پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۶۱۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

همه با هم ساده افطار کنیم

کم کم برنامه افطاری به پایان می رسد و مردم روزه دار نیز همگی با لبخند و رضایت مکان را ترک می کنند و من نیز که امروز به تصادف مهمان این سفره بابرکت بودم، خدا را شکر گفته و این فرصت به دست آمده را اجر می نهم چرا که امروز افطاری ام را در کنار سفره ای تناول کردم که در آن از کودکان کار گرفته تا معتاد، گدا و انسان های متمول حضور داشتند.

همه با هم ساده افطار کنیم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از ارومیه، زمان به سرعت می گذرد و دقیقه شمار ساعت نشان از رسیدن به یک لحظه شیرین می دهد، لحظه ای که صدای بزرگی خداوند از مناره های مسجد در گوشه گوشه شهر شنیده می شود؛ زمان نزدیک افطار هست و در خیابان ها ترافیک شدیدی به راه افتاده است، همه برای رسیدن به خانه و نشستن بر سر سفره افطاری عجله دارند و در این حین صدای اذان می آید: الله اکبر الله اکبر ...

صدای اذان که به گوش می آید یعنی ای بندگان اذن خداوند برای افطاری کردن پس از یک روز طولانی و گرم جهادگونه صادر می شود؛ تو در ترافیک شدید گیر افتاده ای و مدام عجله داری تا به منزل برسی، به ناگاه جمعیتی را که در یک فضای سبز به صف ایستاده اند، نگاهت را می دزدد و تو به آن سمت می روی و همان طور که هنوز نمی دانی در این میدان چه خبر است، جوانی با سینی چای به سمتت آمده و چایی تعارف می کند.

درست که نگاه می کنم گویا در این مکان بساط سفره افطاری سادی از یک کاسه سوپ، یک تکه نان و خرما برقرار است و مردم از پیر و زن، مرد وجوان در این مکان دور هم گرد آمده و در این مکان افطار می کنند، مادربزرگی که در صف گرفتن سوپ ایستاده با دست به من اشاره می کند که بیا جلو و در صف بایست...

سفره افطاری ثواب دارد حیف است از دست بدهی

جلوتر می روم و این مادربزرگ با همان لحن مادرانه می گوید: مادر! این افطاری ثواب دارد چرا که با نذورات مردمی و توسط عده ای جوان پاک و خداترس تهیه شده، حیف است که این افطاری را از دست بدهی، همان طور که این مادربزرگ برایم از ثواب این افطاری تعریف می کند، نوبت به من رسیده و من نیز به اندازه یک کاسه سوپ از این سفره سهمی برمی دارم.

با کاسه سوپ و تکه نانی به دست، دنبال گوشه ای برای نشستن و افطاری کردن می گردم که حضور جمعیت زیاد که هر لحظه بر تعدادشان می افزاید، پیدا کردن این گوشه را برایم سخت می کند و من نیز به ناچار در همان شلوغی ها ایستاده و سوپم را نوش جان می کنم.

لزوم الگوگیری از سفره های افطاری ساده به جای افطاری های تجملاتی

همان زمان، دو خانم جوان که در کنار من مشغول تناول سوپ هستند در مورد این افطاری ساده با یکدیگر صحبت می کنند که یکی از آنها عنوان می کند: آنها که برای دادن افطاری هزینه های زیادی کرده و در رستوران های مجلل مهمانان را دعوت می کنند، چه بهتر می شود با الگو گرفتن از همین افطاری های ساده، از سفره های پر زرق و برق دست کشیده و تنها به برپایی سفره ای ساده بسنده کنند.

لذت افطاری ساده در هیچ سفره ای پیدا نمی شود

آن خانم دیگری که دخترش نیز در کنار او قرار دارد، در جواب دوستش تصریح می کند: حس و حال بودن در کنار دیگر هم نوعان در این افطاری های ساده لذتی دارد که در هیچ رستوران و غذاخوری مجللی این حس ایجاد نمی شود و من با وجود آنکه هر روز افطاری خودمان را در منزل آماده می کنم، اما برای لذت دورهمی و سادگی این خوان بابرکت، هر شب با خانواده ام به این مکان آمده و افطاری می کنیم.

با وجود آنکه مردم حاضر در چهارراه ولی عصر ارومیه روزه خود را باز کرده و افطاری می کنند، اما جوانان مسؤول برپایی این افطاری ساده هنوز هم با گذشت دقایقی از اذان، مشغول خدمت رسانی به مردم بوده و هنوز فرصت نکرده اند سوپ شان را بخورند؛ پس از آنکه من غذای خود را تمام می کنم برای گرفتن چایی به سمت جوانی می روم که چایی ها را می ریزد، او در کمال ادب چایی را به من تعارف می کند، از او می پرسم چه انگیزه ای باعث شده است تا با این شوق در این ساعت به مردم خدمت کنی.

ما به دعوت رهبری برای ترویج افطاری ساده در جامعه لبیک گفتیم

وی در جواب پاسخ می دهد: در سال های اخیر فلسفه روزه داری که همان سادگی و تحمل تشنگی، گرسنگی و تمرین بندگی و درک حال فقرا بوده به سمت ریاکاری و برپایی سفره های تجملاتی و چشم هم چشمی سوق داده شده است و در این میان بارها مقام معظم رهبری برای ترویج افطاری ساده در جامعه تاکید کرده اند و ما نیز به دعوت رهبر خود لبیک گفته و برای ترویج افطاری ساده در ارومیه پیشقدم شدیم.

با شنیدن سخنان این جوان، سراغ مسؤول هیات را از او می گیرم و وی با دست فردی را نشان می دهد که با جنب و جوش زیاد به همه جا سر می زند تا مبادا کارها درست پیش نرود، به نظر فردی ۴۰ ساله است، به سمتش رفته و با معرفی خودم درخواست مصاحبه می کنم و وی جواب می دهد: امسال دومین سال پیاپی است که اعضای هیات اقدام به دادن افطاری ساده می کنند.

مردم با افطاری ساده فرصت میزبانی از روزه داران بسیاری را پیدا می کنند

وی همان طور که این سو و آن سو رفته و بر نحوه خدمات رسانی نظارت می کند، می افزاید: در این طرح که به مدت پنج روز برگزار می شود هر شب ۴۰۰ نفر در این مکان افطار می کنند که هزینه همه این افطاری های ساده توسط خیران، هیات های مذهبی و مردم تامین شده است.

غلام آقاپور با بیان اینکه مردم با مشارکت در این طرح می توانند به جای میزبانی از تعداد محدودی روزه دار، میزبان روزه داران بسیاری باشند و از ثواب آن نیز برخوردار شوند، خاطرنشان می کند: افطاری ساده هزینه زیادی ندارد و در طول پنج روز هزینه اجرای این طرح در ارومیه، حدود دو میلیون و ۸۰۷ هزار تومان بوده است.

کم کم برنامه افطاری به پایان می رسد و مردم روزه دار نیز همگی با لبخند و رضایت مکان را ترک می کنند و من نیز که امروز به تصادف مهمان این سفره بابرکت بودم، خدا را شکر گفته و این فرصت به دست آمده را اجر می نهم چرا که امروز افطاری ام را در کنار سفره ای تناول کردم که در آن از کودکان کار گرفته تا معتاد، گدا و انسان های متمول دور آن همگی با یکدگیر بدون توجه به طبقات اجتماعی خود حضور داشته و فلسفه روزه داری را در عمل تفسیر کردند و تنها به شعار و گفتار بسنده نکردند.

گزارش از سمیرا محمدی

انتهای پیام/ ۶۱۰۲۳/ پ

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha