پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۷۱۷۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

استاد دانشگاه مریلند:دولت ترامپ در پی مصالحه با ایران نیست

نیویورک مدیر مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی دانشگاه مریلند گفت: تصمیم دولت ترامپ برای خروج از برجام بازتاب اعتقادشان به این است که آمریکا نیازی ندارد و نباید با ایران در برنامه هسته ای یا هر موضوع سیاسی دیگر مصالحه کند.

استاد دانشگاه مریلند:دولت ترامپ در پی مصالحه با ایران نیست

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، نانسی گالاهر روز پنج شنبه در پاسخ به این سوال که دولت ترامپ با خروج از برجام و اقدامات پس از آن چه هدفی را دنبال می کند، این مطلب را مطرح کرد.
دونالد ترامپ هجدهم اردیبهشت ماه سال 1397، در اقدامی یکجانبه اعلام کرد آمریکا از توافق بین المللی هسته ای ایران که مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل متحد هم قرار دارد، خارج می شود.
به دنبال این تصمیم، در دو دوره 90 و 180 روزه تحریم هایی که به موجب برجام اسقاط شده بود را بازگرداند و تحریم های شدید دیگری را متوجه مردم ایران کرد.
استاد امنیت بین الملل و سیاست اقتصادی دانشگاه مریلند افزود: جان بولتون (مشاور امنیت ملی ترامپ) همواره با هرگونه توافق دیپلماتیک یا قانونی با یک دشمن بالقوه که به طور کامل به درخواست های آمریکا اعتنا نمی کند، مخالف است.
گالاهر خاطرنشان کرد: آنها از توافقی با ایران حمایت خواهند کرد که هرگونه فعالیت کاربری های دوگانه برای همیشه تحت شدیدترین بازرسی های سرزده، ممنوع شود.
وی اضافه کرد: بولتون و پمپئو (وزیر خارجه آمریکا) به این هم رضایت نخواهند داد؛ آنها می خواهند تغییرات بسیار بزرگی را در موضوعات دیگر همچون شروط 12 گانه پمپئو انجام دهند.
مدیر مرکز مطالعات سیاسی و بین المللی با بیان اینکه "هنوز اهداف واقعی دولت ترامپ روشن نیست"، اظهار کرد: با این حال، انتظار ندارم رویکرد فعلی آنها، ایران را به این رهنمون سازد که ایده ترامپ برای توافق هسته ای بهتر، موافقت با شروط پمپئو یا دموکراسی سکولار را بپذیرد.
گالاهر درباره گام های جمهوری اسلامی ایران برای پایان دادن به محدودیت های برجامی اظهار کرد: من مطمئن هستم این برای ایران بسیار وسوسه آور است که به استراتژی "اقدام متقابل" با آمریکا بازگردد به گونه ای که به هر قدمی که از سوی آمریکا برداشته می شود و ایران نمی پسندد، پاسخی دهد که آمریکا نپسندد.
وی خاطرنشان کرد: این اقدام، می تواند به راحتی ایران را به انجام چیزهایی رهنمون سازد که در غیر این صورت آن را انجام نمی داد، تنها برای اینکه به آمریکا نشان دهد که با تاکتیک های فشارهای غیرسازنده آن مخالف است.
این استاد دانشگاه مریلند درباره احتمال خروج ایران از پیمان منع گسترش سلاح اتمی (ان پی تی) هم گفت: به نظر من، خروج از ان پی تی یا برداشتن گام های دیگر به سوی گسترش سلاح های اتمی، بزرگترین اشتباه برای ایران خواهد بود چرا که ادعاهای ایران را مبنی بر نخواستن سلاح های اتمی و این که به طور اخلاقی علیه آنها ممنوعیت دارد، غیر مسموع می کند.
گالاهر درباره چگونگی حفظ برجام هم گفت: طرف های دیگر برجام باید با ایران از طریق کمیسیون مشترک و فرایندهای دیگری که انتظارات هر طرف را مشخص می کند، کار کنند تا گام های برداشته شده از سوی آمریکا سخت، هزینه بر و غیرممکن شود.
وی تصریح کرد: اگر همه طرف ها به تعهداتی که خودشان ایجاد کرده اند، به طور کامل عمل کنند، می تواند در مقابل توانایی آمریکا برای متقاعد کردن کشورهای دیگر به منظور تنبیه کردن ایران به وسیله نقض برجام، مانع ایجاد کنند.
رئیس جمهوری اسلامی ایران روز چهارشنبه از توقف فروش اورانیوم غنی شده و آب سنگین از 60 روز دیگر خبر داد و گفت: اگر اروپایی ها در این مدت به جبران بپردازند ما هم به شرایط امروز برمی گردیم وگرنه دو اقدام دیگر را در پیش می گیریم.
روحانی افزود: از آغاز توافق برجام دشمنان ایران با این توافق مخالف بودند؛ یعنی تندروهای آمریکا، صهیونیست ها و ارتجاع منطقه. همه آنهایی که ضد برجام بودند، ضد هم ایران هم بودند و امروز هم هستند.البته انتقاد غیر از ضدبرجام بودن است.
وی ادامه داد: هرکس می تواند درمورد هر موضوعی منتقد باشد و نقد کند و این حق همه مردم است اما دشمنی با برجام مخصوص صهیونیست ها، ارتجاع و تندروهای آمریکا بود.
رئیس جمهوری اسلامی ایران یادآور شد: برجام به نفع منطقه و کل جهان و به ضرر دشمنان ایران بود، از این رو آنها همه توان خود را از سال 93 تا امروز به کار گرفتند تا این بنای شکوهمند را ویران کنند و فرو بریزند.
اروپام*1429

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha