پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۵۶۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نگرانی کارشناس آمریکایی از تقویت روابط تهران و پکن در پی فشارهای واشنگتن

یک کارشناس آمریکایی با اشاره به فشارهای آمریکا ایران، نوشته است که این روند می تواند به تقویت روابط تهران و پکن منجر شود.

نگرانی کارشناس آمریکایی از تقویت روابط تهران و پکن در پی فشارهای واشنگتن

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، با ادامه تلاش آمریکا برای اعمال فشار علیه ایران، یک کارشناس آمریکایی هشدار داده است که این رفتار ایالات متحده می تواند در راستای «منافع چین» بوده و به تقویت روابط تهران و پکن منجر شود.

«جان آلترمن» از کارشناسان ارشد «مرکز مطالعات راهبردی و بین الملل» در این یادداشت که در پایگاه «دیفنس وان» منتشر شده، با اشاره به توافقنامه «مشارکت جامع راهبردی» چین و ایران، آن را یکی از جامع ترین توافق های چین در منطقه غرب آسیا توصیف کرده و نوشته است که پکن با این توافق تلاش کرده تا متحدانی در دو سوی منازعه منطقه داشته باشد.

به گفته وی، کسری تجاری میان دو کشور نیز رابطه اقتصادی ایران و چین را به رابطه ای پرمنفعت برای پکن بدل کرده و تحریم های آمریکا علیه ایران می تواند بیش از پیش بر این عدم توازن بیافزاید. آلترمن مدعی شده است که این تحریم ها از یک سو به گسترش حضور چین در بازار ایران منجر شده و از سوی دیگر کشورهای عربی را که خواهان مقابله با قدرت گرفتن ایران هستند، به گسترش روابط با پکن وامی دارد.

این کارشناس آمریکایی موقعیت ژئوپلتیکی ایران و قرارگیری آن در مسیر ابتکار کمربند و جاده را از دیگر دلایل اهمیت ایران برای چین عنوان کرده و سپس مدعی شده است که چین از درگیر شدن آمریکا در غرب آسیا استقبال می کند، چراکه این امر از متمرکز شدن چین بر شرق آسیا جلوگیری می کند.

وی در پایان با هشدار درباره تقویت چین به واسطه سیاست آمریکا برای فشار به ایران، نوشته است که این سیاست «نه تنها ارزش ایران را برای چین افزایش می دهد، بلکه در رقابت بلندمدت با ایالات متحده، منافع چین را پیش می برد.»

انتهای پیام/ق

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha