قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۶۵۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اختلاف امارات و روسیه بر سر گسترش همکاری های فضایی

مسکو کمتر از چند ماه تا اعزام نخستین فضانورد اماراتی از سوی روسیه به فضا، اختلافات سرمایه گذاران عرب با روسیه آشکار شده است چرا که نمی دانند در صورت سرمایه گذاری در طرح های روسی عملا چه چیزی بدست خواهند آورد.

اختلاف امارات و روسیه بر سر گسترش همکاری های فضایی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، از مسکو، رسانه های روسی خبر می دهند که اماراتی ها با سرمایه گذاری برای مدرن سازی سکوی پرتاب موشک «گاگارینسکی استارت» در پایگاه فضایی بایکانور روسیه در قزاقستان مخالفند.
این مخالفت در حالی اعلام شده است که پیشتر رسانه ها گزارش داده بودند قزاقستان و امارات برای مشارکت در این طرح ابراز تمایل کرده اند و مذاکرات از حدود یک سال پیش استارت خورده است.
یک مقام پایگاه فضایی بایکانور به خبرگزاری ریانووستی روسیه در این باره گفته است: امارات تاکنون با سرمایه گذاری در نوسازی سکوی پرتاب موشک گاگارینسکی استارت در پایگاه بایکانور برای پرتاب موشک های فضاپیمای سایوز-2 موافقت نکرده است.
پیشتر شرکت دولتی فضایی «روس کاسموس» روسیه به ضرورت نوسازی سکوی پرتاب موشک «گاگارینسکی استارت» در بایکانور اشاره کرده بود تا از آن بتوان موشک های سایوز-2 پرتاب کرد.
شنیده می شود روس کاسموس با توجه به تامین نشدن هزینه پروژه، طرح فعال سازی سکوی پرتاب موشک گاگارینسکی استارت را کنار گذاشته است چرا که هنوز روس ها و اماراتی ها در مورد این طرح به توافق نرسیده اند.
رسانه های روسی می گویند که کارشناسان اماراتی که تامین کننده اصلی برنامه نوسازی سکوی گاگارینسکی استارت به حساب می آیند معتقدند که این طرح بسیار گرانقیمت و هزینه بر است.
دو مقام شرکت روس کاسموس نیز بدون ذکر نام به گرانبها بودن این طرح اشاره کردند و گفته اند که امارات هنوز بطور کامل نمی دانند که با چنین سرمایه گذاری بزرگی چه چیزی به دست می آورند.
به گفته یکی از مقامهای روس، موضوع سرمایه گذاری 3 میلیارد روبلی (معادل 46 میلیون و 153 هزار دلار) در مدرن سازی سکوی پرتاب موشکی در پایگاه فضایی بایکانور مطرح است و رایزنی ها در این خصوص جریان دارد.
به گفته یک مقام پایگاه فضایی بایکانور که نامی از او نیز برده نشده است، پاییز آینده که یک فضانورد امارات با فضاپیمای سایوز ام.س-15 به فضا پرتاب می شود بهترین زمان برای کسب توافق با اماراتی ها خواهد بود.
در همین حال به گفته یک مقام شرکت روس کاسموس، مذاکرات در خصوص نوسازی سکوی پرتاب موشک بین روسیه و امارات جریان دارد و گروه کاری تشکیل شده گزینه های مختلف اجرای طرخ ازجمله مسائل مالی آن را بررسی می کند.
درصورت تامین مالی این طرح، سکوی گاگارینسکی استارت نوسازی خواهد شد و تمام مراحل از نیم سال تا دو سال ممکن است بطول بیانجامد.
در زمان نوسازی، پرتاب های فضایی از بایکانور از سکوی پرتاب 31 انجام خواهد گرفت.
نوسازی سکوی 31 در بایکانور در سال های 2004 و 2005 انجام گرفت و بیش از دو سال بطول انجامید.
به احتمال زیاد در صورت تصمیم گیری برای نوسازی سکوی گاگارینسکی استارت، مراحل نوسازی حدود دو سال بطول خواهد انجامید.
فضاپیمای سایوز-2 که فضاپیمای جدیدی است برخلاف فضاپیماهای سایوز که از سکوی گاگارینسکی استارت بایکانور به فضا پرتاب می شود، دیجیتالی است.
برای پرتاب این فضاپیما نیاز به جایگزین سازی سیستم الکترونیکی وجود دارد و تمام شبکه های کابلی پایگاه فضایی بایکانور باید عوض شود.
برای اینکه فضاپیماهای با ماهواره های بیشتر از سکوی پرتاب گاگارینسکی استارت در بایکانور بتوان پرتاب کرد نیاز به سیستم پرتاب کننده بزرگتر وجود دارد و برای این منظور لازم است که اقدامات گسترده و بلندمدت برای نوسازی سیستم های آن صورت گیرد.
اروپام*391**1346*

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha