پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۴۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

خطر سرچ اطلاعات سلامت در اینترنت

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان از انباشت انبوه اطلاعات نادرست و غیرعلمی در فضای مجازی و برخی باورهای نادرست در فضای واقعی به عنوان یکی از تهدیدات سلامت مردم، در جامعه امروز نام برد.

خطر سرچ اطلاعات سلامت در اینترنت

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دکتر نوید دانایی اظهار کرد: برخی اعتقادات خرافی در جامعه، محتوای نادرست و جست وجوی اطلاعات از فضای اینترنت به عنوان یک منبع جست وجوی اطلاعات سلامت می تواند سلامت مردم را در بلندمدت با مشکل مواجه کند.

وی با بیان اینکه بخشی از این اطلاعات، اطلاعات درستی است افزود: مردم نباید به همه این اطلاعات اعتماد کنند چرا که بخشی از آنها نیز نادرست است.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی سمنان ادامه داد: گاهی برخی از این اطلاعات در تضاد کامل با همدیگر هستند و یا در خصوص خواص برخی میوه ها و گیاهان محتوای متناقضی وجود دارد.

وی با بیان اینکه خروجی نهایی این اطلاعات، تهدید سلامت مردم است تصریح کرد: افراد باید اطلاعات درست را از منابع موثق و رسمی دریافت کنند چرا که امروزه رسیدن اطلاعات و محتوای نادرست به مردم یکی از جدی ترین چالش ها در حوزه سلامت است.

این فوق تخصص اطفال با ابراز نگرانی از برخی اطلاعات در خصوص بیماری های مرتبط با اطفال گفت: حجم بالای این اطلاعات و تضاد آشکار برخی از آنها حقیقتاً جای نگرانی دارد و خانواده ها نباید به هر محتوایی در خصوص درمان و سلامت خود و فرزندان شان اعتماد کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان سمنان با بیان اینکه باورهای نادرست گاه در روند درمان اختلال ایجاد می کنند، ادامه داد: بخشی از فرآیند درمان به حوزه روان، اعتماد بیمار و اعتقادات وی برمی گردد و این مهم یک بحث کاملاً علمی است.

وی با بیان اینکه اگر بیمار به درمان اعتماد نداشته باشد، درمان مناسبی صورت نمی گیرد، خاطرنشان کرد: درمان تنها محدود به نسخه پزشک نیست و باور افراد به فرآیند درمان نیز بخشی مهمی از این فرآیند است که می تواند با اطلاعات نادرست آسیب ببیند.

دانایی بر ضرورت توجه بیشتر به مقوله پیشگیری و خود مراقبتی، تاکید و اظهار کرد: باید مردم در خصوص مراقبت های اولیه بهداشتی آموزش های لازم را ببینند و رسانه های معتبر و رسمی می توانند با طرح این آموزش ها و انتقال اطلاعات از منابع و مراجع علمی و تخصصی به جامعه، نقش تعیین کننده ای در این خصوص ایفا کنند.

این پزشک متخصص از آگاهی بخشی به مردم به عنوان یکی از وظایف مهم دانشگاه ها و مراکز علمی و تخصصی نام برد و گفت: حوزه آموزش عمومی به ویژه در بخش سلامت نیازمند توجه جدی تری است.


انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha