پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۷۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سلمان فرخنده :

نیروی ماورایی در کمین جنین جن زده/چهره ها تضمین کننده اجرا نیستند

کارگردان و بازیگر نمایش «جنین جن زده» معتقد است حضور بازیگران چهره در یک نمایش نمی تواند تضمین کننده جذب مخاطب باشد اما می تواند نقش تقویت کننده در یک اثر ایفا کند.

نیروی ماورایی در کمین جنین جن زده/چهره ها تضمین کننده اجرا نیستند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، سلمان فرخنده که این روزها نمایش «جنین جن زده» با بازی و کارگردانی وی در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه است، درباره اجرای این اثر نمایشی به گفت: خوشبختانه بازخوردهایی که از نمایش گرفتیم خیلی راضی کننده بوده است و حتی بسیاری از مخاطبان این گلایه را مطرح می کردند که چرا در تبلیغات بر وجه کمدی نمایش تأکیدی نداشتیم که البته این اتفاق به خواست گروه صورت گرفت، چون نمی خواستیم تماشاگران به صرف دیدن یک کار کمدی به دیدن نمایش بیایند.

فرخنده در عین حال به این نکته هم اشاره کرد: به دلیل ساعت اجرای نمایش که ۱۹ بود و همزمانی اجرا با ماه مبارک رمضان و اینکه شاید برخی هنوز نمی دانستند که زمان طرح ترافیک تغییر کرده و تا ساعت ۱۸ است، زیاد از استقبال مخاطبان راضی نبودم که البته امیدوارم در روزهای پایانی اجرا شاهد حضور بیشتر مخاطبان باشیم.

وی درباره تجربه اجرا در یک تماشاخانه خصوصی توضیح داد: تجربه اجرا در تماشاخانه خصوصی به نظرم تجربه جذابی است. البته مسائلی مثل توجه به گیشه و هزینه سالن و جذب مخاطب باید مورد توجه قرار گیرد و اینکه اگر بتوانیم با در اختیار داشتن رسانه، فضای مجازی و تبلیغات درست مخاطب خاموش را به سالن های تئاتر بکشانیم، می توانیم تجربه موفقی را داشته باشیم. البته اساساً معتقدم ما تماشاگر مردمی تئاتر خیلی کم داریم و اکثراً خود اهالی تئاتر مخاطب نمایش های همکارانشان هستند و این چرخه مدام در حال تکرار است.

فرخنده درباره داستان نمایش عنوان کرد: نمایش داستان یک زن و شوهر است که بچه دار شده اند اما زن بر این تصور است که نیروهای ماورایی مثل اجنه می خواهند فرزندش را از او بدزدند. البته این ظاهر داستان است که باعث لحظات کمدی می شود اما در بطن ماجرا یک تراژدی عمیق در جریان است. موسیقی این نمایش به صورت زنده در صحنه توسط علی سینارضانیا ساخته و نواخته می شود که فضای جذابی را به کار بخشیده است. طراحی صحنه نیز به صورت رئالیستی فضای یک خانه را تداعی می کند که به جای درها از ۳۶ پرده استفاده کرده ایم که نمایانگر ۳۶ هفته بارداری نیز است.

این بازیگر تئاتر درباره ویژگی های نمایش که یک «کمدی وحشت» است، بیان کرد: بازی های این نمایش رئالیستی هستند که البته تلاش کردیم بازی ها را با یک رئالیسم جادویی تلفیق کنیم. وقتی یک موقعیت وحشتناک به شکلی طبیعی در حال رخ دادن است با خودش فضایی کمدی را هم به همراه می آورد. اساساً هر مساله ترسناکی از زاویه ای دیگر می تواند مسخره هم باشد و با خودش کمدی به همراه بیاورد.

وی افزود: اصولاً کنتراست حضور زن و شوهر نمایش در کنار هم و توهمات و رفتارهایشان موقعیت های کمدی به وجود می آورد. ما سعی می کنیم لحظات ناب خلق کنیم و طراوت و تازگی داشته باشیم و خیلی روی متن پافشاری نکنیم و خودمان را در لحظه و موقعیت هایی که پیش می آید، قرار دهیم. دلیل این مساله هم این است که من و میترا مؤمنی بازیگر نقش مقابلم در واقعیت هم زن و شوهر هستیم و ۲۰ سال است که با هم روی صحنه می رویم و همبازی هستیم. همین امر باعث بداهه پردازی در اجرا شده و هر شب اتفاقات غافلگیرکننده و هیجان انگیزی را روی صحنه رقم می زند.

فرخنده در پایان درباره تأثیر بازیگران چهره در جذب مخاطبان یک نمایش یادآور شد: معتقد نیستم بازیگر چهره تضمین کننده اجرا است اما می تواند نیروی تقویت کننده باشد. کار خوب خودش برای خودش تبلیغ می کند و باعث دیده شدن خودش و جذب تماشاگر می شود، البته این مسائل زمان بر هستند در حالی که در ایران تئاترهای ما بیشتر از ۲۰ یا ۳۰ شب روی صحنه نیستند در حالی که تازه از شب بیستم به بعد است که یک نمایش دیده می شود و تماشاگر خودش را پیدا می کند و تماشاگران تازه می خواهند برای دیدن نمایش برنامه ریزی کنند.

نمایش «جنین جن زده» به کارگردانی سلمان فرخنده تا ۸ خردادماه هر روز به جز شنبه ها در عمارت نوفل لوشاتو روی صحنه می رود.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha