قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۳۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

ترکیه علیه مأمور امنیتی کنسولگری آمریکا کیفرخواست صادر کرد

دادستان استانبول با صدورکیفرخواستی علیه «نازمی میت جانتورک» مأمور امنیتی کنسولگری آمریکا در این شهر و همسر و دختر او به اتهام عضویت در گروه «فتح الله گولن» خواستار دستگیری آنان شد.

ترکیه علیه مأمور امنیتی کنسولگری آمریکا کیفرخواست صادر کرد

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دادستان استانبول با صدورکیفرخواستی علیه «نازمی میت جانتورک» مأمور امنیتی کنسولگری آمریکا در این شهر و همسر و دختر او به اتهام عضویت در گروه «فتح الله گولن» خواستار دستگیری آنان شد.
خبرگزاری رویترز بامداد شنبه نوشت: ترکیه و آمریکا به عنوان اعضای پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از سال 2016 (1395) پس از 6 دهه اتحاد، رو در روی هم قرار گرفته اند و به تدریج از هم فاصله می گیرند.
رویترز افزود، کودتای نافرجام 15 جولای 2016(25 تیرماه 1395) در ترکیه که توسط عده ای از عوامل نظامی وابسته به گروه فتح الله گولن سازماندهی و اجرا شد، رویداد مهمی بود که آنکارا را به شکل جدی از واشنگتن دور کرد.
آنکارا انتظار داشت که واشنگتن کودتا را محکوم کرده و از دولت قانونی ترکیه به عنوان متحد خود در ناتو حمایت کند ولی وزارت امور خارجه آمریکا این انتظار را بر آورده نکرد و تنها از رویدادهای مربوط به کودتا اعلام نگرانی کرد.
با شکست کودتاگران و دستگیری عوامل آن، ترکیه گولن روحانی ترک ساکن آمریکا را هدایت کننده و عامل اصلی کودتا اعلام کرد.
پس از شکست این کودتا، آنکار بارها از واشنگتن خواست گولن را به ترکیه بازگرداند.
وی بیش از 17 سال در ایالت پنسیلوانیای آمریکا ساکن است و استرداد او به ترکیه جزو خواسته های دولت طیب اردوغان از دولت اوباما بود که با مخالفت وی مواجه و موجب تیره شدن روابط دو کشور گردید.
تا کنون صدها تن از طرفداران سازمان گولن در ترکیه بازداشت شده اند.

منبع انتخاب
ثبت نظرات
captcha