پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۲۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خبرگزاری ژاپنی: نخست وزیر ژاپن بعد از مشورت با ترامپ به تهران می آید / اولین سفر نخست وزیر ژاپن به ایران پس از انقلاب

خبرگزاری کیودو ژاپن اعلام کرد "شینزو آبه" نخست وزیر این کشور ماه ژوئن (۱۱ خرداد تا ۱۱ تیر ۹۸) امسال به منظور دیدار و گفتگو با مقامات ایران به تهران سفر می کند. ترامپ قرار است شنبه به توکیو سفر کند. چنانچه سفر آبه به ایران تحقق یابد نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپن به تهران در چهار دهه گذشته است، در سال ۱۹۷۸ میلادی (۱۳۵۷ هجری شمسی) "تاکئو فوکودا" نخست وزیر وقت ژاپن به ایران سفر کرده بود.

خبرگزاری ژاپنی: نخست وزیر ژاپن بعد از مشورت با ترامپ به تهران می آید / اولین سفر نخست وزیر ژاپن به ایران پس از انقلاب

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، منابع دولتی ژاپن روز جمعه اعلام کردند "شینزو آبه" نخست وزیر این کشور تمایل دارد ماه ژوئن (11 خرداد تا 11 تیر 98) امسال به منظور دیدار و گفت و گو با مقامات ایران به تهران سفر کند.

خبرگزاری کیودو بدون اشاره به نام این مقامات روز جمعه گزارش کرد انتظار می رود آبه تصمیم نهایی در مورد سفر به ایران را بعد از مشورت با "دونالد ترامپ" رییس جمهوری آمریکا که قرار است روز شنبه به توکیو سفر کند اتخاذ کند.

چنانچه سفر آبه به ایران تحقق یابد نخستین سفر یک نخست وزیر ژاپن به تهران در چهار دهه گذشته است، در سال 1978 میلادی (1357 هجری شمسی) "تاکئو فوکودا" نخست وزیر وقت ژاپن به ایران سفر کرده بود.

با توجه به اینکه ژاپن به طور سنتی دارای روابط دوستانه با ایران است آبه امیدوار است تهران را تشویق کند تا به تعهدات خود در برجام پایبند بماند.

آبه در نشستی که هفته گذشته با «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران داشت از اختلاف میان ایالات متحده آمریکا و ایران ابراز نگرانی کرد.

یک سال بعد از آنکه ترامپ از «برجام» خارج شد و تحریم های ایران را دوباره اعمال کرد شورای عالی امنیت ایران با صدور بیانیه ای از توقف برخی اقدامات تهران در چارچوب برجام خبر داد و به طرف های باقیمانده در برجام 60 روز فرصت داد به تعهدات خود عمل کنند.

با اعمال تحریم های آمریکا علیه ایران، ژاپن از متحدان سنتی واشنگتن در منطقه در شرایط سختی گرفتار شده است این کشور به نفت ایران به شدت نیاز دارد اما ایالات متحده، معافیت هایی را که برای ژاپن و دیگر خریداران نفت ایران صادر کرده بود پایان داد.

ایران به طور سنتی یکی از بزرگترین صادرکنندگان نفت به ژاپن بوده است.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha