قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۴۷۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

نماینده پوتین: حضور ایران در سوریه قانونی است / تهران به وعده های خود عمل کرده

نماینده ویژه پوتین در امور سوریه تأکید کرد، تشکیل احتمالی گروه کاری درباره خروج نظامیان خارجی از سوریه ارتباطی به حضور قانونی مشاورین نظامی ایرانی ندارد و مقامات تهران به وعده خود درباره عدم حضور در مناطق مرزی "بلندی های جولان" عمل کرده اند.

نماینده پوتین: حضور ایران در سوریه قانونی است / تهران به وعده های خود عمل کرده

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، نماینده ویژه پوتین در امور سوریه تأکید کرد، تشکیل احتمالی گروه کاری درباره خروج نظامیان خارجی از سوریه ارتباطی به حضور قانونی مشاورین نظامی ایرانی ندارد و مقامات تهران به وعده خود درباره عدم حضور در مناطق مرزی "بلندی های جولان" عمل کرده اند.

به گزارش تسنیم، "الکساندر لاورنتیف" نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه در گفت وگو با خبرگزاری «نووستی» اعلام کرد که مسکو امکان تشکیل گروه کاری درباره خروج نیروهای نظامی خارجی از خاک سوریه را بعید نمی داند، ولی این مسئله ارتباطی به حضور نظامیان ایرانی ندارد.

وی در پاسخ به سؤالی در باره امکان تشکیل چنین گروه کاری با مشارکت کشورهای همسایه سوریه، ازجمله اسرائیل، توضیح داد: «ما معتقدیم که چنین گروه کاری مسلماً می تواند تشکیل شود، البته نه به منظور تأثیرگذاری یا کمک کردن به خروج نظامیان ایرانی از سوریه. نظریه تشکیل این گروه در راستای کمک به حل وفصل اوضاع در سوریه و به خصوص خارج شدن نیروهای نظامی خارجی از خاک این کشور است».

لاورنتیف افزود: «البته در این رابطه هنوز مشکلات متعددی وجود دارد، برای اینکه در خاک سوریه نیروهای خارجی، از جمله ایرانی، هستند که حضورشان قانونی است و مشاورین و کارشناسان نظامی ایرانی برای کمک به ارتش سوریه و به دعوت مقامات دمشق در این کشور حضور دارند. ولی حضور نظامیان آمریکایی، فرانسوی و برخی نیروهای خارجی دیگر در سوریه، غیرقانونی است».

این دیپلمات روس یادآور شد: «این در حالی است که هیچ کس چنین حقی را به این نیروهای نظامی خارجی نداده است، نه دولت قانونی سوریه و نه شورای امنیت سازمان ملل، و به همین دلیل حضور آنها در خاک سوریه غیرقانونی است».

نماینده ویژه پوتین همچنین تأکید کرد که ایران، به رغم تصمیم "دونالد ترامپ" رئیس جمهوری آمریکا درباره به رسمیت شناختن حاکمیت اسرائیل بر بلندی های جولان، همچنان به وعده خود عمل کرده و تاکنون نظامیان ایرانی حاضر در سوریه به خطوط مرزی سوریه ــ اسرائیل در منطقه جولان نزدیک نشده اند.

لاورنتیف در پاسخ به سؤالی درباره اینکه تصمیم دولت آمریکا درباره وضعیت "بلندی های جولان" چه تأثیری بر حضور نظامیان ایرانی در سوریه گذاشته، گفت: «ما پیش از این با دوستان ایرانی مان به توافق رسیده بودیم که واحدهای نظامی خاصی (متشکل از نیروهای دولتی سوریه و پلیس نظامی روسیه) در خطوط مرزی در منطقه بلندی های جولان حضور داشته باشند تا امنیت منطقه و کاهش تنش جنوبی را تأمین کنند که منطقه ای معادل 75 الی 80 کیلومتر را شامل می شود و نظامیان ایرانی برای اطمینان خاطر همسایگان سوریه، در این منطقه فعالیتی نداشته باشند و مقامات تهران، به رغم اقدام یکجانبه طرف آمریکایی، همچنان به توافقات صورت گرفته در این رابطه و وعده خود عمل می کنند».

این خبرگزاری در ادامه یادآور شده، در پایان سفر اخیر "بنیامین نتانیاهو" نخست وزیر اسرائیل در ماه فوریه سال جاری از توافقاتی درباره تشکیل گروه مشترک چندجانبه درباره خروج نیروهای نظامی خارجی از سوریه سخن گفت. "ولادیمیر پوتین" رئیس جمهوری روسیه بعد از آن یادآور شد که چنین نظریه ای وجود دارد که به حل وفصل نهایی اوضاع در سوریه پس از پیروزی کامل بر تروریست ها بپردازد.

رسانه های گروهی اسرائیلی نوشته اند که نتانیاهو به رهبران روسیه و آمریکا اصولی را برای حل وفصل مناقشه در سوریه، از جمله درباره خروج نظامیان خارجی از این کشور پیشنهاد داده است. مقامات کرملین این مسئله را تکذیب کرده اند که نتانیاهو «طرحی به روی کاغذ» درباره سوریه به روسیه ارائه داده باشد، البته یادآور شدند که در جریان دو سفر اخیر نتانیاهو به مسکو، دو طرف به طور دقیق روند اوضاع در سوریه را مورد بررسی قرار دادند.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha