قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۴۵۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

۷ نکته درباره پرندگان؛

زباله دان ها،مکانی برای تجمع پرندگان

بسیاری از پرندگان در جهان به دلایل مختلفی در معرض خطر انقراض گرفته اند که از جمله آن می توان به دفع نادرست پسماندها اشاره کرد. از آن جایی که در کشور ما طعمه ها و زیستگاه های پرندگان تخریب شده، بیشترین تجمع آن ها دراطراف زباله دان ها یا نزدیک کشتارگاه ها است.

زباله دان ها،مکانی برای تجمع پرندگان

در دنیا بیش از ۱۰ هزار گونه پرنده وجود دارد که بسیاری از آن ها به دلایل انسانی در معرض خطر انقراض قرار گرفته اند. در ادامه به ۷ نکته در رابطه با پرندگان و دلایل انقراض آن ها اشاره شده است.

*بیش از ۵۵۰ گونه پرنده در کشور ما زندگی می کنند البته از این ۵۵۰ نوع پرنده، دو سوم آن مهاجر هستند و فقط بخشی از سال در کشور حضور دارند.

* در ایران چهار گونه پرنده به شدت در معرض خطر انقراض هستند و با انقراض حتمی یک مرحله فاصله دارند. کرکس پشت سفید، خروس کولی اجتماعی، درنای سیبری و میش مرغ از این دسته هستند.

*در حال حاضر بیشترین مسئله ای که پرندگان را در معرض انقراض قرار داده، اقدامات انسانی است. دخالت های انسانی در زیستگاه های طبیعی سبب از بین رفتن محل زندگی پرندگان شده است همچنین طعمه پرندگان شکاری نیز در بسیاری از زیستگاه های طبیعی ما از بین رفته است.

*یکی دیگر از عوامل از بین رفتن پرندگان در کشورهای در حال توسعه از جمله کشور ما  مسمومیت آنان از طریق سموم شیمیایی و فلزات سنگین است. برای مثال در کشور ما عقاب ها و کرکس ها قبل از این که به سن بلوغ برسند بر اثر مسمومیت یا تصادف از بین می روند.

*یکی از علل مسمومیت پرندگان شکاری در کشور ما دفع نادرست پسماند است. بسیاری از زباله هایی که ما روزانه تولید می کنیم، خطرناک هستند و بدون هیچ گونه مدیریتی در محیط رها می شوند و از آن جایی که طعمه ها و زیستگاه های پرندگان تخریب شده، بیشترین تجمع آن ها اطراف زباله دانها یا نزدیک کشتارگاه ها است.

*هنگامی که پرندگان از زباله ها تغذیه می کنند سموم و فلزات سنگین در بدن آن ها جمع می شود که ناباروری و از بین رفتن آن ها را در پی دارد.

*متاسفانه امروزه پرندگان منطقه امنی برای لانه گذاری ندارند. برای مثال میش مرغ از جمله پرندگانی است که در کشور ما به دلیل فقدان زیستگاه امن رو به انقراض است.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha