قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۹۲۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

درک پاتوبیولوژی آسم و اختلالات آن توسط برگزیده جشنواره خوارزمی

محققان با مطالعه سلولی و مولکولی بیماری آسم، در صدد هستند درمان های مفیدی برای این بیماری مشخص کنند.

درک پاتوبیولوژی آسم و اختلالات آن توسط برگزیده جشنواره خوارزمی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، پروفسور استفان هولگیت، موفق به کسب رتبه گروه تخصصی علوم پزشکی در بخش پژوهش های بنیادی سی و دومین جشنواره بین المللی خوارزمی با عنوان طرح «درک پاتوبیولوژی آسم و اختلالات مرتبط» از کشور انگلستان شد.

با مطالعات سلولی و مولکولی در مورد بیماری آسم، اهداف درمانی نوینی برای این بیماری مشخص می شود. افزایش مرگ ناشی از آسم در دهه های ۸۰-۱۹۷۰ به دلیل استفاده بیش از حد از بتا اگونیست های گشاد کننده های برونش موجب شد تا پروفسور استفان هولگیت تحقیقات وسیعی را در زمینه شناخت مکانیسم های آسم و زمینه های درمانی جدید آغاز کند.

وی ژن عامل ایجاد التهابات و همچنین تغییرات ساختاری در بافت های راه های تنفسی در بیماری آسم را کشف کرده و نقش اپیتلیوم راه های هوایی در این فرایندها را مشخص کرده است.

از جمله دستاوردهای هولگیت در این مسیر شامل شناخت نقش «ماست سل ها» در بیماری آسم انسانی و ارتباط فعالیت ماست سل ها و فراخوانی لوکوسیت ها (به خصوص ائوزینوفیل و لنفوسیت Thelper۲) به محل راه های هوایی، شناخت اپی تلیوم به عنوان عامل مهم و اصلی در پاتولوژی آسم و نقش آن در ایجاد التهاب مزمن و حاد و همچنین تغییرات ساختاری در راه های هوایی در بیماری آسم مزمن مشخص نمودن نقش اپی تلیوم برونش به عنوان یک پاسخ زخم مزمن اپی تلیوم که نه تنها به افزایش التهاب مرتبط است بلکه به افزایش حساسیت سایر موارد مانند عفونت های ویروسی و آلودگی های هوایی نیز مرتبط است.

فعالسازی واحدهای تروفیک مزانشیم اپی تلیال مشابه آنچه که در مورفوژنزیس ریه جنین رخ می دهد نیز موجب ایجاد و تداوم التهاب مزمن در راه های هوایی و تغییرات ساختاری بافتی می شود.

کشف برگشت پذیری تغییرات ساختاری در راه های هوایی با مشخص شدن مهار ADAM۳۳ به عنوان یک فرصت درمانی جدید برای ایجاد تغییر در تاریخ درمان آسم انسانی رقم خورد.

شناسایی نقش ویروس ها به ویژه رینوویروس در علل تشدید آسم، کشف نقص در تولید اینترفرون بتا توسط اپی تلیوم در بیماری آسم که منجر به تشدید آسم ویروسی می شود. این کشف منتهی به توسعه اینترفرون بتا استنشاقی در درمان تشدید آسم ویروسی شد که در حال حاضر در مراحل کارآزمایی بالینی قرار دارد.

پروفسور هولگیت عضو شورای پژوهشی، پزشکی و بالینی دانشکده پزشکی دانشگاه ساوت همپیتون است و به عنوان استاد بالینی ایمونوفارماکولوژی در آن دانشکده فعالیت می کند.

وی پس از اتمام تحصیلات پزشکی خود در لندن، برای کسب مهارت در زمینه بیماری های آلرژیک دو سال در دانشکده پزشکی هاروارد فعالیت کرد. سپس در سال ۱۹۸۰ به ساوت همپیتون بازگشت و یک گروه تحقیقاتی که در زمینه فرآیندهای عفونی ناشی از آسم و بیماری های مرتبط با آن فعالیت می کردند، تشکیل داد.

وی چندین افتخار و جایزه بین المللی کسب کرد از جمله جایزه پل اهرلیخ از آکادمی آسم، آلرژی و ایمونولوژی بالینی، جایزه تشخیص جامعه قفسه سینه در زمینه پیشرفت های علمی، جایزه ویلیام فرانکلند برای آلرژی بالینی و مدال انجمن قفسه سینه بریتانیا و دارای بیش از یک هزار مقاله است.

منبع مهر
ثبت نظرات
captcha