قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۵۹۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

تهمت و شایعه پراکنی، قاتل حضرت علی(ع) شد/کسی که خوی اشرافی گری دارد، از عدالت بیزار است

معاون فرهنگی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان یزد، با ریشه یابی دلیل شهادت پیشوای شیعیان، حضرت علی (ع) گفت: دروغ و تهمت و شایعه پراکنی بین مردم توسط عاملان معاویه باعث ترور شخصیتی حضرت علی (ع) شد و با تنها شدن مولا، خوارج او را به شهادت رساندند.

تهمت و شایعه پراکنی، قاتل حضرت علی(ع) شد/کسی که خوی اشرافی گری دارد، از عدالت بیزار است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، حجت الاسلام مهدوی نژاد در یزد، ضمن تسلیت به مناسبت شهادت مظلومانه امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) به شبهات پیرامون شخصیت ایشان اشاره و خاطرنشان کرد: بعد از ماجرای سقیفه، عده ای تندرو و خشن به بیت حضرت علی (ع) حمله کردند تا ایشان را به بیعت با خلیفه وادار کنند که منجر به آتش کشیدن در و ورود بی اجازه به خانه و شهادت حضرت زهرا (س) و فرزند گرامی ایشان شد. برخی شبهه می سازند که حضرت علی (ع) آن هنگام کجا بودند.

معاون فرهنگی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان یزد افزود: پیامبر به حضرت علی (ع) وصیت کرده بودند که پس از من اتفاقات زیادی رخ خواهد داد و باید به خاطر حفظ شیرازه حکومت اسلامی صبر و سکوت کنی. در آن حمله، دختر پیامبر از حضرت علی (ع) خواستند که خویشتن داری کند و خود به پشت در رفت تا آن ها را متقاعد و آرام کند؛ اما آن ها حرمت دختر پیامبر را نیز نگه نداشتند.

سکوت حضرت علی (ع) به خاطر مصلحت دین و حفظ رسالت خاندان پیامبر بود

وی کتاب دوجلدی «درس نامه های فاطمیه» نوشته «علی لباف» از انتشارات منیر که در مورد واقعه شهادت دختر پیامبر و مسائل پیرامون این واقعه تألیف شده است را معرفی کرد و ادامه داد: حضرت علی (ع) پس از واقعه مجروح شدن حضرت زهرا (س) سکوت نکردند و با ضارب دختر پیامبر ضرب و شتم کردند اما دست به شمشیر نبردند؛ زیرا ایشان تنها و بی یاور بودند و شهادت ایشان به دست آن افراد مسلح و خشن حتمی بود و این مسئله به دین خدا و رسالت خاندان پاک پیامبر لطمه وارد می کرد.

این کارشناس مذهبی اضافه کرد: حضرت علی (ع) هنگام به خاک سپاری همسر بزرگوارشان لباس رزم پوشیدند و تا قبرستان بقیع شمشیر کشیدند تا به پیکر مطهر دختر پیامبر کسی جسارتی نکند. تندروی ها و خشونت و وقاحت آن ها تا به این حد بود. در خطبه شقشقیه نیز حضرت علی (ع) می گویند که به خاطر وضعیت اجتماعی نامساعد آن دوران تنهاتر از آن بودم که بخواهم قیام کنم.

مهدوی نژاد بابیان اینکه سکوت درس مصلحت بود اذعان کرد: حمله امیرالمومنین (ع) به آن قوم، پا گرفتن نهال اسلام و رسالت سلاله پاک و مطهر پیامبر گرامی اسلام را به مخاطره می انداخت. کشور نوپای اسلامی در معرض تهدید کشورهای خارجی قرار می گرفت و جنگ داخلی می توانست منجر به نابودی اصل دین الهی و بر باد رفتن تمام زحمات پیامبر شود. عدم یاری و بی تفاوتی کسانی که در واقعه غدیر خم با حضرت علی (ع) بیعت کرده بودند نیز در بروز این واقعه دردناک دخیل بود.

کسی که خوی اشرافی گری دارد، از عدالت بیزار است

وی در خصوص چگونگی به وجود آمدن گروه خوارج نیز گفت: مکر و فریب معاویه و عمروعاص که منجر به شکست حکمیت شد، عده ای تندرو را بر آن داشت که در مقابل رهبر جامعه خود بایستند و او را به خاطر این شکست توبیخ کنند. درحالی که حضرت علی (ع) گفتند من به شما هشدار داده بودم و شما حکمیت را بر من تحمیل کردید. سرانجام خوارج، این جریان کوته فکر و تندرو و ظاهربین که با استناد به دین از امام جامعه خود پیشی گرفته و در مقابل امام زمان خود ایستاده بودند در جنگ نهروان در برابر حضرت علی (ع) ایستادند.

معاون فرهنگی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان یزد تأکید کرد: حضرت علی (ع) طی چند سالی که حکومت کردند، باوجود جنگ های زیادی که بر ایشان تحمیل شد و ناسازگاری های خوارج لجوج، در پی تقویت وضعیت اقتصادی و معنوی مردم بود و با ایجاد عمران و آبادانی در رفع فقر از جامعه می کوشید و کیسه بر دوش و به طور ناشناس به فقرا کمک می کرد تا لااقل در حکومت او کسی سر گرسنه بر بالین نگذارد. ایجاد مسجد کوفه به عنوان بزرگ ترین پایگاه معنویت و اخلاق و فعالیت های معنوی از مهم ترین اقدامات ایشان بود.

مهدوی نژاد همچنین با اشاره به عدالت زبانزد امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) و اجرای موبه موی قوانین و احکام اسلامی توسط ایشان تصریح کرد: ۲۵ سال خلافت خلفای سه گانه باعث شده بود بدعت ها و انحرافات زیادی وارد حکومت داری شود. شکاف طبقاتی و خوی اشرافی گری و رانت خواری باعث عادت کردن عده ای به بریزوبپاش و اسراف و تجمل گرایی شده بود و در مقابل، عده کثیری نیز در فقر و گرسنگی دست وپا می زدند.

حضرت علی (ع) ابتدا ترور شخصیتی شد و بعد با شمشیر خوارج به شهادت رسید

وی افزود: بعدازاینکه به اصرار مردم امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) خلافت را به دست گرفت، طبقه مرفه که به دوران بذل و بخشش های ۲۵ ساله عادت داشت، پاک دستی و تقوا و عدالت حضرت علی (ع) و پرداخت حقوق مساوی از بیت المال را برنتافت و علیه او شورش کرد. تبلیغات ناجوانمردانه و دروغ معاویه و ناسازگاری های خوارج نیز مزید بر علت شد تا اینکه به واقعه شهادت امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) انجامید.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) ابتدا ترور شخصیتی شد و با زبان زهردار معاویه و شایعه پراکنی هایش در چشم مردم خفیف و بی مقدار شد؛ تا جایی که معروف است مردم شامات می گفتند علی که بی نماز بود پس چرا در محراب به قتل رسید؟! پس از هجمه ها و جنگ روانی و فاصله گرفتن مردم از حضرت علی (ع)، ایشان با شمشیر خوارج به شهادت رسیدند.

بی بصیرتی موجب طغیان علیه دین و امام جامعه می شود

مهدوی نژاد ضمن تأکید بر اهمیت بصیرت افزایی در جامعه برای تشخیص حق از باطل ادامه داد: خداوند در قرآن می فرماید «السابقون السابقون اولئک المقربون» یعنی در اسلام سابقه داران در دین داری به خداوند مقرب تر هستند؛ اما حال فعلی افراد نیز ملاک است. خوارج در انجام فرایض واجب و مستحب سرآمد بودند و معروف است که پیشانی هایشان پینه بسته بود اما اعتقاد قلبی به حقانیت کلام و عمل و سیاست های امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) نداشتند و پس از شکست حکمیت علیه خلیفه مسلمین طغیان کردند.

وی گفت: طلحه و زبیر نیز القاب «طلحه الخیر» و «سیف الاسلام» را از پیامبر دریافت کرده بودند، اما به خاطر عادت به دنیاطلبی و اشرافی گری در زمان ۲۵ سال خانه نشینی حضرت علی (ع) و حکومت داری خلفای سه گانه، در مقابل حضرت علی (ع) صف آرایی کردند. امروز نیز طبق فرموده امام خمینی (ره) که میزان، حال فعلی افراد است باید به اظهارات و عمل امروز مسئولان نگریست.

معاون فرهنگی دفتر نمایندگی آستان قدس رضوی در استان یزد اظهار داشت: اگر افرادی که در دین داری و مبارزات سیاسی زمان انقلاب، سابقه درخشانی دارند امروز تغییر مسیر نداده اند و هنوز به دین و انقلاب و آرمان های شهدا معتقدند و برای تحقق ظهور امام زمان (عج) و رفع فساد و ظلم و بی عدالتی عملاً تلاش می کنند، می توان باور داشت که منحرف نشده اند و مانند خوارج زمان حضرت امیرالمؤمنین حضرت علی (ع) پشت رهبر جامعه را خالی نکرده اند.

انتهای پیام/۹۰۰۲۸

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha