قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۱۹۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وزیران خارجه آلمان و سوئد: نابودی برجام به نفع هیچ کس نیست / خروج آمریکا از حتی اعتبار مذاکره با کره شمالی را در معرض تهدید قرار داده

وزیران امورخارجه آلمان و سوئد با ابراز نگرانی درباره وضعیت پیرامون برجام تاکید کردند که نابودی این توافق به نفع هیچ کس نیست.

وزیران خارجه آلمان و سوئد: نابودی برجام به نفع هیچ کس نیست / خروج آمریکا از حتی اعتبار مذاکره با کره شمالی را در معرض تهدید قرار داده

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، وزیران امورخارجه آلمان و سوئد با ابراز نگرانی درباره وضعیت پیرامون برجام تاکید کردند که نابودی این توافق به نفع هیچ کس نیست.

به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، مارگوت والستروم وزیر امور خارجه سوئد سه شنبه شب طی سخنانی در یک نشست خلع سلاح هسته ای در استکهلم اقدام واشنگتن در خروج از توافق هسته ای سال ۲۰۱۵ را بسیار غیر سازنده توصیف کرد و گفت که این کار نه تنها توافق هسته ای با ایران، بلکه اعتبار قدرت های جهانی در مذاکره با کره شمالی را در معرض تهدید قرار داده است.

رئیس جمهور آمریکا که از زمان روی کار آمدنش به طور مرتب توافق هسته ای ایران و گروه موسوم به ۱+۵ را مورد انتقاد قرار می داد سرانجام در مه ۲۰۱۸ به طور یک جانبه از آن خارج شد. اقدامی که با مخالفت بسیاری از کشورها به ویژه اروپا مواجه شد.

اتحادیه اروپا و طرف های اروپایی توافق در طول یک سال گذشته تلاش کرده اند راهی برای حفظ آن بیابند که هدف آن محدودیت برنامه هسته ای تهران در ازای رفع تحریم های ایران بوده است.

هایکو ماس وزیر امورخارجه آلمان که هفته جاری برای رایزنی درباره توافق هسته ای به ایران سفر کرده بود، در این نشست با ابراز نگرانی درباره احتمال نابودی این توافق گفت که چنین اتفاقی نه به نفع ایران و نه به نفع اروپا است.

ماس افزود: اگر ایران بخواهد از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) خارج شود با انزوای بین المللی روبرو خواهد شد و به نقطه پیش از توافق هسته ای باز خواهد گشت که شامل تمام تحریم ها خواهد بود. این، نمی تواند به نفع ایران باشد.

وی همچنین با تکیه بر ادعاهای بی اساس و واهی غرب و آمریکا درباره برنامه هسته ای کشورمان گفت که بدون برجام هیچ کس دیگر نمی تواند با اطمینان بگوید که ایران توسعه یک سلاح هسته ای را از سر نخواهد گرفت.

ماس و والستروم پس از برگزاری نشست یک روزه درباره تسلیحات هسته ای و در آستانه پنجاهمین سالگرد معاهده تاریخی تسلیحات هسته ای که در سال ۱۹۷۰ اجرایی شد، این اظهارات را بیان کرده اند.

نمایندگانی از کشورهای آرژانتین، کانادا، فنلاند، اتیوپی، آلمان، اندونزی، ژاپن، اردن، قزاقستان، هلند، نروژ، نیوزیلند، کره جنوبی، اسپانیا، سوئد و سوئیس در نشست استکهلم شرکت داشتند که محور گفت وگوهای آن مباحث مربوط به معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (ان پی تی) بوده است.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha