قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۲۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

رویترز: آمریکا روز ۱۳ اردیبهشت از طریق یک کشور ثالث پیام هایی به ایران ارسال کردیم

علیرغم تکذیب مکرر وزارت خارجه آمریکا، یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است که روز ۱۳ اردیبهشت ماه از طریق یک کشور ثالث پیام هایی به طرف ایرانی ارسال کرده ایم. ژنرال ژوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز روز ۸ ماه مه به نمایندگان کنگره گفته بود پیام هایی (به ایران) ارسال شد تا مطمئن شویم که ایران متوجه شود ما تهدید ها را تشخیص داده ایم.

رویترز: آمریکا روز ۱۳ اردیبهشت از طریق یک کشور ثالث پیام هایی به ایران ارسال کردیم

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، علیرغم تکذیب مکرر وزارت خارجه آمریکا، یک مقام آمریکایی به خبرگزاری رویترز گفته است که روز 13 اردیبهشت ماه از طریق یک کشور ثالث پیامهایی به طرف ایرانی ارسال کرده ایم.

خبرگزاری رویترز در گزارشی با اشاره به حوادثی مثل آنچه که در سال 2016 رخ داد و 10 ملوان آمریکایی توسط سپاه پاسداران ایران بازداشت شدند نوشت: در آن زمان ارتباطات مستقیمی بین «محمد جواد ظریف» وزیر خارجه ایران و «جان کریم وزیر خارجه آمریکا برقرار بود و طی تماسهای تلفنی این ملوانان آزاد شدند.

رویترز با اشاره به این موضوع نوشت اگر در حال حاضر چنین اتفاقاتی رخ دهد ایران و آمریکا ارتباطی برای رایزنی دارند؟

رویترز نوشت: ظریف درمصاحبه با ما گفت «نه. چگونه می توان از آن جلوگیری کرد؟»

با این حال مقامات آمریکایی، نمایندگان و دیپلماتهای غربی می گویند، بعید است که ظریف در صورت تماس از «مایک پامپئو» آن را رد کند.

رویترز نوشت: روز سه شنبه گذشته، پامپئو هم در مصاحبه با خبرنگاران نگرانیهای واشنگتن درباره توان برقراری ارتباط و مذاکره با ایران را رد کرد.

وی گفته بود: «کانالهای زیادی هستند که ما می توانیم ارتباط داشته باشیم.»

دیپلماتهای غربی نیز می گویند که عمان، سوئیس و عراق سه کشوری هستند که با هر دو طرف ارتباط دارند و می توانند پیامها را منتقل کنند.

«کیوان خسروی»، سخنگوی شورای عالی امنیت ملی ایران، روز پنج شنبه با اشاره به سفرهای دو مقام آلمانی و عمانی به ایران گفته بود، «سفر مقامات مسئول کشورهای مختلف به ایران افزایش یافته» است که «برخی رسانه ای می شود و پاره ای از سفرها نیز محرمانه می ماند».

وی تاکید کرده بود که برخی از این مقامات از طرف آمریکا سفر می کنند.

سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در کنفرانس خبری در جمع خبرنگاران در واکنش به اظهارات مقامات ایرانی ارسال پیام های محرمانه به ایران از طریق هیئت های آلمانی و عمانی را رد کرد.

«مورگان ارگاتوس»، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره اینکه آیا دولت آمریکا از طریق هیئت های سایر کشورها به ایران پیامی ارسال کرده اند گفت: «فکر می کنم ما پیام هایی که به ایران می دهیم را خیلی علنی گفته ایم.»

ارگاتوس یادآوری کرد وزیر خارجه آمریکا در جلسه استماع کنگره، سفر به بغداد و سفر بروکسل نظرات خود درباره ایران را مطرح کرده است.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی آمریکا گفت: «خیلی علنی گفته ایم که می خواهیم طرف هایی که منفعتی در این میان دارند -هر کسی که باشد- از ایران بخواهند از این رفتارهای تنش آمیز بکاهد.»

با این حال رویترز به نقل از یک مقام آمریکایی که نخواسته نامش فاش شود گزارش داد، «روز سوم ماه مه(13 اردیبهشت)، زمانیکه آمریکا از طریق گزارشهای اطلاعاتی قوی متوجه طرح ایران برای حمله به منافع آمریکا شده بود، از طریق یک طرف سوم پیامهایی به ایران ارسال کرد..»

ژنرال ژوزف دانفورد رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا نیز روز 8 ماه مه به نمایندگان کنگره گفته بود پیامهایی(به ایران) ارسال شد تا مطمئن شویم که ایران متوجه شود ما تهدیدها را تشخیص داده ایم.

به گزارش رویترز، «مایکل والتز» نماینده آمریکایی در این زمینه گفت: دانفود به نمایندگان پشت درهای بسته گفت که یک پیام به قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس ایران، ارسال کرده است..

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha