افزود: تاکنون اهدای پلاسما در کشور باعث جلوگیری از خروج ۱۷ میلیون دلار شده است.

این مقام مسئول ادامه داد: ۶۰ درصد از داروهای پلاسما با پلاسمای ایرانی تولید می شود و این به معنای جلوگیری از خروج میلیون ها دلار ارز از کشور است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha