قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۸۷۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تمشکی که برای نکا ثبت ملی می شود

شهرستان نکا با دارا بودن ظرفیت های مختلف همواره دارای ظرفیتی مناسب در مازندران بوده است و اکنون در آستانه برگزاری دومین جشنواره تمشک، دست اندرکاران تلاش دارند تا این محصول ارگانیک را ثبت ملی ملی کنند.

تمشکی که برای نکا ثبت ملی می شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از شهرستان نکا، تمشک به عنوان یک محصول ارگانیک یکی از ظرفیت های مختلف شهرستان نکا در کنار محصولاتی همچون هلو، گل گاوزبان و بسیاری از محصولات باغی و کشاورزی است که رشد خودرو و جنگلی آن، این میوه را متمایز و منحصر به فرد کرده است.

میوه ای جنگلی که فواید ریز و درشت آن از نظر کارشناسان و البته تولیدکنندگان دور نمانده است و در دومین جشنواره تمشک نکا با دبیری شهرداری نکا در نظر است تا این ظرفیت ها بیش از پیش به اطلاع مردم رسانده شود.

شهردار نکا که اکنون 19 ماه از آمدنش در شهرستان نکا می گذرد؛ سال گذشته و در ماه های اولیه حضورش در ساختمان شهرداری نکا، تلاش برای برگزاری جشنواره تمشک در نکا را به عنوان میوه ارگانیک این شهرستان با استحصال یک هزار تن میوه تمشک سالانه در دستور کار قرار داد.

سیدمهدی احمدی، اگر چه قبل از تکیه بر صندلی شهرداری نکا، شناخت اولیه از این شهرستان را با ریاست دانشگاه آزاد اسلامی نکا در سال های نه چندان دور داشته است؛ اما ورود به کارهای عمرانی و تعریف پروژه های 14 گانه و همچنین برگزاری جشنواره فرهنگی و اقتصادی تمشک، شاید بیانگر ریسک پذیری بالای وی بوده است.

اگر چه برگزاری جشنواره و انجام پروژه های مختلف عمرانی در همان ماه های اولیه ورود سید مهدی احمدی به عنوان شهردار نکا برای برخی دور از انتظار بود؛ اما وی توانستن را معنا و نکا را به عنوان پایلوت جشنواره تمشک جنگلی مازندران معرفی کرد.

جشنواره تمشک نکا ثبت ملی می شود

شهردار نکا با پشت سر گذاشتن برگزاری موفق جشنواره تمشک سال گذشته اکنون در آستانه برگزاری دومین جشنواره تمشک جنگلی نکا با اشاره به اینکه تمشک یک نماد تولید و اقتصاد برای شهرستان نکاست، گفت: تلاش شده تا ضمن برندسازی مناسب از این محصول، این جشنواره را ثبت ملی کرده و تمشک به عنوان یک برند شهرستانی و ملی مورد توجه باشد.

سیدمهدی احمدی اظهار کرد: شناساندن این میوه و نعمت خدادادی، تبدیل کردن آن به محصول صنعتی و فرآوری های مختلف، اشتغال، درآمدزایی و ارائه نمادی مناسب از تولید محصول به جامعه از اهداف مهم ما در این جشنواره است.

وی افزود: تمشک میوه جنگلی است که تنها زحمت برداشت آن با مردم است و محصول به صورت خودرو تولید می شود و می تواند منبع درآمد مناسبی برای شهروندان نکایی باشد.

شهردار نکا با اشاره به اینکه سالانه هزار تن تمشک در شهرستان نکا استحصال می شود؛ یادآور شد: در آستانه برگزاری دومین جشنواره ملی تمشک جنگلی در نکا قرار داریم و باید آسیب شناسی مناسب انجام و برای بهتر شدن این مراسم برنامه ریزی مدون انجام شود.

جای خالی تمشک، در جشنواره سال گذشته

احمدی بیان داشت: یکی از مشکلات و نقاط ضعف سال گذشته در برگزاری جشنواره تمشک، کمبود تمشک در جشنواره بوده است که تلاش شده است تا امسال این نقص برطرف شود.

وی گفت: با تنظیم تیم های مختلفی تلاش شده است تا پیمانکاران برای استحصال و تامین تمشک جشنواره اقدام کنند تا شاهد کمبود و یا کمرنگ بودن تمشک در جشنواره ای که به نام تمشک است؛ نباشیم.

این مسؤول اظهار کرد: دومین جشنواره ملی تمشک جنگلی در نکا 29 اردیبهشت ماه به مدت 5 روز برگزار و همچون سال گذشته شاهد برگزاری نمایشگاه های مختلف تولیدی، صنایع دستی، غرفه های صنایع سنتی و بومی، غذاهای محلی و موسیقی و جشن های شبانه در شهرک شهید عباسپور نکا خواهیم بود.

شهردار نکا بیان کرد: تلاش داریم تا این جشنواره با حضور استاندار مازندران و مسؤولان ارشد استانی و کشوری برگزار شود.

احمدی افزود: برای تعیین پیمانکار جشنواره، براساس فراخوان عمل کرده و فراخوان داده شد که از بین 5 شرکت کننده، اجرای برنامه و برگزاری نمایشگاه با نظر کارشناسی و رأی داوران به یکی ازافرادی که در این فراخوان شرکت و واجد شرایط لازم بود، واگذار شد.

وی گفت: با برنامه ریزی انجام شده، المان تمشک در سطح شهر نکا نصب می شود و علاوه بر تمبر و لوح یادبود، تندیس جشنواره به دست اندرکاران اهداء و مستندی از این جشنواره تهیه خواهد شد.

انتهای پیام/86002/ع

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha