قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۵۲۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

دبیرکل ناتو: نجات معاهده INF نیازمند اراده سیاسی است

دبیرکل ناتو گفت این نهاد به دنبال مسابقه تسلیحاتی و جنگ سرد تازه ای نیست و حفظ پیمان منع موشک های میان برد نیازمند اراده سیاسی است.

دبیرکل ناتو: نجات معاهده INF نیازمند اراده سیاسی است

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، «ینس استولتنبرگ» دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (نانو) گفت نجات معاهده منع سلاح های هسته ای میان برد (INF) نیازمند اراده سیاسی است.

به نوشته خبرگزاری «تاس»، استولتنبرگ روز یکشنبه گفت: «زمان کمتر و کمتری باقی مانده است اما هنوز دیر نشده. می توان معاهده را نجات داد. در سال ۱۹۸۷ مسکو نشان داد می تواند موشک های کروز را طی چند هفته از بین ببرد».

او با تأکیدکرد اتحاد ناتو می تواند «با شمار بالای موشک هایی که در اروپا دارد»، به طور مستقل باپرجا بماند و سیاستی موثر و معتبر در قبال ترساندن دشمن احتمالی بدون حضور در INF داشته باشد.

وی افزود: «ما به دنبال مسابقه تسلیحاتی جدید و جنگ سرد تازه ای نیستیم». طبق اظهارات او پاسخ ناتو به تعلیق معاهده INF دارای ماهیتی متناسب، هماهنگ و دفاعی است. این اقدامات می تواند شامل امضای یک معاهده کنترل سلاح جدید یا پاسخ نظامی جدید در حیطه سلاح های متعارف باشد.

استولتنبرگ گفت ناتو قصد انباشت سلاح های هسته ای بیشتری را در اروپا ندارد. او بار دیگر روسیه را به نقض معاهده و متهم کرد و از مسکو خواست موشک های نوع SSC-۸ خود را امحا کند.

وی همچنین به افزایش قدرت نظامی چین اشاره کرد و گفت معاهده جدید می تواند تهدیدات سایبری را نیز شامل شود.

معاهده INF در تاریخ ۸ دسامبر ۱۹۸۷ بین آمریکا و روسیه بسته شد و از ۱ ژوئن ۱۹۸۸ اجرایی شد. این معاهده شامل موشک های زمینی استقرار یافته و استقرار نیافته میان برد (۱۰۰۰ - ۵۰۰۰ کیلومتر) و کوتاه بردتر (۱۰۰-۵۰۰ کیلومتر) است.

واشنگتن بارها روسیه را به نقض این معاهده متهم کرده است اما روسیه تکامی اتهامات را رد می کند.

یکم فوریه سال جاری میلادی ترامپ تعلیق INF از سوی آمریکا را اعلام کرد و اعلام کرد تا شش ماه به روسیه زمان می دهد به طور واقعی و قابل رسیدگی خود را با آن منطبق کند.

یک روز پس از این اقدام آمریکا، روسیه نیز این معاهده را به حالت تعلیق درآورد و اعلام کرد واشنگتن باید تمایل خود برای مذاکره ای برابر و بنیادین را نشان دهد.

انتهای پیام/ق

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha