قیمت طلا، سکه و ارز قیمت روز خودرو پایگاه خبری محیط زیست ایران
پیش خوان روزنامه ها
محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 2 محل تبلیغات شما اینجاست 4 نیرو نیوز مدارا
کد خبر : ۷۲۵۱۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی:

مسئولین از فضای آموزشی کشور غفلت کرده اند

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی با بیان اینکه مسئولین از فضای آموزشی کشور غفلت کرده اند، گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش در رصد افکار دانشجویان و دانش آموزان کشور غفلت کرده اند و مشخص نیست که نظام آموزش کشور تا چه اندازه مفید بوده و موجب خداباوری یا رویگردانی از توحید شده‎است.

مسئولین از فضای آموزشی کشور غفلت کرده اند

به گزارش پایگاه خبری اتحاد آنلاین، مهدی گلشنی در همایش نظریه اسلامی و کاربست آن در نظام آموزش و پرورش که در مرکز همایش های غدیر شهر قم برگزار شد، ضمن بیان این مطلب گفت: جدایی علم و دین در جهان اسلام و حتی در ابتدای آغاز به‎کار علم جدید مطرح نبود، اما با ظهور مکاتب تجربی که صرفاً بر روش حسی و تجربی تاکید داشتند، علم به‎عنوان مقوله ای فارغ از متافیزیک مطرح شد.

وی ادامه داد: اما از قرن بیستم به‎علت سو استفاده هایی که از معنای صرفاً مادی علم رخ داد، تردیدهایی در زمینه صحت این تعریف از علم صورت گرفت، به‎طوری که انیشتین به‎عنوان یکی از برجسته ترین دانشمندان علوم طبیعی در کتاب خود نوشت که به خاطر سو استفاده های فراوان انجام شده، اگر بار دیگر به دنیا ‎می‎آمد هرگز فیزیک را دنبال نمی کرد.

گلشنی بیان کرد: دیگر عامل بروز این تردیدها، توجه دانشمندان به این نکته بود که هیچ علمی فارغ از اصول و مبانی نیست و دیگر اینکه پاسخگویی به بسیاری از سوالات مربوط به علت آفرینش، آغاز و انجام جهان و دغدغه های انسانی از توان علوم تجربی خارج است.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: درگذشته مفاهیم الحادی از جانب فلاسفه مطرح می شد اما در سال های اخیر سوالات الحادی از جانب علمای علوم تجربی مطرح می شود و امروزه علوم تجربی تأثیر بسیار زیادی برعلوم انسانی دارد، به‎گونه‎ای که حتی شاهد تأسیس رشته هایی مانند فیزیک اقتصادی (اکونوفیزیک) هستیم که نام دانش اقتصادی برمبنای فیزیک است، همچنین تا قبل از ۵ دهه‎ی اخیر فیلسوف خداباور و معتقد به آسانی یافت نمی شد اما امروزه بیش از یک چهارم فلاسفه غرب خداباور هستند و حتی انجمن فیلسوفان خداباور تشکیل شده‎است.

عضو هیئت علمی دانشگاه صنعتی شریف بیان کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت علوم و وزارت آموزش و پرورش در رصد افکار دانشجویان و دانش آموزان کشور غفلت کرده اند و مشخص نیست که نظام آموزش کشور تا چه اندازه مفید بوده و موجب خداباوری یا رویگردانی از توحید شده‎است.

وی اضافه کرد: متأسفانه برخی معلمان حتی اصل توحید را زیر سوال می برند، برخی از اساتید دانشگاه صراحتاً از قرائت قرآن در ابتدای کنفرانس های علمی انتقاد می کنند اما پس از مدتی در ‎سمت های بالاتری منصوب می شوند می شوند و این نشان دهنده غفلت مسئولان از فضای آموزشی کشور است.

وی عنوان کرد: غرب به دنبال تغییر فرهنگ ماست، رئیس سازمان جاسوسی انگلیس به وضوح در مصاحبه‎ای می گوید که تا ۱۵ سال آینده به کلی فرهنگ ایرانیان را تغییرخواهد داد، چاره مقابله با این مسائل صمیمیت بیشتر بین حوزه و دانشگاه و فعالیت هایی به سبک فعالیت های شهید مرتضی مطهری در انجمن اسلامی پزشکان به‎عنوان نمونه‎ای موفق از این تعامل است.


انتهای پیام

منبع ایسنا
ثبت نظرات
captcha