قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۶۱۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ضرورت اختصاص اعتبار به مهار گردوغبار/ایران تا سال ۲۰۵۰ خشک تر می شود

نباید سیلاب های اخیر منجر به غفلت شود و طرح های حفاظتی آب متأثر از سیلاب قرار گیرد، سیلاب های اخیر منجر به افزایش سطح آب منابع زیرزمینی و همه تالاب ها نشد و تغییرات اقلیمی نشان می دهد که تا سال ۲۰۵۰ ایران خشک تر می شود.

ضرورت اختصاص اعتبار به مهار گردوغبار/ایران تا سال ۲۰۵۰  خشک تر می شود

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،   با توجه به اینکه در سال آبی جاری و برخلاف دوره 30 ساله گذشته، مجموعه سرزمین ایران با افزایش تقریباً 300 درصدی بارش ها روبه رو شده است و با توجه به دست اندازی های اتفاق افتاده در طبیعت پیرامونی در دهه های گذشته، توانایی سرزمینی در برابر پیامدهای حاصله دچار نقصان شده و این امر موجب بروز نگرانی های موجه و مؤکد در میان سیاستگذاران، تصمیم سازان و مجریان بالادستی و میان دستی حاکمیت شده است.

هرچند این نگرانی در جای خود می تواند مایه امیدواری برای دستیابی به راهبردها و راهکارهای منطقی و بلندمدت شود، اما چنانچه به الگوی ارتباطی و منطق برهم کنش پدیده های مختلف طبیعی و انسان ساخت توجه نشود، در عمل حل مشکل به صورت یک بُعدی در دستور کار قرار گرفته و همچون گذشته، امکان حل واقعی مشکل با فداسازی دیگر مشکلات فراهم نخواهد شد.

بنابراین یکی از اقدامات اشتباه در رابطه با مدیریت شرایط بحران، جابه جایی اعتبارات بودجه ای بدون برنامه جامع و مدون است، از این رو عدم تخصیص اعتبار به اقدامات مقابله با پدیده گرد و غبار در سال 1398 را می توان زمینه ساز وقوع این پدیده در آینده نزدیک و با شدت و گستردگی بیشتر در اقصی نقاط کشور برشمرد.

بر اساس آنچه مطرح شد، مشخص است که در برخورد با پدیده و بروز شرایط سیلابی، باید همزمان مشکلات و چالش های مرتبط با گسیل ریزگردها، ناپایداری خاک، فروچاله ها و موارد دیگر را در نظر گرفته و برای هرگونه جابه جایی اعتبارات و برنامه ها با چنین رویکردی تصمیم گیری کرد.

 

طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس تغییرات اقلیمی نشان می دهد که تا سال 2050 ایران خشک تر خواهد شد.

 

 

نباید سیلاب های اخیر منجر به غفلت شود و طرح های حفاظتی آب متأثر از سیلاب ها قرار گیرد، سیلاب های اخیر منجر به افزایش سطح آب منابع زیرزمینی و همه تالاب های کشور نخواهد شد بنابراین در این حوزه توجه به چند نکته ضروری است.

* ضرورت اختصاص اعتبار به مهار گردوغبار

طبق گزارش مرکز پژوهش های مجلس، رسوبات که همراه سیل آمده ته نشین شده و با خشک شدن آب به منشأ ریزگرد در استان ها تبدیل خواهد شد، بنابراین یکی از بحران های آتی که باید از الان برای آن برنامه ریزی کنیم، مقابله با ریزگردهای احتمالی است که در آینده نزدیک و پس از فروکش سیلاب و خشک شدن زمین، با آن مواجه خواهیم شد.

*ضرورت اختصاص اعتبار به احیای تالاب ها و دریاچه ها

دو نکته مهم در رابطه با احیای تالاب ها وجود دارد:

اول اینکه یکی از کارکردهای مهم تالاب ها کنترل سیلاب است. از این رو، حفظ و احیای آنها ضرورت دارد.

دوم اینکه بسیاری از اقداماتی که برای احیای تالاب ها تعریف شده است برای کنترل سیلاب نیز ضرورت دارد، با توجه به همه نکات یاد شده، تأکید می شود که باید تخصیص اعتبار برای مقابله با پدیده گردوغبار دست کم در 6 استان و بر اساس اولویت بندی استان های آسیب پذیر نسبت به این پدیده برخورد شود تا ضمن عمل به تکالیف تعیین شده در قانون برنامه ششم، صیانت از اعتبارات صرف شده تاکنون برای عملیات آمادگی و مقابله با گردوغبار در اقصی نقاط کشور، نسبت به پایدار کردن اعتبارات مصوب مقابله با گردوغبار در سال 1398 صورت گیرد.

در سال 1397 کل اعتبارات مقابله با گردوغبار از محل صندوق توسعه ملی به استان خوزستان اختصاص یافت و در صورتی که در سال 1398 نیز تخصیص اعتبارات به بحث مقابله با گردوغبار صورت نپذیرد دو سال متوالی خواهد بود که استان های شرقی کشور که به شدت با پدیده گردوغبار دست و پنجه نرم می کنند از این ناحیه آسیب جدی خواهند دید امری که نتیجه آن قطعاً تشدید پدیده مهاجرت و خالی شدن بیش از پیش مرزهای شرقی کشور خواهد بود که با توجه به شرایط حاکم بر این مرزها برای امنیت مردم و نظام اسلامی مناسب به نظر نمی رسد.

*خارج نشدن همه تالاب ها از حالت بحرانی 

وضعیت همه تالاب ها هنوز از حالت بحرانی خارج نشده است، به طوری که بخش های وسیعی از این تالاب ها در فصول گرم سال خشک می شوند، بنابراین فهرست تالاب های منشأ گردوغبار به صورت فصلی تهیه می شود، ولی به طور کلی در همه تالاب ها برداشت بی رویه از منابع آب سطحی و زیرزمینی موجب مساحت خشک شده بیشتر و مدت زمان خشکی طولانی تر شده است.

بنابراین در حال حاضر فقط بخشی از مساحت 22 تالاب پُر شده است و 44 تالاب کشور، بین 40 تا 100 درصد پُر شده اند.

تجارب جهانی نشان می دهد که از توالی شرایط خشکسالی ها، سیلاب از آثار مخرب و متقابل آن است، بنابراین مدیریت
هر دو پدیده طبیعی باید به شکلی صورت گیرد که آثار مخرب آنها به حداقل برسد و این با آینده نگری در خصوص ادامه فعالیت های هر دو پدیده در زمان های حصول پدیده دیگر محقق می شود.

انتهای پیام/

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha