قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۹۲۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گردشی در مسیر خاکی گردشگری

خرمی در کنار آب و پل. کدامین پل؟! آن هم با طعم شادی و چاشنی سرزنده ای که آب می خواست با پیوند خرم آباد و پلدختر پیش کشی دهد و ارتباط این دو را بیش از پیش صمیمی و صمیمی تر کند با مهمانی از مردمانی خونگرم تر از خودشان. مگر می شود و این رویا برآورده شدنیست؟

گردشی در مسیر خاکی گردشگری

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،
قصه سر دراز دارد... درد دل این مردم زیاد است. غصه های آنان شنیدنی، نه دیدنی شده و نگفته هایشان گفتنی ولی کسی تاب می آورد؟ گوش می دهد؟

برگه های زمان را به عقب برمی گردانیم هر چند می گویند زمان به عقب برنمی گردد ولی موقعی مثبت شده ها را نگاه می کنیم آری خیلی ها می گویند به ساکنین هویزه ثانی و همسایگانی همچون معمولان و ویسیان معمولی نگریسته شده. درست است؟! حق می دهیم خون گرم های جنوب استان دلی خونین و نگران داشته باشند و پربیراه نگفته ایم اگر دست های نوازشی هر چه زودتر بر سرشان کشیده نشود ناامید خواهند شد ولی باز می گوییم طاقتشان به مانند بلوط است و قدرتشان به سان برنو.
 

شرح گفتیم و حکایت ساز شد ... باز گفتیم و نهایت راز شد


حکایت چیست؟ حک شده بر کاغذ زمان و هیچ وقت پاک شدنی نیست. حکایت آزادراه خرم زال و پلدختر و خرم آباد و مردمی از جنس قانع بودن و قناعت و اینکه تاکنون زیر بار مشکلات این چندسال خم به ابرو نیاورده و زبان به گلایه بازنکرده اند و حامی نظامند و انقلاب و سر تعظیم جلوی آنان فرود آوردن کمترین هاست.

صحبت از آزادراهی شد که می خواست ماشین ها را از چنگال ترافیک رها و آزاد کند ولی در کنارش آرامش و جنب وجوش را از مردم گرفت، هرچند امید مردم با وعده های مسئولین استان از بین نرفت ولی این حکایت بماند که سر دراز دارد...

قصه های پلدختر و پلدختری ها مانند آزادراه، پالایشگاه، مینی پالایشگاه، کارخانه سیمان و ... شنیدنی است و مانند هزارویک شب، اگر اغراق نباشد نویسندگان خوبی دارد و خوانندگانی پروپاقرص.

قصه امروز ما شنیدنی است، محور گردشگری. تعجب نکنید آری محوری که مردم پلدختر شاید دیگر هیچ وقت آرزویش را نداشته باشند و تنها خواسته آنها وجود خارجی و واقعی مسیری باشد برای رفت وآمدی همراه با آرامش که همت مسئولین را می طلبد.

تیرماه 1395 هوشنگ بازوند، استاندار وقت لرستان که می دانست مردم پلدختر با آزادراه خرم زال متضرر شده اند می خواست هدیه ای بدهد از نوع اشتغال و گردشگری و آن هم چیزی نبود جز تبدیل محور خرم آباد- پل دختر به یک مسیر نمونه گردشگری.
 

احیاء 2000 شغل از دست رفته در پل دختر


هوشنگ بازوند که در جلسه هماهنگی برای توسعه صنعت گردشگری در مسیر خرم آباد- پلدختر صحبت می کرد، گفته بود: محور خرم آباد - پل دختر شرایط منحصر به فردی داشته و در کنار رودخانه قرار دارد لذا باید از این ظرفیت برای توسعه منطقه استفاده کنیم.

وی از تبدیل محور خرم آباد - پلدختر به مسیر نمونه گردشگری خبرداد وافزود: برای تبدیل این مسیر به محور نمونه گردشگری لازم است زیرساخت ها و اقدامات لازم از جمله تامین روشنایی، احیاء رستوران های بین راهی، افزایش مراکز خدمات به مسافران، رفع نقاط کور مخابراتی، افزایش امنیت مسیر و حل مشکلات جاده صورت گیرد.

وی ادامه داد: اجرای این طرح می تواند موجب احیا برخی مشاغل و اشتغالزایی برای بیش از دو هزار نفر شود.

بازوند خاطرنشان کرد: برای تشویق سرمایه گذاران در راستای حضور و سرمایه گذاری در این منطقه، بخشی از یارانه تسهیلات را پرداخت می کنیم.

استاندار لرستان خاطرنشان کرد: ایجاد یکسری زیرساخت ها از سوی دستگاه های اجرایی استان در محور خرم آباد - پلدختر ضروری است و برای تبدیل این محور به محور گردشگری نباید هیچ نقطه کوری برای موبایل وجود داشته و این محور تحت پوشش اینترنت تمام اپراتورها باشد.

بازوند با بیان اینکه این محور گردشگری باید به نحوی ایجاد شود که گردشگران را جذب کرده و آن ها را برای هزینه در این مسیر ترغیب کند، بیان کرد: اخد مجوز ساخت مجتمع های بین راهی، پایگاه های سلامت، فروشگاه های عرضه ظرفیت های استان به ویژه در بخش کشاورزی لازم است.

صحبت های استاندار بارقه امید را در دل مردم پلدختر به وجود آورد ولی بهمن ماه همین سال نعمت الله دستیاری فرماندار وقت شهرستان امیدها را کم رنگ کرد.

 کار خاصی برای محور گردشگری خرم آباد پلدختر انجام نشده است


دستیاری، بیان کرد: لرستان از استان هایی است که دارای آثار باستانی زیادی بوده و شهرستان پلدختر نیز از این حیث شرایط خوبی دارد. پلدختر به پل های باستانی شناخته شده و پل های زیادی در این شهرستان وجود دارد که به لحاظ تاریخی و باستانی شرایط ویژه ای دارند.

این مسئول در پاسخ به پرسشی که برای جاده خرم آباد– پلدختر به عنوان محور گردشگری چه کارهایی انجام شده است؟ گفت: 150 میلیون تومان برای مطالعه گردشگری این محور مصوب شد که شنیدم این مبلغ حذف شده و کار خاصی انجام نگرفته است.

فرماندار پلدختر تأکید کرد: از مسئولان استان انتظار دارم با توجه به اینکه این محور گردشگری می تواند نقش بسزایی در اقتصاد منطقه داشته باشد و چون موضوع رسانه ای و به مطالبه مردمی تبدیل شده است، این مبلغ تأمین اعتبار شود..

وی یادآور شد: استاندار برای اینکه لرستان به جای معبر، مقصد گردشگری شود، تلاش های زیادی کرده و می طلبد که چنین محورهای بکر و زیبایی نیز در بحث گردشگری به سرانجام برسد.

دستیاری درباره آسفالت جاده خرم آباد- پلدختر نیز گفت: آسفالت این جاده مشکل دارد و چون جاده پرپیچ و خم است و آمار تصادفات بالایی دارد، انتظار داریم مسئولان راه و شهرسازی و راهداری نسبت به تعمیر، نگهداری و بازسازی این جاده همت کنند.

سوال اینجاست موقعی یک محور هنوز در بحث آسفالت با چالش مواجه است چطور می توان آن را گردشگری معرفی کرد؟ شاید قدمت بالای آسفالت و خرابی ها و آثار برجای مانده آن را می شود به گردشگر نشان داد.

حالا پس از گذشت سه سال از صحبت های فرماندار پل دختر این بار سید امین قاسمی مدیرکل میراث فرهنگی لرستان بر مصر بودن این اداره کل بر تبدیل محور گردشگری خرم آباد به پل دختر به یک مسیر گردشگری است ولی...
 

بخشی از مطالعات محور انجام شده است


وی با بیان اینکه محور پل دختر – خرم آباد دارای جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی است، گفت: مطالعات محور گردشگری خرم آباد به پل دختر در حال تهیه بوده و مشاور بخشی از آن را نیز انجام داده است.

قاسمی تصریح کرد: دنبال این هستیم که محور خرم آباد _پل دختر به محور گردشگری تبدیل شود.

مدیرکل میراث فرهنگی خاطرنشان کرد: بازدیدهایی که از این محور انجام شده بیانگر بازسازی آن است.

قاسمی اضافه کرد: امید می رود هرچه زودتر مطالعات انجام و محور گردشگری شود ولی این کار مستلزم این است که زیرساخت ها در طول مسیر مهیا تا بتوانیم از محور پل دختر که دارای جاذبه های طبیعی، تاریخی و فرهنگی است به عنوان یکی از محورهای اصلی گردشگری استان و جاذب گردشگری استفاده کنیم.

وی بیان کرد: با تمام توان روی این محور کار در حال انجام است.
 

جاده قدیم خرم آباد پل دختر احیاء می شود!


مهدی بهاروند معاون گردشگری میراث فرهنگی لرستان نیز دراین باره اظهار کرد: کار مطالعات گردشگری این محور در حال انجام بوده و قرارداد آن نیز بسته شده است.

وی تصریح کرد: ولی با وضعیت فعلی مسیر که در اثر سیل تخریب شده طرح توسط مشاور باید بررسی شود.

معاون میراث فرهنگی لرستان خاطرنشان کرد: ۵۰ میلیون اعتبار برای مطالعه طرح گردشگری محور خرم آباد پل دختر اختصاص یافته است.

صحبت های مدیرکل و معاون میراث تأییدکننده این موضوع است که پس از سه سال از طرح موضوع گردشگری شدن محور عملاً کار مطالعات آن به پایان نرسیده و اعتباری که بنا به گفته نعمت دستیاری 150 میلیون بوده به 50 میلیون رسیده و با این سیل نیز شاید سال های سال نیز زمان بخرد.

حالا مردم پلدختر دیگر به چیزی که فکر نمی کنند گردشگری و محور گردشگری است و دغدغه شان دو چیز است؛ جابه جا شدن مسیر قدیم خرم آباد پلدختر و یا بازسازی آن که هر چه زمان می گذرد بیشتر و بیشتر و بیشتر می شود.
 

محور خرم آباد -پل دختر نیازمند اعتبار است


مهندس خالقی مدیرکل راه و شهرسازی لرستان در این رابطه به ، گفت: برخی نقاط جاده قدیم خرم آباد- پل دختر- معمولان طبق تصمیماتی که وزارت راه و شهرسازی گرفته باید یک سری اصلاح و ایمن سازی شود و با این کار از آسیب های احتمالی بعدی جلوگیری شود.

وی تصریح کرد: با برنامه ریزی صورت گرفته این کار قطعاً انجام خواهد شد و در این رابطه مشاور نیز گرفته شده و در مرحله بررسی است.

مدیرکل راه و شهرسازی اظهار کرد: در صورت مصوب شدن طرح برای شروع کار نیازمند تأمین اعتبار هستیم؛ کارهایی که تاکنون در این مسیر انجام شده کارهای موقتی است.

خالقی با بیان اینکه محور به صورت موقت آماده شده است، افزود: بعضی جاهای این محور ایمن نیست و نیازمند آن است که مسیر مطمئن و استانداردی ساخته شود.

وی اضافه کرد: وزارت راه و شهرسازی مصمم است که این کار را انجام دهد و در اولویت کاری خود قرار داده است ولی این کار نیازمند اعتبار قابل توجهی است که بودجه های فعلی کفاف نمی دهد.

خالقی بیان کرد: تلاش می شود سهم بیشتری به این مسیر مهم اختصاص یابد و به محض افزایش اعتبارات کار اصلی را شروع می کنیم نگرانی در مورد انجام کار به هیچ وجه وجود ندارد.

وی ادامه داد: طول خرابی های محور قابل توجه است، ۸۵ کیلومتر ویسیان تا پل دختر باید بازنگری شود که کار سنگینی بوده اما کار در حال انجام است.

به هرحال فعلاً باید مردم شهرستان پل دختر، معمولان، ویسیان و روستاهای اطراف گردشگری شدن محور را فراموش کنند زیرا گردشگر در شرایط فعلی چیزی برای بازدید و گردش جز خرابی و گردوخاک در مسیر ندارد ولی امیدوار باشند هر چه سریع تر طرح تصویب و اعتبار لازم برای بازسازی کامل اختصاص یابد.
 

محور پلدختر-خرم آباد از مسیر موجود تغییر نمی کند


عبدالهاشم حسن نیا معاون وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل ونقل جاده ای در خصوص نگرانی مردم نسبت به جابجایی محور قدیم پل دختر گفت: صراحتاً اعلام می کنیم محور پل دختر- خرم آباد از مسیر موجود تغییر نخواهد کرد و نسبت به بهسازی این محور و دغدغه مردم منطقه تعهد اخلاقی داریم.

وی تصریح کرد: علیرغم اینکه محور قدیم پل دختر بیشترین خسارت را در سیل اخیر دیده و برای بازسازی آن بیش از ۴۰۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز است اما به عنوان مسئول مستقیم نگهداری راه و ابنیه صراحتاً اعلام می کنیم محور پل دختر- خرم آباد از مسیر موجود تغییر نخواهد کرد و نسبت به بهسازی این محور و دغدغه مردم منطقه تعهد اخلاقی داریم.

این مسئول افزود: با توجه به اینکه راه و آب دو مؤلفه اصلی در پایداری حیات به شمار می روند و این محور ارتباط مستقیم با زندگی، اقتصاد و معیشت مردم منطقه دارد از این رو با اجرای راه جدید مخالف هستیم؛ راه موجود باید در قسمت هایی با اجرای واریانت جدید یا تونل، تعمیر و بهسازی شود.
 

ساخت مسیر موقت در دستور کار است


احمد مرادپور معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری لرستان نیز گفت: محور قدیم پل دختر- خرم آباد جابه جا نمی شود و در حال حاضر ساخت مسیر موقت در دستور کار است .

وی اظهار کرد: در حال حاضر جاده سازی محور قدیم پل دختر- خرم آباد در حال انجام است که این امر تنها برای احداث مسیری موقت بین دو شهر است .

این معاون استاندار ادامه داد: برای ساخت جاده دائم نیاز به زمان زیاد و اعتبارات میلیاردی است و تا زمانی که نقشه آن طراحی و تصویب نشود، به جاده موقت اکتفا می کنیم .

مرادپور اضافه کرد: این جاده به چهار قسمت تقسیم شده است که قسمت های زیادی از آن تونل می خورد و بخشی از آن از بین کوه رد می شود؛ تاکنون طرح نهایی این جاده تصویب نشده است .
معاون استانداری لرستان خاطرنشان کرد: موضوعاتی مطرح شد که مسیر این جاده جابجا شود اما مردم پل دختر موافق این قضیه نبودند و گفتند که این جاده تاریخی بوده و از مسیر آن خاطره دارند، بنابراین قضیه جابجایی منتفی شد .

وی گفت: کارهای عمرانی که در حال حاضر در این مسیر در حال انجام بوده تنها راه بازکنی و مسیر موقت است.

مرادپور اظهار کرد: هزینه ساخت دائمی این جاده بسیار زیاد است و باید ابتدا طرح آن تصویب و بعداً اعتبار ساخت تخصیص داده شود.
 

بازسازی محور خرم آباد -پل دختر دو سال طول می کشد


سید حمیدرضا کاظمی، نماینده مردم پل دختر و معمولان در مجلس نیز در این رابطه به ، گفت: با وزیر و معاون وزیر صحبت شده و قرار است محور به طورکلی بازسازی شود.

وی تصریح کرد: قرار بوده پیمانکاری مشخص کنند تا کار روکش آسفالت، زیرسازی و بازسازی مسیر فعلی که به صورت موقت بازگشایی شده انجام و رفت وآمد راحت تر شود.

کاظمی خاطرنشان کرد: نقشه کلی بازسازی محور در وزارتخانه تصویب و گفته شده باید چهار پیمانکار برای آن گرفته شود، این کار دو سال طول می کشد ولی جاده فعلی که بازسازی شده روکش آسفالت آن باید انجام شود.

این نماینده مجلس اضافه کرد: توقع و مطالبه مردم در کوتاه مدت آن است که کار روکش آسفالت انجام شود و در طول زمان کمتری کار بازسازی کامل این محور انجام شود.
 

تکمیل مطالعات محور خرم آباد- پل دختر


عباس شرفی مدیرکل راهداری و حمل ونقل جاده ای لرستان نیز گفت: با هماهنگی سازمان و حوزه معاونت ساخت و توسعه راه های وزارت راه و شهرسازی مقرر شد مشاور مشترکی انتخاب و مسیر خرم آباد- پل دختر را مطالعه کند که در حال حاضر این کار انجام شده است.

وی افزود: در طرح اول با توجه به تخریب بیش از 48 کیلومتر از مسیر احتمال دارد این میزان از راه مجددا احداث شود مسیر جایگزین و ایمن به ویژه در قسمت هایی که رودخانه به جاده نزدیک شده است. ایجاد بیش از 8 تونل، واریانت و پل جدید پیشنهاد شده که این طرح در حال نهایی شدن است.

شرفی اظهار کرد: با توجه به اینکه راه ارتباطی تعدادی از روستاهای پرجمعیت مسیر و مراکز مهم تولید در این محور قرار دارد مسیر جدید با در نظر گرفتن راه سریعتر و آنتنی به این روستاها انجام خواهد شد.

وی گفت: همچنین برای تردد آسانتر مردم در محور قدیم نیز همان مشاور قرار است برآورد را تا آخر خرداد اعلام و با برگزاری مناقصه و انتخاب پیمانکار حداقل های ایمنی در این محور برقرار شود.
 

تلاش برای ساخت محور خرم آباد- پلدختر/ ایجاد چند تونل در مسیر جاده


دکتر سید موسی خادمی استاندار لرستان نیز گفت: طراحی ساخت جاده خرم آباد- پل دختر در حال انجام است، اصل جاده باقی می ماند و ممکن است چندین تونل در مسیر ایجاد شود.

وی اظهار کرد: امیدوارم با این حس نوع دوستی همراه احساس مسئولیت مدیران، بتوانیم کار بازسازی را در استان سرعت دهیم.

استاندار لرستان با بیان اینکه حجم خسارات خیلی بالاست، عنوان کرد:  نقاطی که عبور از محل قبلی محور پلدختر خرم آباد ممکن نیست با ترسیم واریانت جدید ممکن است چندین تونل در مسیر ایجاد شود و روستائیانی که در حاشیه این جاده قرار دارند نباید نگرانی در مورد راه داشته باشند.

با احداث آزادراه خرم آباد - پل زال به عنوان یکی از پروژه های تأثیرگذار در توسعه استان و کاهش تصادفات بنا به گفته مسئولان وقت بیش از 2000 شغل مردم از دست رفت و الان نیز این دغدغه برای آن ها وجود دارد که مسیر تخریب شده در زمان کوتاه بازسازی و اصلاح نشود و امرارمعاش آن ها دوباره به خطر بیفتد و انتظار می رود مسئولان و نمایندگان با جدیت هر چه بیشتر موضوع را پیگیری و به سرانجام برسانند.

گزارش: ابراهیم شریفی

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha