پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۸۰۰۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

فاز اول بازپیرائی جلوخان آرامگاه فردوسی به بهره برداری رسید

آیین بهره برداری از فاز اول بازپیرائی جلوخان آرامگاه فردوسی با حضور مسؤولان شهری و استانی خراسان رضوی برگزار شد.

فاز اول بازپیرائی جلوخان آرامگاه فردوسی به بهره برداری رسید

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از مشهد، شهردار مشهد عصر امروز در آیین بهره برداری از فاز اول بازپیرائی جلوخان آرامگاه فردوسی که در محل آرامگاه حکیم توس برگزار شد، گفت: امروز پس از مدت ها مهجوریت آرامگاه فردوسی، قطعه اول پازل ساماندهی جلوخان فردوسی که عملیات آن طی مدت 6 ماه اجراشده بود، به بهره برداری رسید.

محمدرضا کلایی ادامه داد: امید است در ادامه بتوانیم ظرفیت هایی که در توس است و آن چیزی که در ذهن ایرانیان نقش بسته، را پاس بداریم و اقدامی عملی انجام دهیم.

شهردار مشهد تأکید کرد: امیدواریم همشهریان از این فضای خوب لذت ببرند و ما بتوانیم با توسعه این حوزه ها حق ادب فارسی را به جای آوریم.

به تعهد خود برای احیای منطقه تاریخی توس پایبند هستیم

 مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی نیز بابیان اینکه امروز با اهتمام ملی برای یک موضوع ملی گرد هم آمدیم، افزود: به تعهد خود در خصوص احیای منطقه تاریخی توس پایبند هستیم و بدون وقفه از هیچ کوششی فروگذار نخواهیم کرد.

ابوالفضل مکرمی فر بیان کرد: با تفاهمی که در این راستا با شهرداری صورت گرفته استمرار این فعالیت را تا دروازه کشف رود خواهیم داشت، همچنین اداره میراث استان اجرای برج باروی توس به طول 7 هزار متر را بر عهده دارد.

ساماندهی توس از دغدغه های رهبری و سایر هم زبانان است

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد  و سرپرست معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد نیز پروژه جلوخان فردوسی را دارای ویژگی های خاص و منحصربه فردی عنوان کرد.

خلیل الله کاظمی تشریح کرد: در سال ۹۱ محدوده توس جزو محدوده شهرداری مشهد شد اما قبل از آن بنا به دلایل مختلف  میراث فرهنگی استان عملیات اجرایی انجام نشده است.

وی اضافه کرد: سال گذشته با تلاش کمیسیون ویژه توس، اعتباری به این منظور در نظر گرفته شد و در ۲۸ شهریور ۹۷ عملیات اجرایی آن آغاز شد.

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد بابیان اینکه ساماندهی توس از خواسته ها و دغدغه های زائران و هم زبانان است، ادامه داد: مقام معظم رهبری هم  در سال 75 در جریان سفرشان این وضعیت نابسامان را با دست خط خودشان مرقوم نمودند.

کاظمی ویژگی دیگر این پروژه را هماهنگی و همکاری بین بخشی شهرداری و میراث فرهنگی دانست و افزود: به دلیل ثبت جهانی این ارتباط باید برقرار می شد و در چارچوب طرح مصوب نیز به اجرا می رسید تا خلائی در آن ایجاد نشود.

وی با اشاره به اختصاص اعتبار حدود 10 میلیارد تومانی برای این پروژه، گفت: نکته سوم وضعیت اجرایی این پروژه است، فازی که امروز بهره برداری می شود ۳.۱ هکتار مساحت دارد که دارای چند ویژگی است.

معاون حمل ونقل و ترافیک شهرداری مشهد یادآور شد: در حدود 2 هکتار از این فضا نمادی از باغ های ایرانی و همسان با مجموعه داخل آرامگاه است، و آب نمای 70 متری و 50 صندلی سنگی در نقاط مختلف این مجموعه قرار دارد.

کاظمی بابیان اینکه ۲۰ هزار متر سنگ در آن کارشده ، ابراز کرد: بالغ بر ۱۵ هزار مترمربع آن با دست کنده کاری شده است و ۱۰ هزار مترمربع تأمین فضای سبز و روشنایی شده است.

مطالبه برای ثبت جهانی توس

رئیس کمیسیون ویژه توس شورای اسلامی شهر مشهد نیز به قرارگیری دو مجسمه فاخر در مسیر آرامگاه فردوسی اشاره کرد و گفت: این جریان ادامه خواهد داشت، در جلوخان 6 موقعیت برای نصب مجسمه وجود دارد.

سید مسعود ریاضی با تأکید بر مطالبه ثبت جهانی توس با صدای بلند، افزود: بسیاری از اماکن فاخر ثبت جهانی شده اند اما این امر برای توس انجام نشده است.

وی متذکر شد: امید است تهیه و تصویب طرح های شهری زودتر صورت گیرد چراکه اقدام شایسته ای است.

گفتنی است، پیش ازاین مراسم با حضور مسؤولان استانی و شهری از یادمان های دائمی «رستم و رخش» و «نبرد رستم و اژدها» رونمایی و آرامگاه فردوسی گل باران شد.

انتهای پیام/ 70063

منبع فارس
ثبت نظرات
captcha