پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۷۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

«قدر» شب فهم و تدبر در قرآن

از آن جا که حیات مادی و معنوی جامعه وابسته به نسخه ای است که قرآن کریم به وسیله پیامبر(ص) در اختیار انسان ها قرار می دهد، لذا نزول قرآن در شب قدر ارتباط معناداری با مساله مشخص شدن تقدیر آدمیان در این شب دارد.

«قدر» شب فهم و تدبر در قرآن

- حجت الاسلام دکتر سید رضا مودب: شب قدر، شب نزول آیات شریف قرآن بر قلب نازنین پیامبر اکرم (ص) است، ضمن آن که وقتی کلام وحی نازل شد، مهمترین مبین و مفسر آیات آن، شخص حضرت رسول (ص) بودند.

بعد از ارتحال رحمه للعالمین نیز امیرالمومنین علی (ع) به عنوان قرآن ناطق ، مفسر آیات نورانی این کتاب آسمانی بودند و از این حیث، این مساله افتخاری برای ما شیعیان است که معتقدیم روایات نابی که از ناحیه تفسیر قرآن در اختیار داریم از زبان امام علی (ع) است که امامان دیگر نیز از ایشان مطالب را بازگو کرده اند.

در شب قدر یکی از مهم ترین و ارزشمندترین کارها که توصیه بسیاری نیز بر انجام آن شده، تلاوت قرآن و به ویژه فهم و تدبر در آیات آن است؛ همین فهم و تدبر در آیات نورانی قرآن است که به انسان بصیرتی می دهد که در سایه آن می تواند راه حق را از باطل شناخته و در مسیر بندگی و قرب الی الله حرکت کند. صدالبته این بصیرت وقتی معنای حقیقی پیدا می کند که ما قرآن را از کلام اهل بیت(ع) دریافته و بفهمیم چرا که بزرگ ترین معلم قرآن همین بزرگواران هستند.

اساساً مهمترین مناسبت در ماه مبارک رمضان، نزول قرآن در شب قدر است که به فرموده خود خداوند تبارک و تعالی، چنین شبی چنان فضیلتی دارد که برتر از هزار ماه است و بر اساس روایات، مناجات و عبادت بندگان در این شب بهتر از هزار ماه عبادت است.

از سوی دیگر تاکید بر این نکته ضرورى است که نزول همه قرآن، در شب قدر به شکل دفعی، منافاتى با نزول تدریجى آن در طول 23 سال دوران رسالت پیامبر(ص) ندارد ، چرا که خود قرآن شاهد صادق است که آیات آن دو بار و به دو شکل متفاوت نازل شده است.

سوالی که ممکن است در این جا مطرح شود این است که به راستی علت نزول قرآن مجید در شب قدر چیست؟
در پاسخ باید گفت از آن جا که تقدیر انسان ها در شب قدر مشخص می شود و قرآن نیز حامل برنامه ی الهی برای حیات متعالی بشر و هدایت او به سوی سعادت است، لذا این کتاب آسمانی باید هم در این شب عزیز نازل شود چرا که تقدیر انسان ها و سعادتمندی آن ها به کلام وحی به عنوان برنامه مشخص رشد و تعالی بشر گره خورده است.

از سویی خدای متعال در سوره مبارکه دخان علت اصلی نزول قرآن درشب قدر را بیان داشته و می فرماید: «همه این ها به خاطر رحمتی است از سوی پروردگارت».

بنابر این مشخص می شود که رحمت بیکران حق تعالی ایجاب می کند که بندگانش را به حال خویش رها نساخته و برنامه و راهنمای کاملی برای رشد و تعالی آن ها بفرستد.

همان طور که پیشتر نیز عرض شد از آن جا که حیات مادی و معنوی جامعه وابسته به نسخه ای است که قرآن کریم به وسیله پیامبر(ص) در اختیار انسان ها قرار می دهد، لذا نزول قرآن در شب قدر ارتباط معناداری با مساله مشخص شدن تقدیر آدمیان در این شب دارد و به راستی چه خوب که این تقدیر برای ما در شب قدر توأم شود با توفیق فهم وتدبر در کلام وحی و این نیز ممزوج شود با توسل بر اهل بیت(ع).

انتهای پیام/2258

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha