قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۳۰۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

میرزایی: شروع زودهنگام ورزش حرفه ای عمر قهرمانی را کوتاه می کند

عضو کمیسیون علمی فدراسیون جهانی کشتی معتقد است: بهترین سن برای یادگیری مهارت های فنی در رشته کشتی ۱۰ تا ۱۱ سالگی است که البته قبل از این سن، کودک باید مشارکت در فعالیت های ورزشی- تفریحی همه جانبه را تجربه کرده باشد تا انواع مهارت های پایه و بنیادی کودک در قالب بازی و فعالیت های متنوع بدنی شکل بگیرد.

میرزایی: شروع زودهنگام ورزش حرفه ای عمر قهرمانی را کوتاه می کند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، دکتر بهمن میرزایی ، در پاسخ به این پرسش که از چه زمانی کودکان می توانند وارد ورزش حرفه ای شوند، افزود: ورود به ورزش حرفه ای ملاحظات جسمانی و روانی- اجتماعی ویژه ای را می طلبد. نتایج مطالعات طولی نشان می دهند به جز در موارد استثنایی، اغلب قهرمانان دنیا در رشته های مختلف ورزشی انفرادی- مبارزه ای از سنین ۱۰ سالگی تکنیک های تخصصی رشته مربوطه را فرا گرفته اند. در رشته کشتی نیز در حقیقت، بهترین زمان یادگیری تکنیک های کشتی همین سنین است.

وی افزود: تداوم قهرمانی در رده های سنی بالاتر (جوانان و بزرگسالان) در گرو رشد و تکامل همه جانبه کودک در سنین قبل از ۱۰ سالگی و سپس استعدادیابی علمی، آموزش و تمرین علمی و همچنین نظارت علمی بر فرآیند قهرمانی است. متأسفانه، فشار بیش از حد بر ورزشکاران نونهال و نوجوان توسط مربیان ناآگاه به علم بدنسازی (که گاهی وقت ها به اشتباه، مربیان سازنده نیز خوانده می شوند) موجب «زود تخصصی شدن» و «زود شکوفا شدن» ورزشکار در سنین پایین خواهد شد. این فرآیند هر چند ممکن است در کوتاه مدت منجر به مدال آوری و کسب نتایج ورزشی شود، اما عمر قهرمانی چنین ورزشکارانی کوتاه خواهد بود.

میرزایی اضافه کرد: بسیاری از قهرمانان ورزشی در رده سنی نوجوانان که مبتلا به چنین فرآیندی شده اند، هرگز قهرمانی در رده های سنی بالاتر و مسابقات مهم تر را تجربه نخواهند کرد.

عضو کمیسیون علمی فدراسیون جهانی کشتی در پایان افزود: پرداختن به هر کدام از عوامل اصلی آمادگی جسمانی نظیر قدرت، استقامت، سرعت، تکنیک و انعطاف پذیری باید در محدوده سنی مشخصی صورت گیرد تا ورزشکار به اوج پتانسیل ژنتیکی خود برسد. البته از عوامل مذکور، دو عامل قدرت و استقامت به سن رشدی (سن بیولوژیک و جهش رشدی) ورزشکار وابسته است و کمتر تحت تأثیر سن تقویمی و شناسنامه ای قرار می گیرد. بنابراین شناخت و آگاهی دقیق مربیان با پدیده بلوغ جسمانی و عاطفی ورزشکاران بسیار ضروری است تا سرمایه های ورزشی از دست نروند.

انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha