پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۸۵۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

آخرین شب قدر برای امضای سرنوشت

بیست و دومین غروب رمضان 1440 هجری قمری فرا رسید که به شب امضای سرنوشت هر بنده برای یک سال پیش رو شهرت دارد.

آخرین شب قدر برای امضای سرنوشت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از ارومیه، شب بیست و سوم ماه رمضان آخرین شب  قدر است و هنگامه ای ارزشمند که اوج عنایت و لطف پروردگار را نشان می دهد و می تواند نقطه عطف زندگی هر فرد باشد زیرا سرنوشت و تقدیر او با این شب بزرگ ارتباط مستقیم دارد.

شب بیست و سوم رمضان نیز همچون دیگر شب های قدر شبی با فضیلت است و باید از آخرین شب قدر برای تقرب به درگاه خداوند و طلب آمرزش و بخشش با تلاوت قرآن، نماز و دعا خواندن بیش از پیش بهره جست تا زنگار گناه از دل زدوده شود و در مسیر سعادت و عاقبت بخیری گام برداشت.

مومنان در سومین شب قدر با حضور در محراب عبادت و انجام اعمال ویژه این شب، تمام تلاش خود را برای آنکه در پناه رحمت خداوند متعال قرار بگیرند، انجام می دهند.

عظمت شب قدر به جهت مقام توحیدی آن است که چگونه حقایق یک جا جمع می شوند، آن هم حقایقی که در حالت عادی امکان جمع آن ها در هزار ماه هم فراهم نیست به همین جهت نزول ملائکه و روح به آن نحوی که در شب قدر محقق می شود، غیر آن است که همیشه در سایر زمان ها تحقق می یابد.

قدر یعنی اندازه و شب قدر یعنی شب اندازه. تمام جلوه های خدای تبارک و تعالی ریاضی است. یعنی همه اشیا دارای اندازه و حد هستند.

پس وقتی که سخن از شب قدر می شود؛ یعنی شب تقدیرات و اندازه های نظام خلقت اعم از جمادات، گیاهان، حیوان و انسان در این شب ها تنظیم می شود و تنظیم این تقدیرات نزد حساب دار خداوند تبارک و تعالی است. یعنی تمام اتفاقاتی که قرار است در سال برای موجودات عالم نظیر جمادات، گیاهان، طبیعت، ستارگان و عوالم انسان ها رخ دهد همه به دست یک نفر نوشته می شود که آن وجود مقدس آقا امام زمان (علیه السلام) است.

مهمترین و کلیدی ترین موضوع شب های قدر، بخشش انسان از گناهان است؛ یعنی «مغفرت» که باید خودمان را مشمول مغفرت الهی کنیم و یکی از راه هایی که می توان مشمول مغفرت خدا قرا گرفت، دور کردن کینه دیگران از دل خودمان است. کسی که عرضه ندارد دیگران را ببخشد به فرموده قرآن هرگز مشمول مغفرت خدا قرار نمی گیرد.

بنابراین پاک کردن دل از کدورت ها و کینه ها خیلی مهم است و کسی نمی توان وارد شب های قدر شود مگر اینکه دلش را پاک کند و اهل مغفرت باشد و این مهمترین عمل شب قدر است.

در مهمترین شب که شب بیست و سوم است، دعای فرج حضرت «اَللّهُم کُن لِوَلِیِّکَ الحُجَّةِ ابنِ الحَسَن…» سفارش شده است و همچنین در پایان هر نماز، دعای «اَللّهُمَّ اَدخِل عَلی اَهلِ القُبُور السُّرور اَللّهُم اَغنِ کُلَّ فَقِیر» را بزرگان ما فرمودند بخوانید. زیرا این دعا همان دعای فرج امام زمان (عج) است. ما در این دعا از خداوند می خواهیم که سرور را بر همه قبرهای مردگان وارد کند، همه فقیرها را بی نیاز کند، همه گرسنه ها را سیر کند، همه عریان ها را بپوشاند، همه مستضعفین را نجات دهد، همه مکروبین و غم زده ها را خوشحال کند و همه فساد را از امور مسلمین بردارد. این دعاها تحقق نمی یابد، مگر در زمان ظهور امام زمان (عج).

حمید یوسف زاده

انتهای پیام/1054/ پ

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha