پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۲۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مقاومت ایرانی از فشنگ وارداتی تا موشک بومی/حماسه سوم خردادی گچسارانی ها در پل نو

فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: تشکیل تیپ المهدی در قبل از عملیات فتح المبین بود هرچند در استان هم نیروهای استان منسجم در تیپ کربلا بودند اما بعد از طریق القدس و قبل از فتح المبین به همت مردم گچساران تیپ المهدی تشکیل شد.

مقاومت ایرانی از فشنگ وارداتی تا موشک بومی/حماسه سوم خردادی گچسارانی ها در پل نو

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از گچساران، سردار محمد ارشادی از فرماندهان دوران دفاع مقدس در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه گچساران در جمع نمازگزارن با اشاره به سالروز فتح خرمشهر گفت: قبل از شروع جنگ دشمن در خوزستان سرمایه گذاری کرده شورش خلق عرب در خوزستان شکل گرفته بود و در خرمشهر و برخی از مناطق خوزستان هم حزب بعث تشکیل شده بود.

وی افزود: ورود بی رویه سلاح از مرز عراق به شهرهای عرب نشین خوزستان به نوعی زمینه سازی برای تهاجم عراق بود و این فعل و انفعالات در مرز توسط فرماندهان سپاه در خوزستان به مسؤولان سیاسی کشور و در راس رئیس جمهور وقت ((بنی صدر)) مخابره می شد که متاسفانه هیچ اقدامی هم صورت نمی گیرد و کشورمان در ساعت ۲بعداز ظهر ۳۱شهریور۵۹ آماج حملات بی رحمانه و ادوات دشمن قرار می گیرد.

ارشادی تصریح کرد: جوانان خرمشهری هم به مساجد پناه می برند و سپاه پاسداران هم جوانان را سازماندهی می کند و در اطراف خرمشهر مستقر می شوند و جلوی نفوذ بیشتر دشمن را می گیرند.

وی ادامه داد: در روز دوم جنگ پاسگاه خرمشهر سقوط می کند و مردم هجوم می آورند که پاسگاه شلمچه را آزاد کنند که پاسگاه شلمچه  را عراق می گیرد.

این فرمانده دوران دفاع مقدس اظهارکرد: عراق نهایتا با لشکرهای زرهی اش برای گرفتن خرمشهر اقدام می کند و این مردم هستند با اسلحه های خود جلوی یگان های زرهی ارتش عراق را می گیرند در حالی که عراقی ها هنوز از نهر هم عرایض عبور نکرده بودند.

وی تصریح کرد: اما یک ایراد در آن دفاع وجود داشت که سر و صدای توپ ها و خمپاره ها به تهران نمی رسید و نه رئیس جمهور، نه مسئولان سیاسی کشور و نه استاندار خوزستان هیچ کمکی به مدافعین خرمشهر نمی کنند و عراقی ها خیلی زود متوجه می شوند که به دیوار سختی برخورد کرده اند.

ارشادی  در ادامه گفت: روز هفتم جنگ صدام اعلام مذاکره می کنند و روز هشتم حضرت امام می فرمایند که ما چه مذاکره ای با شما داریم و ما وظیفه داریم از اسلام و انقلاب صیانت کنیم و این موضوع را رد می کنند.

 وی افزود: رژیم بعث خیلی از مناطق را اشغال کرده بودند تا روز سی ام جنگ فرمانده سپاه خوزستان نامه ای می نویسد و مستاصل شده است که نامه را برای چه کسی بنویسد.

 ارشادی ابراز کرد: در بخش از این نامه قید شده است که این چه سازمان رسمی و شناخته شده ای است که اسلحه انفرادی ندارد،کوتاهی کردید و چوبش را از خداوند خواهید خورد و این را بگویم که از ۱۵۰ پاسدار خرمشهر فقط ۳۰نفر باقی مانده است و چه بگویم که شما را به تحرک وادارد؛ امروز ما در خرمشهر ۳۰تفنگ هم نداریم و خدا می داند که ما تانک های دشمنان را لمس کرده ایم و تا الان هم دشمن حسرت گرفتن یک اسلحه کمری به دلش مانده است.

ارشادی گفت:۲۴ آبان در بلوار ۴۰متری خرمشهر تمام جوانان خرمشهری از صبح تا شب با دشمن می جنگند و دشمن را عقب می رانند و از آن روز خرمشهر خونین شهر نامیده می شود.

 وی گفت: نه امکاناتی به آنجا می رسید و نه گلوله ای و نه تفنگی که نهایتا مدافعین خرمشهر با چشم گریان از خرمشهر خارج می شوند و خرمشهر با خیانت بنی صدر و اطرافیانش به دشت دشمن می افتد.

این فرمانده دوران دفاع مقدس اظهار کرد: بعد از عزل بنی صدر، حضرت امام(ره) فرماندهی کل قوا را برعهده می گیرند و در همان شب سپاه پاسداران عملیاتی را در منطقه دارخوین این اولین عملیاتی است که از دشمن اسیر گرفته می شود.

وی افزود: بعدا هم عملیات های بزرگی همچون فتح المبین انجام می شود و لذا برای عملیات بیت المقدس هر چه توان داشتیم جمع کردیم برای آزادسازی خرمشهر.

 ارشادی تصریح کرد: تشکیل تیپ المهدی در قبل از عملیات فتح المبین بود هرچند در استان هم نیروهای استان منسجم در تیپ کربلا بودند اما بعد از طریق القدس و قبل از فتح المبین به همت مردم گچساران تیپ المهدی تشکیل شد.

وی عنوان کرد: عملیات بیت المقدس در منطقه ای به وسعت ۶هزار کیلومتر انجام شد یعنی ۴۰برابر عملیات ثامن وسعت زمین بود، یک طرف هورالعظیم و طلاییه بود و یک منطقه هم در شرق کارون بود و پشت منطقه عملیاتی هم اروند رود بود و تنها از طرف اهواز به سمت خرمشهر حدود ۱۲۰کیلومتر خشکی بود و کار سختی بود که ۱۰اردیبهشت ماه و در گرمای خوزستان با دشمن درگیر شوی.

این فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: دشمن برای دفاع از خرمشهر همه امکاناتش را بکار گرفته بود و صدام می گفت دفاع از خرمشهر دفاع از بصره و بغداد است و همه پیش بینی ها را دشمن کرده بود و یکی از افتخارات رزمندگان شهرستان گچساران در تیپ المهدی این بود که ماموریت گرفتند که پل نو را تصرف کنند.

وی تصریح کرد: پل نو خرمشهر را دور می زد و اگر تصرف می شد تقریبا نیروهایی که در شهر خرمشهر بودند محاصره می شدند و راه زمینی آنها بسته می شد.

 ارشادی ادامه داد: یکم خرداد ماه عملیات انجام شد و قرار بود تیپ المهدی پشت سر تیپ امام سجاد (ع)عمل کنند.

وی اظهار کرد: اما روز سوم خرداد از اول صبح سرو صدا در بی سیم ها شروع شد که عراقی ها در حال تسلیم شدن هستند، در شهر خرمشهر ۱۹هزار نفر از سرباز تا سرتیپ با تمام تجهیزات تسلیم شدند در حالی که ۱۶هزار نفر تلفات در بیت المقدس داده بودند.

ارشادی ادامه داد: ساعت ۱۱صبح روز سوم خرداد تقریبا خرمشهر آزاد شده بود و اسرا هم تخلیه شده بودند و امکاناتی که دست نیروهای رزمنده ما در خرمشهر افتاد تا یک ماه بعد هم تخلیه نشد.

ارشادی تصریح کرد: در خرمشهر تقریبا تجهیزات تیپ المهدی تکمیل شد از سلاح های غنیمتی که از دشمن گرفتیم و البته نباید فکر کرد که عراقی ها افراد ترسویی بودند چرا که برای دست یابی به این پیروزی ها  جانفشانی ها و رشادت ها صورت می گرفت.

وی گفت: صدام در روز هفتم جنگ درخواست مذاکره کرد که رد شد و بعد از فتح خرمشهر برخی ها می گویند چرا آن موقع مذاکره نکردیم و خیلی موقع خوبی بود و دست برتر را داشتیم.

ارشادی افزود: هیچ موقع پیشنهاد صلح نبود و بحث آتش بس  را به میان می آورد در حالی که آتش بس یعنی اسلحه را در همان مکان زمین گذاشتن است و اگر نهادهای بین المللی عرضه داشتند تا آتش بس را به صلح تبدیل کنند بین کره جنوبی و شمالی را انجام می داند که ۷۰سال آتش بس است و هنوز هم صلح نشده است.

این فرمانده دوران دفاع مقدس گفت: اعتقاد دارم پایان جنگ هم با پذیرفتن قطع نامه هم تمام نشد و بعد از قطع نامه عراق هم حمله کرد و قطع نامه را وقتی دشمن پذیرفت که ما دوباره عملیات کردیم و دشمن را تا شلمچه عقب راندیم.

وی افزود: امروز بحث هایی در جامعه مطرح می شد که شاید با مذاکره وضعیت کشور بهتر شود در حالی که اینگونه نیست، ما آن موقع در سال ۶۵دعوا داشتیم و با فشنگ ایرانی جنگ نمی کردیم چون مشکل داشتند، اما به مرور اشکالات رفع شدو آن گلوله های بی کیفیت امروز تبدیل به موشک های بابرد ۲هزار کیلومتر شده اند.

ارشادی تصریح کرد: ۳۶کشور با ما جنگ داشتند درحالی که فشنگ کلاش هم نمی توانستیم تولید کنیم.

وی ادامه داد: آنروز آنها هیچ غلطی نکردند و امروز با این همه تجهیزات و نیروهای مسلح پویا و موشک ها دوربرد که همه دشمنان را در تیرس دارند قطعا دشمن هم هیچ غلطی نمی کند.

 انتهای پیام/82031
 

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha