قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۶۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

وزیر علوم تاکید کرد

ضرورت ایجاد تحول گسترده در عرصه آموزش دانشگاه های کشور

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری بر ضرورت ایجاد تحولی گسترده در عرصه آموزش دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور تاکید کرد و گفت: دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی باید علاوه بر تربیت نیروی انسانی به مسائل جامعه نگاه پژوهشگرانه داشته و همچنین به تحولات جهانی توجه داشته باشند و نباید از تغییر و تحولات این عرصه که با شتاب بیشتری روی می دهد، غافل شوند.

ضرورت ایجاد تحول گسترده در عرصه آموزش دانشگاه های کشور

دکتر منصور غلامی، وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در چهارمین همایش ملی آموزش عالی که صبح امروز (دوشنبه) در دانشگاه صنعتی شریف برگزار شد، با تاکید بر اینکه ما در نقطه عطف آموزش عالی کشور قرار داریم، در این رابطه اظهار کرد: در طول ۴۰ سال پس از پیروزی انقلاب اسلامی و همچنین سال های قبل از انقلاب دانشگاه های ما تاریخچه طولانی را پشت سر گذرانده اند. در واقع دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی ما ابتدا با هدف تربیت نیروی انسانی کارشناس در کشور فعالیت کردند و به همین دلیل "آموزش" به عنوان مهم ترین اصل دانشگاه ها محسوب شد.

وی در ادامه خاطر نشان کرد: البته علاوه بر مسائل آموزشی، ماموریت های دیگری نیز برای دانشگاه ها تعریف شد و در حال حاضر دانشگاه ها با توجه به شرایط زمانی و مکانی و همچنین تغییر و تحولاتی که در شیوه های آموزش، فناوری ها و حتی پژوهش به وجود آمد، ماموریت های جدیدی را تعریف و بر اساس آن برنامه ریزی می کنند. چنان که تاکنون توقعات ما در عرصه مسائل آموزشی دانشگاه ها برآورده شده و آنچه را که ما انتظارش را داشتیم در این عرصه رخ داده است و نمی توانیم دستاوردهای حوزه آموزشی را انکار کنیم، همچنین در عرصه پژوهش و فناوری نیز تغییرات و تحولاتی صورت گرفته است و دانشگاه ها نیز همزمان با این تغییر و تحولات برنامه ریزی هایی را آغاز کرده اند و به تناسب با آن دستاوردهای ارزشمندی نیز به دست آمد و افتخارات این حوزه نیز کم نیست.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در بخش دیگری از صحبت های خود، خاطر نشان کرد: آنچه که باید و مورد توجه دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی قرار بگیرد، این است که قطعاً تحولات و تغییرات زیادی در حوزه های مختلف علم و فناوری مراکز آموزش عالی دنیا اتفاق می افتد. ما نیز باید نگاه نقادانه و همچنین توام با حرکت به سمت تحول در عرصه آموزش عالی را پیش روی خودمان قرار دهیم. همان طور که عنوان شد اگر چه در این عرصه اتفاقات خوبی در دانشگاه های کشور رخ داده است، اما ایجاد یک تحول صرفاً با بازنگری در عناوین دروس و همچنین رشته ها اتفاق نخواهد افتاد، چرا که ما با یک سرعت تحول زیادی در دنیا مواجه هستیم و زمان زیادی برای فکر کردن به منظور ایجاد تحول نداریم. لذا باید کاری مستمر و پویا در حوزه آموزش عالی کشور اتفاق بیفتد تا هر آنچه که در دنیا رخ می دهد نیز در کشور ما شکل بگیرد.

وی در ادامه اظهاراتش در این همایش، بر ضرورت استفاده از ظرفیت ها و پتانسیل جوانان و متخصصان و سرآمدان عرصه آموزش عالی به منظور ایجاد یک تحول جدی در این عرصه تاکید کرد و در این باره یادآور شد: با کمک این متخصصان می توانیم حرکت خود را برای ایجاد یک تحول عمیق در آینده شتاب بخشیم. اگر چه مولفه های زیادی برای ایجاد یک تحول لازم است، اما قطعاً استفاده از نظرات متخصصان و کارشناسان در این زمینه بسیار تاثیرگذار است.

به گفته دکتر غلامی، آموزش دانشجویان در مراکز آموزش عالی باید با یک نگاه آینده نگرانه، تحولی و گسترده صورت بگیرد، چرا که رها کردن حوزه آموزش صرفاً با تکیه بر تجربه و سلایق شخصی و … از دست دادن فرصت است. امیدوار هستیم در برنامه های دانشگاه ها حوزه آموزش به عنوان یک نقطه عطف مورد توجه مسئولان قرار بگیرد تا بتوانیم به هدف مورد نظر دست یابیم.

وی در ادامه تاکید کرد: برای ایجاد تحول در حوزه آموزشی و دانشگاه ها علاوه بر اینکه باید یک برنامه کلان ملی داشته باشیم، باید در درون دانشگاه ها نیز برنامه ای در این راستا تدوین شود و در نهایت، محور مشترکی ایجاد شود و بر اساس آن برنامه ریزی های لازم صورت بگیرد تا بتوانیم به آموزش های هدفمند برسیم تا فارغ التحصیلان ما صاحب نگاهی به آینده باشند.

دکتر غلامی خاطر نشان کرد: حل مسائل جامعه که بخشی از آن توسط پژوهش و مساله یابی صورت می گیرد، نیز یکی دیگر از مسائلی است که باید مورد توجه دانشگاه ها قرار بگیرد تا فارغ التحصیلان ما در نهایت نگاه کارشناسانه و مساله محوری داشته باشند تا بتوانند بعد از دوره تحصیلات دانشگاهی در سطح جامعه اثرگذار شوند.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری ما در جهانی قرار گرفته ایم که ارتباطات بسیار نزدیک است و فضای انتقال مباحث کارشناسی نیز با سرعت بالاتری اتفاق می افتد. بنابراین حضور افکار و اندیشه های مختلف در فضاهای جهانی بسیار ضروری است. لذا تعریف جایگاه ها در حوزه آموزش عالی هم باید مورد توجه مسئولان قرار بگیرد، چرا که ما استعدادهای زیادی در بین دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاهی داریم که به عنوان شاخص توانمندی آموزش عالی محسوب می شوند و باید از این توانمندی ها استفاده شود.

وی در بخش دیگری از این همایش، با اشاره به اینکه در حوزه تحصیلات تکمیلی باید علاوه بر تربیت کارشناس، دیدگاه های حوزه پژوهش را نیز در بین آنها ترویج دهیم، در این باره توضیح داد: تربیت پژوهشگر بخش بسیار مهم وظایف دانشگاه ها محسوب می شود و دانشجویان باید نگاه پژوهش محوری داشته باشند تا بتوانند نقش بیشتری را ایفا کنند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha