قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۲۹۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

انتقاد سازمان ملل ازخروج آمریکا ازمعاهده تجارت تسلیحاتی

تهران سازمان ملل متحد بامداد شنبه از تصمیم دولت آمریکا برای خروج از معاهده بین المللی تجارت تسلیحاتی انتقاد کرد.

انتقاد سازمان ملل ازخروج آمریکا ازمعاهده تجارت تسلیحاتی

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، به گزارش خبرگزاری آناتولی ترکیه، «استفان دوجاریک» سخنگوی دبیرکل سازمان ملل متحد در بیانیه ای اعلام کرد: معاهده تجارت تسلیحاتی (ATT ) تنها ابزار در سطح جهان است که هدف آن بهبود شفافیت و پیگیری تجارت بین المللی سلاح به شمار می رود.
در ادامه بیانیه آمده است: این معاهده یک دستآورد برجسته در زمینه تلاش برای تضمین مسئولیت پذیری در خصوص انتقال سلاح در سطح جهان است.
سخنگوی «آنتونیو گوترش» تصریح کرد: معاهده تجارت سلاح در زمان کنونی که شاهد تنش های بین المللی روز افزونی هستیم و با توجه به عنایت زیاد کشور به گسترش سلاح و به روز آوری آن، اهمیت ویژه ای یافته است.
«دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا جمعه شب در گردهمایی « انجمن ملی سلاح» در ایالت اندیانا اعلام کرد که واشنگتن را از معاهده بین الملی فروش سلاح خارج می کند.
«باراک اوباما» رئیس جمهوری پیشین آمریکا و با وجود مخالفت انجمن ملی سلاح و دیگر لابی های این عرصه، سال 2013 معاهده فروش سلاح را امضا کرد.
براساس بندهایی از این معاهده، کشورها پیش از فروش سلاح باید ارزیابی کنند، این سلاح ها در عملیات کشتار دسته جمعی و جنایت های جنگی استفاده نشود، این سلاح ها به دست تروریست ها و باندهای جرایم سازمان یافته و ناقضان حقوق بشر نیفتد.
معاهده تجارت سلاح تاکنون به امضای 130 کشور رسیده است که 101 کشور تاکنون آن را به اجرا گذاشته اند و 63 کشور دیگر نیز از امضای آن خودداری کرده اند.
رئیس جمهوری ترامپ پیشتر از توافق آب و هوایی پاریس، توافق هسته ای ایران، توافق موشک های هسته ای میان برد با روسیه، توافقنامه آسیا-پاسیفیک، پیمان جهانی سازمان ملل متحد برای بهبود وضعیت مهاجران و پناهندگان خارج شده است.
شبس**9363**1859

انتهای پیام /*

منبع ایرنا
ثبت نظرات
captcha