قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۸۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ضرورت جذب 4500 نیروی انسانی در بهداشت و درمان هرمزگان

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت: ضرورت دارد بیش از 4500 نیروی انسانی در کادر بهداشت و درمان هرمزگان جذب شوند.

ضرورت جذب 4500 نیروی انسانی در بهداشت و درمان هرمزگان

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از بندرعباس، حسین فرشیدی شامگاه سه شنبه در کارگروه سلامت و امنیت غذایی استان هرمزگان با اشاره به بلاتصدی بودن 40 درصد از ردیف های تخصصی در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، اظهار داشت: در یک دهه اخیر 3300 نفر جذب سیستم بهداشت و درمان استان شده و 2600 نفر از سیستم با بازنشستگی، انتقالی و... خارج شده اند. 

وی افزود: در سال جاری نیاز است که 1753 نفر جذب شوند تا وضعیت فعلی دانشگاه علوم پزشکی حفظ شود. 

فرشیدی با اشاره فعالیت 81 پایگاه اورژانس 115 در هرمزگان و 160 پایگاه مصوب، خاطرنشان کرد: همچنین با احداث و تکمیل بیمارستان های در حال ساخت حداکثر تا سه سال آینده به 2800 نفر کادر درمانی جدید نیاز داریم. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان، کمبود مجوز استخدامی را یکی از چالش های حوزه بهداشت ودرمان استان خواند که با حمایت و پیگیری های نمایندگان مجلس، استاندار هرمزگان و... می توان بخشی از این نیازها را برطرف کرد.

وی تصریح کرد: همچنین نیاز است که در حوزه های شرق وغرب استان نیز دو دانشگاه راه اندازی شود. 

فرشیدی افزود: توسعه منابع فیزیکی باحمایت استانداری درحال انجام است و کمبود فضاهای فیزیکی بایستی برطرف شود. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان بابیان اینکه خرید تجهیزات بسیار گران است و بخش زیادی بایستی ازخارج کشور تامین شود؛ اظهار داشت: سه دستگاه سی تی اسکن از هلند خریداری شده است که برای انتقال آنها با مشکل مواجه هستیم. 

وی گفت: 600 پرستار و کادر بیهوشی درمراکز درمانی استان  نیاز داریم. 

فرشیدی با اشاره درآمدزایی اختصاصی 500 میلیارد تومانی دانشگاه علوم پزشکی در سال گذشته؛ خاطرنشان کرد: درآمدهایی که به خزانه واریز می شود، در زمان برگشت به استان، یک و نیم درصد آن برنمی گردد از این رو فشار اقتصادی زیادی به سیستم بهداشت و درمان استان وارد می شود و انتظار داریم با تدابیر دولت این درصد به استان داده شود تا بخشی از نیازهای استان برطرف شود. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان افزود: بیش از 200 میلیارد تومان بیمه سلامت و بیش از 100 میلیارد تومان نیز بیمه تامین اجتماعی به دانشگاه علوم پزشکی استان بدهی دارد. 

وی اظهار داشت: سقف مطالبات دانشگاه علوم پزشکی را از بیمه سلامت 170 میلیارد تومان درسال 96 اعلام کردند که  سال 97 هم 15 درصد کمتر شد و در سال 98 هم اعلام کرده اند که همان سقف سال 96 باشد که از دولت و بیمه سلامت انتظار داریم این سقف را برای استان های محروم حذف کنند تا میزان خدمات دهی به بیماران افزایش یابد. 

فرشیدی افزود: 12 تخت دیالیز در استان آماده خدمات دهی به بیماران است؛ اما با کمبود نیروی انسانی مواجهیم. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان گفت : بدنبال این هستیم که با تامین دستگاه باطری برای بیماران قلبی و تجهیز آی سی یو سوختگی و... ، بیماران نیازی به درمان در خارج از استان نداشته باشند. 

وی ارائه خدمات درمانی کمتراز استانداردها را در مراکز درمانی استان و بخصوص در مرکز استان به دلیل شلوغی و ازدیاد بیماران و کمبود پرسنل و تجهیزات خواند و اظهار امیدواری کرد: با حمایت های استاندار، میزان خدمات دهی به بیماران ارتقاء یابد. 

فرشیدی با تمجید از اجرای طرح تحول سلامت که مورد توجه مقام معظم رهبری نیز قرار گرفت؛ اظهار داشت: البته در اجرای این طرح فقط به بخش درمان توجه شد وسایر بخش ها مغفول مانده و درحال حاضر وزارت بهداشت رویکرد مناسبی را در این بخش دارد. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان عامل اصلی سکته مغزی، نارسایی کلیه و بیماری های قلبی و عروقی را فشارخون بالا خواند و گفت: 20 تا 25 درصد از افراد بالای 30 سال مبتلا به فشار خون بالا هستند. 

وی با هشدار به کسانی که نسبت به درمان فشارخون بالا اقدام نمی کنند که منجربه نارسایی کلیه، قلب و.... می شود؛ اظهار داست: شهروندان از طریق خوداظهاری در سامانه اینترنتی یا مراجعه حضوری به پایگاه ها و مراکز بهداشتی درمانی می توانند به کنترل فشارخون شان  اقدام کنند که به همین دلیل از 17 خرداد تا 15 تیر نیز این طرح در سراسر استان اجرا می شود.

وی گفت: سند چشم انداز بیماری های غیرواگیر داریم که امیدواریم تا افق 1404 به اهداف آن برسیم. 

فرشیدی بااشاره به آمار 72 هزار نفری کارمندان درهرمزگان که باخانواده شان این جمعیت به بیش از 200 هزار نفر می رسد، اظهار داشت: انتظار داریم با تدبیر استاندار هرمزگان، این جمعیت ظرف یک هفته برای کنترل و معاینه فشارخون به مراکز و پایگاه های بهداشتی درمانی مراجعه کنند و انتظار می رود بیش از 750 هزار نفر افراد واجد شرایط تحت پوشش این طرح قرار گیرند. 

وی با اشاره به مصرف کم سبزیجات و فعالیت اندک بدنی بخصوص توسط بانوان در استان؛ تاکید کرد: انتظار می رود شهرداری ها نسبت به احداث و افزایش اماکن ورزشی جهت ورزش، دوچرخه سواری، پیاده روی برای خانم ها اقدام کنند. 

مصوبات قبلی

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با اشاره به بخشی از مصوبات کارگروه سلامت و امنیت غذایی در دو سال گذشته در چند بخش گفت: موضوع تعیین تکلیف کشتارگاه های استان و به خصوص بندرعباس و بازار فروش جانواران در خیابان کارگزاری همچنان بلاتکلیف مانده است. (البته در این جلسه، استاندار هرمزگان، فرماندار بندرعباس را مکلف کرد نسبت به پیگیری این موضوع باهمکاری دانشگاه علوم پزشکی اقدام کند و در جلسه آینده شورای سلامت و امنیت غذایی نسبت به ارائه گزارش در این خصوص اقدام کند.) 

وی افزود: درصورتی که به چهار ایستگاه پالایش آلودگی هوا به صورت روزانه نیاز است، اما همچنان فقط یک ایستگاه وجود دارد و نیاز است یک ایستگاه در غرب بندرعباس راه اندازی شود که این مصوبه نیز اجرا نشده است. 

فرشیدی از عدم اجرای پیوست های سلامت بطور کامل در استان، نامناسب بودن وضعیت بازار ماهی فروشان بندرعباس، عدم عرضه دخانیات و قلیان در ساحل بندرعباس به عنوان دیگر مصوباتی نام برد که همچنان اجرا نشده است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان  اظهار داست: بایستی مصرف نمک به روزانه سه گرم در روز برای هر شهروند برسد که همچنان بیش از 15 درصد است؛ البته با پیگیری های انجام شده، میزان نمک در نانوایی ها کاهش یافته است. 

رئیس دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان با انتقاد از عدم حضور برخی از مدیران استان در کارگروه سلامت و امنیت غذایی تاکید کرد و گفت: فعالیت هیچ سازمان و نهادی بدون ارتباط با موضوع سلامت جامعه نیست. 

وی با توجه به جایگاه آموزش و پرورش در بخش سلامت؛ خاطرنشان کرد: به همین دلیل با آموزش و پرورش استان نیز به توافق رسیده ایم که دبیرستان بهیاری را در استان راه اندازی کنیم. 

فرشیدی با اشاره به خدمات نظام در مناطق شهری و روستایی کشور گفت: در دورترین نقاط روستایی استان و جزایر نیز خانه بهداشت داریم. 

وی خواستار همکاری بیشتر رسانه ها در ارتقاء سلامت استان و اجرای طرح کنترل فشارخون بالا توسط اقشار مختلف و... شد.

انتهای پیام/88030/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha