قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۶۴۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

۱۳میلیون جوان مجرد ایرانی سن مناسب ازدواج را رد کرده اند

چرا جوانان به جای ازدواج به تجرد همیشگی فکر می کنند و اینکه حالا این مجردان چگونه قرار است زندگی شان بگذرد. آماری که منتشرشده نشان می دهد بیش از ۱۳میلیون جوان مجرد ایرانی که در آستانه ازدواج هستند، سن مناسب ازدواج را سپری کرده اند یا در حال سپری کردن این سن هستند.

۱۳میلیون جوان مجرد ایرانی سن مناسب ازدواج را رد کرده اند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، چرا جوانان به جای ازدواج به تجرد همیشگی فکر می کنند و اینکه حالا این مجردان چگونه قرار است زندگی شان بگذرد. آماری که منتشرشده نشان می دهد بیش از ۱۳میلیون جوان مجرد ایرانی که در آستانه ازدواج هستند، سن مناسب ازدواج را سپری کرده اند یا در حال سپری کردن این سن هستند.

اکنون متوسط سن ازدواج دختران ایرانی ۲۵سال و متوسط سن پسران ایرانی ۲۷سال است و البته این آمار در استان های بزرگ مانند تهران بالاتر است‎. ۱۳ میلیون جوان ایرانی در آستانه تجرد قطعی ‏ براساس بررسی های مرکز آمار ایران هست، تجرد قطعی در سال ۱۳۷۵ برای مردان حدود ۱ر۱ درصد و برای زنان ۲ر۱درصد بوده است.

روند افزایشی تجرد قطعی در زنان خیلی بیشتر از مردان بوده به طوری که طی سال های ۱۳۷۵تا ۱۳۹۵ این شاخص برای مردان حدود دو برابر شده اما برای زنان بیش از سه برابر شده است‎.‎ در واقع نسبت تجرد قطعی زنان به حدود 1.6 برابر مردان رسیده است.

البته باید در نظر گرفت که جمعیت شناسی سن بالای ۴۰سال را برای زنان تجرد قطعی می داند. طبق سرشماری سال ۱۳۹۵، ۱۰درصد زنان ۳۵ تا ۳۹ساله کشور مجردند. این در حالی ست که در گروه سنی ۴۰ تا ۴۴ساله 6.8 درصد، در گروه سنی ۴۰ تا ۴۴ساله 6.8درصد و ۵۰ تا ۵۴ساله ها نیز 3.1 درصد مجرد هستند.‏

چرا مجرد می مانیم؟

خیلی ها می گویند شرایط ازدواج برای جوانان فراهم نیست و به همین دلیل آنها تجرد را انتخاب می کنند یا حداقل دیر ازدواج می کنند، اما جامعه شناسی دلایلی غیر از مسائل اقتصادی را در این مساله موثر می داند.

شهلا کاظمی پور جامعه شناس می گوید: «سال ها آمار تجرد قطعی برای زنان ۲درصد و برای مردان ۸ر۱ درصد بود اما پس از انقلاب اسلامی و بعد از افزایش موالید در دهه ۶۰ با توجه به آنکه به لحاظ فرهنگی دختران باید با دهه قبلی خود ازدواج کنند و با توجه به آنکه تعداد پسران دهه ۵۰ بسیار کمتر از دختران دهه ۶۰ بود، برای این گروه مضیقه ازدواج به وجود آمد و مساله تجرد دختران دهه ۶۰ از اواخر دهه ۸۰ خود را نشان داد.

‎در حال حاضر ۸۱هزار نفر مرد ۴۵سال مجرد در کشور داریم این در حالی است که نرخ زنان بالای ۴۰سال مجرد ۴۲۶هزار نفر است، یعنی آمار تجرد قطعی مردان حدود یک پنجم تجرد قطعی زنان است ‎.‎

در دهه ۷۰ با کاهش باروری مواجه شدیم بدین ترتیب دختران دهه ۷۰ کمتر از پسران دهه ۶۰ هستند و این مساله باعث افزایش نرخ ازدواج در میان دختران دهه ۷۰ شده است؛ به طوری که در حال حاضر با افزایش نرخ ازدواج در دختران میان ۱۵ تا ۱۹ساله کشور مواجه هستیم و همین مساله باعث می شود که نرخ تجرد قطعی در آینده کاهش پیدا کند.»‏

طیبه سیاوشی نماینده مجلس درباره دلایل ازدواج نکردن جوانان می گوید: «موضوع مسئولیت پذیری است. این مساله بیشتر در کلان شهرها دیده می شود. باید گفت مباحثی وجود دارد که مربوط به حوزه «مسئولیت پذیری» آنان می شود که در نهایت ازدواج را برای آنان «خطیر و دشوار» می کند. این مساله به حدی سخت و دشوار دیده می شود که جرأت نمی کنند وارد آن شوند ‎. ‏»

امان ا... قرایی مقدم جامعه شناس و استاد دانشگاه می گوید: «جوانان به دلیل عوامل متعددی مخصوصا مسائل اقتصادی نمی توانند به ازدواج تن دهند، در حالی که برای برطرف کردن مسائل عاطفی و جنسی خود نیازمند رابطه با یکدیگر هستند. البته وجود برخی روابط ناسالم و خارج از عرف نیز در این زمینه نباید از نظر دور داشت. مسائل اقتصادی مشکلات ازدواج را چندین برابر می کند.

در حالی که در گذشته، خانواده ها توانایی کمک به فرزندانشان برای ازدواج را داشته اند، امروز اما نه تنها توانایی کمک به فرزندان خود را ندارند، اداره زندگی برای خودشان هم بسیار دشوار است. در حالی که جوانان آینده روشنی برای زندگی خود و مسائل شغلیشان متصور نیستند نمی توانند ریسک ازدواج را بپذیرند و در پی آن مسائل پرخطری مثل کاهش امید به زندگی و انزوا و تنهایی در جامعه به وجود می آید‎.

مجرد ماندن نگرانی دارد؟

واقعیت این است که نگرانی درباره آینده و ترس از تنهایی تبدیل به یکی از موارد اصلی بحث میان دختران ازدواج نکرده یا حتی زنان مطلقه و تنها شده است و بسیاری از زنان برای فرار از این نگرانی و ترس، راه های مختلف، پرهزینه و حتی خطرناک را در پیش می گیرند. البته همین موارد برای مردان نیز صادق است.

از آنجایی که جامعه ما با عرف و رفتارهایی اجتماعی عجین شده و براساس همین رفتارها و عرف ها مردان فرصت، امکان و راه های بیشتری برای تأمین نیازهای خود دارند. عدم ارتقای کاری یکی از پیامدهای مجردماندن مردان است. اتفاقی که به عنوان یکی از ابزارهای قهرآمیز که نتیجه اش تشویق مردان مجرد به ازدواج است در ایران مورد استفاده قرار گرفته؛ ابزاری که کمتر زمانی به نتیجه مورد نظر دست پیدا کرده است.

مجردماندن یک بحران روحی، روانی و حتی جسمانی است. با این حال در جامعه کنونی ما دختران نگرانی بیشتری نسبت به مجردماندنشان دارند. به عبارتی بیشتر دختران به خصوص آنهایی که تصمیم به زندگی منفک از خانواده خود را می گیرند، فارغ از انواع عارضه های جسمی و روحی و روانی نوعی نگرانی از آینده و ترس از تنهایی دارند که نمی توانند با آن کنار بیایند و ممکن است همین نگرانی و ترس در آنها تبدیل به بیماری های دیگری شود.

 

 روزنامه آرمان 

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha