پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۹۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اقدام سه کشور عربی برای همگروه نشدن با فلسطین در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲/ ایران کاری کرده است؟

عربستان به همراه دو کشور دیگر برای همگروه نشدن با فلسطین در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر و پیشگیری از سفر به سرزمین های اشغالی اقداماتی صورت داده است.

اقدام سه کشور عربی برای همگروه نشدن با فلسطین در مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲/ ایران کاری کرده است؟

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، ی جام جهانی 2022 قطر و مقدماتی جام ملت های 2023 در شرایطی 17 جولای (26 تیرماه) برگزار می شود که موضوعی هنوز با ابهام مواجه است. فارغ از اینکه همگروهان تیم ملی ایران چه تیم هایی خواهند بود، این نکته را باید در نظر گرفت که آیا با همگروهی ایران با فلسطین بازهم باید منتظر دردسری جدید باشیم یا نه. حالا چرا این نکته را به عنوان ابهام می دانیم، به این دلیل که تیم های عربستان، لبنان و سوریه برای همگروه نشدن با فلسطین در قرعه کشی انتخابی جام جهانی 2022 نامه نگاری کرده اند.

ماجرا از این قرار است که علاوه بر ایران که برای سفر به سرزمین های اشغالی، دچار محدودیت و ممنوعیت است، عربستان، سوریه و لبنان هم چنین قوانینی را در کشورشان دارند. ممنوعیت سفر به سرزمین های اشغالی فلسطین توسط رژیم صهیونسیتی، سال هاست سفر شهروندان برخی کشورهای مسلمان به این سرزمین ها را ممنوع کرده و این ممنوعیت مسابقات ورزشی از جمله فوتبال را هم تحت الشعاع قرار می دهد.

آخرین مواجهه در این زمینه، همگروهی تیم ملی بانوان ایران با فلسطین، فیلیپین و چین تایپه در انتخابی المپیک بود. مسابقاتی که فلسطین به عنوان میزبان آن معرفی شده بود و در صورت عدم سفر تیم بانوان ایران به مناطق اشغالی، امکان جریمه و حتی محرومیت فوتبال ایران وجود داشت. این مسئله در نهایت با پیگیری هایی که صورت گرفت و ورود مستقیم سعود المهندی، نایب رئیس قطری AFC و رئیس کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا به سرانجام رسید و میزبانی تغییر کرد. با مذاکراتی که در قطر صورت گرفت و تلاش هایی که انجام شد و در نهایت نامه نگاری از سوی فدراسیون فوتبال ایران برای طی شدن روال اداری کار، قطر میزبان مسابقات این گروه شد تا فوتبال ایران این مشکل را از سر بگذراند.

حالا بار دیگر قرعه کشی در میان است و این بار تیم ملی فوتبال بزرگسالان باید در مسابقات انتخابی جام جهانی روبه رو شود. در حالی که چندی پیش فدراسیون فوتبال با مشکل همگروهی تیم ملی بانوان با فلسطین و چالش سفر به سرزمین های اشغالی مواجه شده بود، به نظر می رسد باید اقدامی در این باره انجام داد. پیگیری های خبرنگار تسنیم نشان می دهد فدراسیون های فوتبال عربستان، سوریه و لبنان درخواست خود را برای همگروه نشدن با فلسطین ارسال کرده اند تا با چالش جدی مواجه نشوند و در این بین نامی از ایران نیست. مگر اینکه فدراسیون فوتبال ایران به تازگی در این خصوص اقدام کرده باشد و هنوز وارد لیست نشده باشد. این مسئله چالشی است که در دور قبلی مسابقات انتخابی جام جهانی، عربستانی ها با آن مواجه بودند و در نهایت پس از نامه نگاری با فیفا و AFC دیدار آنها مقابل فلسطین در کشور اردن برگزار شد.

اتفاقی که برای مالزی نیز رخ داد و تیم ملی این کشور حاضر نشد برای دیدار مقابل فلسطین راهی سرزمین های اشغالی شود. حالا عربستانی ها به همراه لبنان و سوری با پیشگیری و نامه نگاری سعی دارند مقابل اتفاقات دور قبلی مسابقات را بگیرند که امیدواریم فدراسیون فوتبال ایران هم چنین اقدامی را صورت داده باشد.

با این حال خبرنگار تسنیم از AFC پیگیری کرد تا متوجه شود که آیا ایران هم مانند عربستان، لبنان و سوریه در این خصوص نامه نگاری کرده یا نه که تنها با یک پاسخ مواجه شد: «در فصل جاری مسابقات باشگاهی آسیا، سه بازی بین تیم هایی از لبنان و سوریه مقابل نماینده فلسطین به دلیل میزبانی فلسطین لغو شد و در نهایت این بازی ها در عربستان و زمین بی طرف صورت گرفت. AFC این مسئله و شرایط حقوقی این کشورها را می داند، اما عمدتاً تصمیم اصلی را در این خصوص، فیفا طبق آیین نامه می گیرد. AFC فقط کار اجرایی را به عهده دارد و در این باره فیفا باید تصمیم گیری کند».

اگر فدراسیون فوتبال تاکنون اقدامی انجام نداده بهتر است مانند اقدامی که مثلث عربستان، لبنان و سوریه انجام داده اند، برای همگروه نشدن با فلسطین و وارد نشدن به چالشی جدید، با فیفا و AFC نامه نگاری کند تا بار دیگر مسائل تیم ملی فوتبال بانوان برای فوتبال ایران تکرار نشود. سیدبندی مسابقات انتخابی جام جهانی 2022 هنوز اعلام نشده و مشخص نیست که آیا تیم هایی چون لبنان و سوریه با فلسطین در یک سید قرار می گیرند یا نه، اما با توجه به رنکینگ فیفا، قطعاً تیم ملی ایران با فلسطین در یک سید قرار نمی گیرد و احتمال هم گروه شدن با این تیم وجود دارد. این در حالی است که کشورهایی چون عربستان، لبنان و سوریه برای هم گروه نشدن با فلسطین و مواجه نشدن با این چالش پیش دستی کرده اند.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha