پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۶۸۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

حضور «آمریکا و عربستان» در جایگاه اول و سوم هزینه کنندگان تسلیحاتی در جهان

گزارش جدید موسسه «سپیری» از هزینه 649 میلیارد دلاری آمریکا و 6 .67 میلیارد دلاری عربستان سعودی در سال 2018 حکایت دارد.

حضور «آمریکا و عربستان» در جایگاه اول و سوم هزینه   کنندگان تسلیحاتی در جهان
موسسه «سیپری» (موسسه بین المللی پژوهش های صلح استکهلم) مستقر در سوئد، در جدیدترین گزارش خود «آمریکا» را به عنوان «کشور نخست جهان» در سال 2018 از حیث هزینه های دفاعی برشمرد.

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین،  خبرگزاری «یونایتدپرس اینترنشنال» دوشنبه در این باره نوشت که «آمریکا» در سال 2018 ،649 میلیارد دلار صرف هزینه های دفاعی کرده و بعد از آن «چین» با 250 میلیارد دلار و «عربستان سعودی» با 6 .67 میلیارد دلار درجایگاه دوم و سوم قرار دارند.

بر این اساس، «هند» با 66 میلیارد دلار و «فرانسه» با حدود 64 میلیارد دلار در رتبه های  چهارم و پنجم و سرانجام «روسیه» با 61.4 میلیارد دلار در رتبه ششم قرار دارد.

به گزارش موسسه سیپری، در حالی که روسیه در سال 2006 در صدر پنج کشور پرهزینه در امور دفاعی قرار داشت، اما بتدریج هزینه های دفاعی روسیه به ویژه از سال 2016 به بعد کاهش یافته است.

با توجه به برآورد این موسسه تحقیقاتی، هزینه های دفاعی آمریکا افزایش 4.6 درصدی را نشان می دهد و پیش بینی ها از تداوم سرمایه گذاری این کشور بر امور دفاعی حکایت دارد.

 در این گزارش به افزایش هزینه های دفاعی کشورهای اروپای مرکزی چون اوکراین، بلغارستان، رومانی، لیتوانی و لتونی اشاره شده است.

 این موسسه سوئدی در گزارش قبلی خود نیز  ضمن اشاره به صادرات انواع جنگ افزارهای ساخت آمریکا به نقاط مختلف جهان،  «غرب آسیا» را مقصد بیش از یک سوم تجارت تسلیحاتی در جهان خطاب کرد و نوشت، عربستان سعودی بزرگترین واردکننده جنگ افزار در جهان بین سال های 2014 تا 2018 بوده است.

 

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha