قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۳۰۱۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

CNN: پادشاه اردن برای "معامله قرن" خط قرمز تعیین کرد

شبکه خبری سی ان ان گزارش داد، شاه اردن در دیدار با مشاور رئیس جمهور آمریکا ضمن بیان اینکه تعهدی برای حضور در کنفرانس بحرین ندارد، بر طرح آمریکایی معامله قرن خط قرمز تعیین کرد

CNN: پادشاه اردن برای "معامله قرن" خط قرمز تعیین کرد
شبکه آمریکایی «سی ان ان» گزارش داد، عبدالله دوم، شاه اردن دیروز (چهارشنبه) در دیدار با «جارد کوشنر»، داماد رئیس جمهور آمریکا و مشاور وی که به امان، پایتخت اردن سفر کرده بود، تاکید کرد که تعهدی برای حضور در نشست اقتصادی بحرین ندارد.

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، نشست اقتصادی بحرین به عنوان نخستین گام های عملی برای طرح  کاخ سفید درباره سازش میان فلسطینیان و رژیم اشغالگر اسرائیل معروف به معامله قرن است که در واقع نابودی مساله فلسطین را هدف قرار داده است.

دولت ترامپ رسما برای مشروعیت بخشی به فرآیند معامله قرن آماده می شود؛ معامله ای که از دو سال پیش آن را مطرح و طی ماه های قبل مقدمات اجرای آن را فراهم کرد و از طریق کنفرانسی که قرار است با مشارکت بحرین در روزهای بیست و پنجم و بیست و ششم ماه ژوئن آتی در منامه برگزار کند بُعد اقتصادی این طرح را به بررسی خواهد گذاشت یا به نحوی دقیق تر صلحی اقتصادی را با ارائه پول و سرمایه گذاری به فلسطینیان بر آن ها تحمیل کند تا در ازای آن فلسطینیان را به عقب نشینی از مساله و خاک فلسطین و حقوق ملی آنها وادار کند. نام این کنفرانس هم «از صلح تا شکوفایی» گذاشته شده است.

به گزارش سی ان ان ملک عبدالله در دیدار با کوشنر که برای راضی کردن اردن جهت حضور در کنفرانس بحرین به امان سفر کرده است، خط قرمزی بر طرح آمریکا کشید و به مشاور ترامپ و هیات همراه وی تاکید کرد، هر طرحی باید مبتنی بر راه حل تشکیل دو کشور و تعیین قدس شرقی به عنوان پایتخت فلسطینیان باشد.

بر اساس بیانیه دفتر  پادشاهی اردن، عبدالله دوم در دیدار با هیات آمریکایی بر ضرورت تلاش برای تحقق صلح فراگیر و دائمی تاکید کرد که بر اساس قطعنامه های بین المللی، تشکیل دو کشور و تشکیل کشور مستقل فلسطینی در مرزهای ۱۹۶۷ به پایتختی قدس شرقی را تضمین می کند.

در این دیدار که جزئیات بیشتری از محتوای آن در بیانیه نیامده است، علاوه بر شاه اردن و کوشنر، وزیر خارجه اردن، سفیر اردن در واشنگتن و جیسون گرینبلات، فرستاده ویژه رئیس جمهور آمریکا در امور منطقه و هیات همراه وی هم حضور داشتند.

صدها نفر از شهروندان اردنی هم سه شنبه در اعتراض به سفر کوشنر به اردن و مخالفت با معامله قرن آمریکا در برابر سفارت امریکا در امان تجمع کردند.

ائتلاف احزاب قومی و چپ گرا در اردن هم فردا جمعه را روز خشم مردمی و عربی در همه پایتخت های عربی در مخالفت با معامله قرن و تحریم کنفرانس بحرین برشمرده و تاکید کرد: مساله فلسطین در حال عبور از پیچ خطرناکی است ودولت آمریکا می خواهد با معامله قرن مساله فلسطین و حقوق ثابت کشورهای عربی را نابود کند.

در همین حال روزنامه رای الیوم هم گزارش داد، سفر کوشنر به امان به یک دیدار کوتاه و مختصر با شاه اردن خلاصه شد و هیات آمریکایی در ضیافت افطار دربار پادشاهی هم حضور نداشت درحالی که در مقصد قبلی سفر دوره ای خود یعنی در رباط مهمان ضیافت باشکوه افطار شاه مغرب بود که از او با سفره رنگینی استقبال کرد.

رای الیوم نوشت: «درست است که کوشنر در ظهر یک روز ماه رمضان با شاه اردن دیدار کرد، اما تشریفات کاخ پادشاهی اجازه پذیرایی از هیات آمریکایی را حتی با یک لیوان آب می داد که این گونه هم نبود و در تصاویر منتشر شده از این دیدار هیچ اسباب پذیرایی برای آن مهیا نشده بود که این اتفاق پیامی آشکار را مخابره می کند مبنی بر اینکه از هیات آمریکایی در اردن استقبال خوبی نشده است.

در همین حال شبکه تلویزیونی سی ان ان گزارش داده است که «محمد ششم»، شاه مغرب هم قولی به کوشنر برای حضور در کنفرانس بحرین نداده است.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha