پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۸۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

منطقه آزاد انزلی ظرفیت بزرگ توسعه صادرات و ترانزیت به کشورهای منطقه

ارزیابی ها از بازدید سرکنسول روسیه در رشت از ظرفیت های منطقه آزاد انزلی بیانگر آغاز گام بلند توسعه ترانزیت کالا و محصولات ایران با کشورهای منطقه است.

منطقه آزاد انزلی ظرفیت بزرگ توسعه صادرات و ترانزیت به کشورهای منطقه

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از بندرانزلی، آندره گئور گیوویچ وادوف سرکنسول روسیه در گیلان با رئیس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی دیدار و پیرامون بهره گیری از ظرفیت های این منطقه در راستای افزایش مراودات و جذب سرمایه گذار تبادل نظر کردند.

سرکنسول روسیه در گیلان زیرساخت ها و ظرفیت های منطقه آزاد انزلی را منحصربه فرد دانست و اظهار کرد: این منطقه ویژگی های تجاری بسیاری دارد و در جذب سرمایه گذاران به خصوص سرمایه گذاران خارجی موفق بوده و چشم انداز روشنی دارد.

آندره گئور گیوویچ وادوف با اشاره به اهمیت اتصال راه آهن به بندر کاسپین افزود: بندر کاسپین ظرفیت بسیار مناسبی برای انجام فعالیت های تجاری دارد و اتصال راه آهن به آن موجب افزایش مراودات و تکمیل زیرساخت های حمل ونقلی و تجاری می شود.

توسعه فعالیت های تجاری در خزر یک ضرورت اجتناب ناپذیر است

مدیرعامل سازمان منطقه آزاد انزلی نیز در این نشست با بیان اینکه منطقه آزاد انزلی به منظور توسعه روابط ایران با روسیه و کشورهای حاشیه خزر ایجادشده است، اظهار کرد: منطقه آزاد انزلی به عنوان یک منطقه استراتژیک در حاشیه دریای خزر فعالیت می کند و زیرساخت های لازم جهت افزایش حجم مبادلات تجاری و سرمایه گذاری شرکت های روسی در بخش های بندری، تجاری، اقتصادی، گردشگری و عمرانی فراهم شده است.

رضا مسرور با اشاره به ظرفیت های بندر کاسپین به عنوان بزرگ ترین بندر ایران در حوزه خزر افزود: قرار گرفتن این بندر در مسیر کریدورهای تجاری چین-قزاقستان-ایران و کریدور نوستراک و اتصال به شبکه راه آهن سراسری، بهره مندی از پسکرانه وسیع بیانگر اهمیت نقش بندر کاسپین در توسعه مبادلات بوده و این بندر در حوزه کانتینری هم از ظرفیت های مناسبی برخوردار است.

وی توسعه فعالیت های تجاری در خزر را یک ضرورت اجتناب ناپذیر به منظور پیوند کشورها دانست و گفت: همکاری بنادر کاسپین و انزلی با بنادر اولیا در روسیه و ماخاچ کالا در داغستان موجب افزایش میزان حمل ونقل دریایی کالا و مسافر میان سه کشور شده و بهره گیری از گردشگری دریایی به عنوان یکی از شاخص های اقتصاد دریا محور موجب افزایش جذب گردشگر و تردد شناورهای مسافربری بین کشورهای حاشیه خزر می شود.

پس از انجام مذاکرات سرکنسول روسیه با مدیران و معاونین سازمان منطقه آزاد انزلی، طرفین از زیرساخت ها و ظرفیت های منطقه آزاد و مجتمع بندری کاسپین بازدید کردند.

گفتنی است در نشست همچنین مقررشده تا پروتکل همکاری مشترک منطقه ویژه اقتصادی لوتوس آستراخان روسیه و منطقه آزاد انزلی و همچنین منطقه آزاد چابهار در حاشیه اجلاس مشترک ایران و روسیه که در نیمه سوم ماه جاری در تهران برگزار خواهد شد، باهدف فعال کردن خط کریدور شمال و جنوب به امضا برسد.

همچنین گزارش ها حاکی است پس از چند ماه از امضا قرارداد همکاری مشترک ایران با روسیه، امضا پروتکل همکاری با بمبئی هند با تنظیم قرارداد چهارجانبه ترانزیت کالای آسیای شرقی به اروپای شرقی از مسیر ایران از سر گرفته شود.

یقیناً با ترانزیت کالا و توسعه صادرات اقتدار و توانایی ایران در جهان اثبات خواهد شد و می تواند توسعه روابط تجاری آغازی برای کاهش اتکا به نفت و صادرات محصولات و منسوجات باشد.

انتهای پیام/84008

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha