قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۵۲۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

سازمان ثبت اسناد واملاک:

هفت نشان جغرافیایی با ثبت بین المللی به صاحبانش اعطا شد

تهران هفت نشان جغرافیایی ثبت بین المللی شده ازطریق نظام لیسبون باهمکاری مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد واملاک کشور، معاونت صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) طی مراسمی به صاحبان این صنایع اعطا شد.

هفت نشان جغرافیایی با ثبت بین المللی به صاحبانش اعطا شد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، ازسازمان ثبت اسناد و املاک کشور، دراین مراسم که به مناسبت 26 آوریل روز جهانی مالکیت معنوی در محل سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد، 7 رشته و اثر شامل مینای اصفهان، ورنی مغان، آبگینه تهران، گلیم هرسین، منبت آباده، زیلوی میبد و نازک کاری چوب سنندج در حوزه بین المللی موفق به اخذ نشان جفرافیایی شدند.
محمد حسن کیانی رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور دراین مراسم اظهار داشت: فعالیت های سازمان ثبت به عنوان مرجع ملی مالکیت معنوی و نماینده جمهوری اسلامی ایران در سازمان جهانی مالکیت معنوی همه ساله برنامه های مهمی را در رابطه با توسعه این امر با توجه به عضویت در کنوانسیونها، پروتکل ها و معاهدات بین المللی مربوطه و بسط حمایت های حقوقی در ابعاد ملی و بین المللی به انجام می رساند.
وی گفت: کشور ما دارای محصولات متنوعی در صنایع دستی از قبیل فرش و گلیم و تولیدات کشاورزی از قیبل زعفران و پسته است که کیفیت و شهرت این محصولات وابسته به شرایط و خصوصیات قلمرو تولید آنهاست و باید حمایت های حقوقی لازم ازآنها در عرصه های ملی و بین المللی صورت گیرد.
کیانی افزود: در حال حاضر 147 نشانه جغرافیایی در حوزه داخلی به ثبت رسیده که 61 نشانه از این تعداد در سیستم لیسبون نیز ثبت شده اند منتها با توجه به اینکه تا کنون 29 کشور عضو موافقت نامه لیسبون برای حمایت از علائم منبع و ثبت بین المللی آنها شده اند لذا برای حمایت بیشتر از محصولات کشورمان در کشورهای هدف باید از سایر ظرفیتهای حقوق مالکیت معنوی در عرصه بین المللی نیز بهره گیری شود.
رئیس مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور همچنین باتشریح اهداف پروژه «توانمندسازی محیط مالکیت معنوی در زمینه تقویت رقابت پذیری کسب و کار از طریق علائم تجاری، طرح های صنعتی و نشانه های جغرافیایی » با مشارکت سازمان جهانی مالکیت معنوی، ابراز امیدواری کرد که هرچه بیشتر با حمایت از دارایی های فکری کشور بتوان در جهت تجاری سازی آنها در سطح بین المللی اقدام نمود.
پویا محمودیان معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی نیز در این مراسم گفت: ایران به عنوان سومین کشور تولید کننده صنایع دستی از لحاظ تنوع در دنیا و اولین کشور از لحاظ ثبت شهرها و روستاهای جهانی در دنیا در حوزه صنایع دستی با ثبت هشت شهر و دو روستا شناخته می شود.
وی افزود: 31 استان ما با ظرفیت های بسیار زیاد در حوزه صنایع دستی در پهنه وسیع ایران با پراکندگی محصولات در این عرصه در دنیا می درخشند لذا با توجه به این حجم از آثار، برای دریافت نشان ملی، نشانه های ملی و بین المللی جغرافیایی تمامی توان خود را به کار گرفته ایم و این مهم بدون همکاری های موثر سازمان ثبت اسناد و املاک کشور محقق نمی شد.
محمودیان با اعلام اینکه در حوزه صنایع دستی 40 پرونده موفق به اخذ نشان جغرافیایی ملی شده و 21 پرونده نیز در دست بررسی است، افزود: بسیاری از شهرهایی که نامشان در لیست نشان جغرافیایی بین المللی دیده می شود، موفق شده اند نام شهر جهانی را هم از آن خود کنند، به عنوان مثال آباده شهر جهانی منبت، اصفهان شهر جهانی صنایع دستی، میبد شهر جهانی زیلو و سیرجان به عنوان شهر جهانی گلیم شیرکی پیچ شناخته می شوند و از طرفی نشان جغرافیایی را هم به خود اختصاص داده اند که این از ظرفیت بی پایان صنایع دستی حکایت دارد.
در این مراسم همچنین اصفهانی نژاد مشاور دفتر منطقه ای آسیا و اقیانوسیه و جولیو زانتی از کارشناسان سازمان جهانی مالکیت معنوی (وایپو) نیز به تشریح همکاری های وایپو و مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در راستای ارتقاء حقوق مالکیت معنوی از طریق تجاری سازی و تولید ثروت از این حقوق پرداختند.
گفتنی است هیئت سازمان جهانی مالکیت معنوی تا دهم اردیبهشت ماه به منظور اطلاع رسانی عمومی پروژه توانمندسازی محیط مالکیت معنوی و تبیین اهمیت آن و همچنین ارائه آموزش های تخصصی در راستای ظرفیت سازی در زمینه بازاریابی، بسته بندی و تبلیغات در محل مرکز مالکیت معنوی سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به برگزاری کارگاهها و سمینارهای آموزشی خواهند پرداخت.
اجتمام*3229*1095*1193

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha